bugün

edit: sonuna kadar okumadan yorum yapmayın.

Bu sorunsalı ayetler ile inceleyelim. bakalım dönecek mi..

Hz. isa'nın bazı özellikleri;

*hz isa öldürülmedi. göğe yükseltildi.
''Oysa onu öldürmediler ve onu asmadılar. Ama onlara (onun) benzeri gösterildi.''_nisa157
"Hayır; Allah onu Kendine yükseltti. Allah üstün ve güçlüdür, hüküm ve hikmet sahibidir."_nisa158

*bütün kitapları biliyor..
''Sana Kitab'ı, hikmeti, Tevrat'ı ve incil'i öğrettim...''_maide110.ayet
bu ayette hz isanın indirilen kitapları bildiğinden bahsedilir. yani kendinden önce ve sonra yaşamış peygamberlere inen kitaplarda yazanlardan haberi var.

*yaratılışı farklıdır. babasız dünyaya gelmiştir.
"Şüphesiz, Allah Katında isa'nın durumu, Adem'in durumu gibidir...''_ali imran59.ayet

dünyaya tekrar inebileceğine dair ayetler..

*hz. isa kıyamet alametidir.
"Şüphesiz o, kıyamet saati için bir ilimdir. Öyleyse ondan yana hiçbir kuşkuya kapılmayın ve Bana uyun. Dosdoğru yol budur." (Zuhruf, 43/61)

bu ayete göre hz isa inecek ve kıyametin yaklaştığı anlaşılacak. kuran indirilmeden 600 yıl önce yaşamış bir peygamber kıyamet alameti olabilir mi?

*Kitap ehli ona inanacak.
''Kitab ehlinden hiç kimse yoktur ki ölümünden önce, ona (isa’ya) iman edecek olmasın. Kıyamet günü, o (isa) onların aleyhine şahit olacaktır.'' _nisa159

kitap ehli derken kuran indikten sonra ona inanması gereken tüm insanlardan bahsediyor olabilir. hz isa da inerse eğer, kurana tabi olacaktır.

*kıyamete kadar sana uyanları inkar edenlerden üstün kılacağım ifadesi
"Hani Allah, isa'ya demişti ki: 'Ey isa, doğrusu seni Ben vefat ettireceğim ve seni Kendime yükselteceğim, seni inkar edenlerden temizleyeceğim ve sana uyanları kıyamete kadar inkara sapanların üstüne geçireceğim. Sonra dönüşünüz yalnızca Banadır, hakkında anlaşmazlığa düştüğünüz şeyde aranızda Ben hükmedeceğim.' " (Al-i imran, 3/55)

hz isaya uyan kişilerin kıyamete kadar üstün kılınacak olması hz isa ile birlikte yaşayıp ona tabi olmaları anlamına geliyor olabilir.

4-beşikte ve yetişkin iken insanlar ile konuşması
"Allah şöyle diyecek: "Ey Meryem oğlu isa, sana ve annene olan nimetimi hatırla. Ben seni Ruhu'l-Kudüs ile destekledim, beşikte iken de, yetişkin (kehlen) iken de insanlarla konuşuyordun…" (Maide, 5/110)
"Beşikte de, yetişkinliğinde (kehlen) de insanlarla konuşacaktır. Ve O salihlerdendir." (Al-i imran, 3/46)

kehlen kelimesi sadece hz isa için kullanılmış ve yetişkinlik manasına geliyor ise kuranda yetişkinlik yaşı 40 olarak bilinmektedir.
(''olgunluk çağına gelip, kırk yaşına varınca'' ahkaf15.ayet) hz isanın ise yaşı 30 iken allah katına ayükseltildiği rivayet edilir. buna göre hz isa henüz yetişkin iken insanlar ile konuşmamıştır.

http://www.bilginbirey.bl...len-peygamber-hz-isa.html
Zombi salgını olacak ve ölüler mezarlarından uyanacak. Tabi henüz çürümeyenler.

E isa da geri dönmüş olacak, çünkü onun ceseti çürümüyo çünkü o peygamber. Konu kilit.
dönecek sıkıntı etmeyin.
tabii ki dönecektir. fakat peygamber olarak değil sadece ümmet olarak.

ayrıca dönüşü büyük kıyamet alametlerindendir.
hayret kimse yazmamış.
(bkz: dönerse senindir dönmezse zaten senin olmamıştır)
sorunsal değildir. geleceği kesin olarak bildirilmiştir.

deccal'in, ye'cüc ve me'cücün çıkması, güneş'in batıdan doğması, isa (as)'ın gökten inmesi ve diğer kıyamet alametleri, sahih haberlerde varid olduğu vech ile, haktır, olacaktır
Hz. isa'nın geri geleceği ile ilgili temel kaynak olarak gösterilen zuhruf suresinin , 43/61 ayeti "sıratal müstakim"ile biter. Bu kalıp ise Kuranda pek çok yerde tekrarlandığı gibi Vahyi işaret etmektedir. Çünkü Hz. isa bir yol değil elçidir

diğer ayetlerin de benzer şekilde açıklamaları var ancak o kadar vaktim yok maalesef.

Şöyle düşün: Hz. muhammet işini yarım mı bıraktı ki Hz. isa gelip onu tamamlasın.
Madem dine ilaveler gelecek Allah neden diğer kitapları değil de Kuran'ı koruyacağını taahhüt etsin? Allah dinini tamamladığını belirtmiyor mu kaç kez?

Bahsi geçen kurtarıcıya müslümanların ihtiyacı yoktur. Kendilerini kötülüklerden korumak ve doğru yola ulaşmak için gerekli herşeyi Allah indirmiştir.
Bu inanış Hristiyanlara aittir; maalesef bizim tefsirciler çoğu şeyde olduğu gibi olduğu gibi bu olayı da onlardan kopyalamışlardır.

Bu konu ile ilgili Aliya izzet begoviç'in çok hoşuma giden bir söz var:

Mehdi bizim tembelliğimizin adıdır!
(bkz: köşeleri möşeleri dön baba dönelim rap rap)
"Madem dine ilaveler gelecek Allah neden diğer kitapları değil de Kuran'ı koruyacağını taahhüt etsin?"

incil matta 5-18: size doğrusunu söyleyeyeim: yer gök ortadan kalkmadan, her şey gerçekleşmeden kutsal yasa'dan ufacık bir harf ya da bir nokta bile yok olmayacak.

tevrat yaşaya 40 -8: ot kurur, çiçek solar ama tanrımızın sözü sonsuza dek durur.

selam araştırma özürlü cahil... nasılsın?

adem ile beraber "batsın bu dünya" adlı şarkıyı seslendirmek için geri dönecektir.
her nefis ölümü tadacaktır. insan demiyor dikkat edin melekler dahil her nefis ölümü tadacaktır. Hz. isa ise henüz ölmedi. dünyaya gelecek. ümmet olarak gelecek ve belirli bir süre yaşayarak vefat edecektir. yaşadığı zamanda hz mehdiye tabi olup ardında namaz kılacaktır. müslüman inancı bu şekildedir.
hz musa kendisinden sonra gelecek olan hz isa'yı, hz isa da kendisinden sonra gelecek olan hz muhammed'i, kendilerine gelen kutsal kitaplar vasıtasıyla haber vermiştir.

peygamberimiz hz muhammed ise kur'an-ı kerim ile böyle bir haberde bulunmamıştır. Çünkü kendisi son peygamberdir ve bu durum ayetle sabittir.

ölmüş olan hz isa'nın tekrar dünyaya geleceğine dair hiç bir bilgi yoktur. bilgi olduğu iddia edilenler ise uydurmadır.

bizim için esas olan kur'an ve peygamberimiz ise eğer, bu bilgi "bilgi" değildir.
Muamma bir problem. Kendine sormak lazım. Bi mail atıp öğrenebiliriz bence.

Edit: şahısların savaşıyla başlayan hikaye rövanş maçıyla biter bu arada. Judascığım içten selamlar ederim.
olum bakın elimizde (inandığınzı söylediğiniz kur'an'dan) sözü verilen sadece 2 karakter var. biri dabbetül arz denen "şey" (insan vs.) ikincisi yecüc mecüc. başka yok.

evanjelist hristiyan kesildiniz başımıza, isa bekliyorlar yav... adamlara bak bide risale misale diye ötüyor, ortalıkta da ben pekala müslümanım diyor. bunların hepsini şeriat için keseceksin kelleden.

amma fantastik kurgu meraklısı çıktınız amk. biri isa gelecek der diğeri dabbetül arz'ın öküz başı domuz kulağı var der... derdiniz ne lan psikopat mısınız nesiniz.
Hala böyle olaylara inananları gözler önüne sermiştir.
(bkz: hayırlı işler gençler)
dönececeğne dair islamda kuran kaynaklı bir açıklama ben görmedim, göğe yükseldiği ancak çarmıha gerilmediği yazar.

hrisityanlar ise çarmıha gerildiğine, ölüp dirildiğine, tekrar göğe yükseldiğine inanırlar.

hristiyanlar net olarak bekler ama islam da döneceğine dair açıklama da mevcuttur. bekleyen de vardır.

ayrıca üç din de bir kurtarıcı bekliyor şu an.

yahudiler isa yı mesih kabul etmiyor ve mesih bekliyor.
hristiyanlar zaten isa yı bekliyor.
müslümanlardan isa yı da mehdi yi de bekleyen var.

aslında bir kurtarıcı beklemeye artan ilgi her zaman toplumda görülen yıkımlarla ortaya çıkıyor. şu an islam dünyasının bu hali mehdi inancını güçlendirdiği gibi fırsat kollayın kendini mehdi ilan eden de vardır.

bu bir umuttur ve dinler gibi teslimiyetçi yapılar her zaman bir kurtarıcıya ihtiyaç duyarlar, bu yönü kapatmazlar yani.
tarihte hz isa diye biri yoktur. isa mesih diye biri vardır. buradan başlamak lazım dirilişe geliriz elbet.
kendisi çam ağacına geri dönecektir. (bkz: yılbaşında kurulan süslü ağaç)
(bkz: noldu lan sikime dönmüşsün)
1971 yılında geri döndü zaten.
(bkz: Jared Leto)
bu gibi "teknik" konuları tartışacak düzeyde hiç bir kutsal metin üzerinde derinlemesine bilgim yok. hani maç sonucu tahmin eder gibi gelecekti gelmeyecekti geyiği yapmak istemem. dindar biri olmasam da insanların inandığı bir peygamberin kutsiyetine saygım var. ha şu var ki bu tip konuların sözlükte tartışılmasını destekliyorum. cinsellik içerikli başlıklardan yüz bin kere daha iyi.
Bumerang mı bu?.
dönse sanane mk. sanki sana dönecek sorunsalıdır.
(bkz: isa gidecek geri gelecek)
(incil / ibraniler 9:27
Mesih de birçoklarının günahlarını yüklenmek için bir kez kurban edildi. ikinci kez, günah yüklenmek için değil, kurtuluş getirmek için kendisini bekleyenlere görünecektir.