hocalı katliamı

entry 507 galeri 52 video 9 ses iyilertrends
 1. 1.
  Yukarı Karabağ bölgesinde terör estiren silahlı Ermeni grupları, Rus ordusunun 366'ıncı birliğinin de desteğiyle bu bölgedeki Hocalı kentini 25 Şubat 1992 akşamı kuşatma altına aldı.

  Savunmasız kente kolayca giren silahlı gruplar, birkaç saat içinde aralarında kadın ve çocukların da olduğu 613 kişiyi öldürdü. Daha sonra yapılan araştırmalar sırasında, öldürülenlerin bir bölümüne işkence yapıldığı da belirlendi.

  Kentte birkaç gün süren katliam, talan, tecavüz gibi olaylardan sonra 487 kişi bölgeden yaralı olarak kurtulabilirken, 1275 kişi esir alındı. Bunlardan 150'sinin akıbeti halen bilinmiyor.

  Konuya ilişkin açılan soruşturmalarda olaylarda sorumluluğu olan Ermeni ve Rus subaylarının isimleri belirlendi. Rusya, Ermenistan ve Ermeni işgali altındaki Yukarı Karabağ'da ikamet ettikleri ifade edilen bu kişiler hakkında uluslararası düzeyde herhangi bir yasal süreç halen başlatılamadı.
  #728464 :)
 2. 2.
  Amerikalı gazeteci Thomas Goltz, Amerika Azerbaycan Derneği tarafından Washington da, Kongre binasında düzenlenen bir toplantıda Hocalı katliamını anlattı. 1992 yılı Şubat ayında Karabağ bölgesindeki Hocalı kentinde Ruslar tarafından desteklenen Ermeni kuvvetleri 800 kişiyi öldürmüş, yaklaşık 1 milyon kişi de bölgeyi terketmek zorunda kalmıştı. Konuşmasına petrol şirketlerinden ya da Azeri lobisinden para almadığını söyleyerek başlayan Goltz, Hocalıda olanları Ermenistan hükümetinin hala inkar ettiğini söylerken şöyle dedi.

  Azerbaycan cumhurbaşkanının danışmanı Vafa Gulizade 26 Şubat 1992 geceyarısı telefonda sorularımı yanıtladı ve bir katliam olduğunu söyledi. Nerede olduğunu sordum, Hocalı kentinde dedi ve telefonu kapattı. Hocalı da daha önce bulunmuştum. O zaman kente ulaşmanın tek yolu helikopterleydi çünkü diğer yollar Ermeniler tarafından kapatılmıştı. Havaalanında güvenlik görevlisi Ali Hacayev le karşılaştım. Memleketi olan Hocalı da durumun ne olduğunu sordum, o da 'gidip görelim, neler olduğunu gözlerinle görüp doğruyu yaz' dedi. Hacayev le yola çıktık. Son 3 aydır Ermenilerin bölgedeki pek çok kenti ele geçirdiğini, Azerilerin elinde Hocalı ve Şuşa nın kaldığını, aradaki yolun da kesildiğini öğrendim. Hacayev Bakü tarafından aldatıldıklarını düşünüyordu, bunu yazmamı istemedi ama öldüğü için söylediklerini açıkladım.

  Goltz, Agdam a ulaştıklarında Hocalı dan kaçan yüzlerce kişiyle karşılaştıklarını söyledi, "Önce hayatta kalanların anlattıklarına inanmakta güçlük çektik. Ermeniler kenti çevirerek bir ültimatomla halka ya kenti terketmelerini ya da öleceklerini söylemişlerdi. Son gün olanların detayları çok ürkütücüydü. Baküye helikopter göndermesi için haber verilmiş ancak Azerbaycan hükümeti hiçbir şey yapmamıştı. 25 Şubat 1992 gecesi Ermeniler kenti 3 yerden sarmış, küçük bir yol açık bırakılmış ve buradan kaçanlar olmuştu."

  Ermeni ateşi altında kaçarak Karabağ yakınlarına ulaşanların yeniden ateş altında kaldığını söyleyen Goltz, sivillerin öldürüldüğünü söyledi. Goltz, yaklaşık bin kişinin öldüğü söylentilerine önce inanamadıklarını söyledi, ilk günün sonunda 500 e yakın insanın öldüğünü haber aldıklarını ve bu sayının kaybolanları içermediğini kaydetti. "Gördüklerimiz karşısında Reuters muhabiri Elif Kaban ve eşim Hicran donup kaldılar. Fotoğrafçı arkadaşım öyle etkilenmişti ki fotoğraf çekebilmesi için kendisini objelerin üzerine doğru itmem gerekiyordu. Cesetler, mezarlar, evet hepsi mide gerektiriyordu. Ama olanları anlatmak, dünyaya duyurmak gerekliydi. Hayatta kalanları bularak hemen orada neler dediklerini kaydettik. Bazı cesetleri tanımaya çalıştım ama yüzlerinden vurulanlar, tanınmayacak halde olanlar vardı. Bazılarının kafa derileri yüzülmüştü."

  http://www.voanews.com/tu...2-02/a-2002-02-23-8-1.cfm
  #728468 :)
 3. 3.
  Oktay EKŞi
  Ya Hocalı katliamı?..  DÜN 26 Şubat idi. Yani Ermenilerin Azerbaycan da 1992 yılında yaptıkları Hocalı Katliamı nın 13 üncü yıldönümü...

  Dünkü gazeteleri görmüşsünüzdür:

  Hocalı katliamından söz eden ne bir haber ne de bir makale vardı.

  Çünkü biz ulus olarak da eski olayları tazeleyip intikam üretmeyiz. Aynı nedenle olacak eğitim sistemimiz ;kin ve intikam; doğurabilecek bilgileri öğrencilerden saklar. Sonuçta, özellikle yurtdışına giden Türk çocukları, karşılarına ;Siz Ermenileri öldürdünüz; gibi bir suçlama çıktığı zaman apışır kalırlar. Yanıt dahi veremezler. Zannederler ki, Türk ulusu onlardan suçlarını saklamıştır.

  Bu durum tarihi gerçekleri bilmeyen insanlarımızda suçluluk kompleksi yaratır. O yüzden yıllardır Ermeniler yayınladıkları kitaplarla, filmlerle, şarkılarla, hikáyelerle Türkleri20 nci asrın ilk ve en büyük katliamının suçlusu diye tanıtarak dünya kamuoyunu aleyhimize tahrik ediyor, çeşitli ülkelerin parlamentolarından ;Türkiyeyi suçlayan; kararlar çıkartıyor ama Türkiye bir şey yapmıyor. Daha doğrusu ;vızıltı; düzeyinde kalan birkaç itiraz sesi ile yetiniyor.

  Hálá savunmadayız. Saldırıya hálá geçemedik.

  Oysa 26 Şubat, Azerbaycan ın Karabağ bölgesini 1991 Eylül ünde işgal eden Ermenilerin Hocalı da yaptıkları katliamın 13üncü yıldönümü ise, bu gerçeği ortaya çıkartıp;

  işte... Yüzlerce kadın, çocuk, yaşlı sivil Azerbaycanlının katili bunlardır diye bağırmak gerekir.

  Gerçekten o gün Hocalı ya giren Ermeni ve Rus askerlerinin yaptığı katliam, vahşetin akıl almaz örnekleriyle, Hocalı sokaklarını kan gölüne çevirdi. Vusal Aliyev e göre kasabanın 3000 i aşan nüfusunun 613 ü o gece öldürüldü. Bu arada 106 kadın, 63 çocuk ve 70 ihtiyarın başları kesildi, gözleri çıkarıldı, derileri soyuldu. Hamile kadınlar süngüyle delik deşik edildi.

  Bakın o vahşeti yaşayan ve sonra Beyrut a yerleşen Ermeni gazeteci Daud Kheyriyan, For the Sake of Cross (Haçın Hatırı için) isimli kitabında (Sayfa: 62-63) ne anlatıyor:

  Gaflan denen ve ölülerin yakılmasıyla görevli Ermeni grup, Hocalı nın 1 kilometre batısında bir yere 2 Mart günü 100 Azeri ölüsünü getirip yığdı. Son kamyonda 10 yaşında bir kız çocuğu gördüm. Başından ve elinden yaralıydı. Yüzü morarmıştı. Soğuğa, açlığa ve yaralarına rağmen hálá yaşıyordu. Çok az nefes alabiliyordu. Gözlerini ölüm korkusu sarmıştı. O sırada Tigranyan isimli bir asker onu tuttuğu gibi öteki cesetlerin üstüne fırlattı. Sonra tüm cesetleri yaktılar. Bana sanki yanmakta olan ölü bedenler arasından bir çığlık işittim gibi geldi. Yapabileceğim bir şey yoktu. Ben Şuşa ya döndüm. Onlar Haç ın hatırı için savaşa devam ettiler.

  Doğrusu merak ediyoruz... Türkiye nin ve Azerbaycan ın Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi ndeki parlamenterleri, Hocalı da Ermeniler tarafından yapılan katliamın kınanmasını ne zaman isteyecekler? Azerbaycanlılar, Avrupa insan Hakları Mahkemesi ne ne zaman başvurup da haklarını arayacaklar?

  http://webarsiv.hurriyet.....tr/2005/02/27/605976.asp
  #728472 :)
 4. 4.
  adı geçen tarihte ermeni militanların gerşekleştirdiği katliamdır. +18 diyelim önce
  http://www.youtube.com/wa...p;mode=related&search +=

  sonra sözlük içinde verilebilecek onlarca bakınız var olması gerekiyor burada ama artık gerek duymuyorum bile.
  #730261 :)
 5. 5.
  marjinal takılıp ortam yapmak için "ben muhalifim heyo" tribine giren, velakin malum konular açılınca ad hominem manyağına dönen bir takım salyası akmışın gözüne gözüne sokulması gereken, ermenistan aleyhinde o çok sevip saydıkları avrupa insan hakları mahkemesin'de hakkında hala görülmemiş(!)* bir dava bulunan hayvanlık.

  edit: pardon insanlık diyim, malum ermeniymiş bazıları ya... alt tarafı bir kaç "hayvan" ölmüş, noolcak dimi! yeniden ürer oradakiler olur biter, hem özgür ve hümanist ermenistanın şanlı ordusuna laf etmek benim gibi bi "hayvana" mı kalmış! ****
  #1117772 :)
 6. 6.
  türkiye'de ermenilerin kötü olan kısmına * * karşı duyulan nefretin en büyük nedenlerinden biridir. ama bu nefrete, "ermeni ırkına karşı yapılan bir faşizm göstergesi" gibi yanlış bir değerlendirme ile bakılmaktadır.

  "asala" ve "hocalı" kelimelerinin insanlığa ne gibi değerler kattığı takdire şayandır.(!)
  #1225970 :)
 7. 7.
  katliamda adı geçen ermenilerin yurdumuz toprakları üzerinde yaşayan ve her biri türkiye cumhuriyeti'nin birer parçası olan ermeni asıllı vatandaşlarımızla hiçbir ilgisi yok.

  örnek vermek gerekirse; türkiye cumhuriyeti vatandaşı hrant dink.

  (bkz: hepimiz ermeniyiz)

  o değil de;

  ne soluduğunuzu bilin!
  #1237048 :)
 8. 8.
  bugün yıldönümü. 'hepsi ermeni' olanların gözü aydın, bu sizin ve sizin gibi düşünenlerin zaferlerinden örnektir. aynı anda bu kadar kişiyi katletmek bir başarıdır. yanlış anlamayın bu katliamı kötü ermeniler yapmıştı..
  #1350168 :)
 9. 9.
  azerbaycan'ın karabağ bölgesinde şirin bir türk kasabası. 26 Şubat 1992 yılında, yani bundan çok değil, sadece 15 yıl önce burada, bütün dünyanın gözü önünde utanç verici bir soykırım gerçekleştiriliyor. tabii ki baş rolde, her zaman olduğu gibi yine ermeniler; tıpkı 1796 yılında ruslarla ittifak kurarak ve bölgenin sivil halkını katlederek azerbaycan'ın derbent bölgesinin ruslar'ın eline geçmesini sağlamaları gibi; tıpkı aynı yöntemlerle erivan'ın ruslar tarafından işgal etmelerini sağladıkları gibi; 1862 ve 1895 de eytun'da,1890 da erzurum'da ve kumkapı'da,1892 de merzifon, kayseri ve yozgat'da,1894 ve 1904 yıllarında sason'da,1895 , 1896 ve1915 yıllarında van'da ve 1909 yılında ise adana'da yaptıkları gibi; yaktılar, yıktılar, öldürdüler. kadın, çocuk, sivil, masum insan demeden! hiç acımadan!.... oldürdüler!... oldürdüler!...*
  #1350185 :)
 10. 10.
  halil berktay,murat belge,yıldırım türker,ece temelkuran,etyen mahçupyan,taner akçam ve
  elif şafak'ın hakkında ne düşündüklerini merak ettiğim soykırım provası gibi katliam.

  ekleme: bu girişim kötülenmiş. hiç kimse yazdıklarımı beğenmek zorunda değil
  kaldı ki yazdıkları genelde kötü oylar alan, maamafih hiç bir şekilde bunu
  sorgulamayı aklına dahi getirmeyen bendenizin bu kez aklı karışmış durumdadır
  zira; hocalı katliamı bir katliam değil midir? adeta bir soykırım provası
  niteliği taşımamakta mıdır? sözde,evet sözde ermeni soykırımının tanınması
  yolunda ellerinden geleni ardına koymayan adı geçen zevat tüm dünyanın gözü
  önünde,tam da iletişim çağında cereyan eden bu katliama neden göz ve kulaklarını daha doğrusu vicdanlarını kapamaktadırlar? bunun merak edilmesinden tabii ne olabilir? o halde bu entriyi kötülemek hangi akli,
  objektif ve vicdani gerekçeye dayanmaktadır? biraz akıl ve vicdan be!

  ekleme 2: akıl ve vicdan uzaklara gitmiş. yazık.

  ekleme 3: akıl ve vicdan gidince utanmazlık ve pespayelik onların yerini almış.
  #1350204 :)
 11. 11.
  orhan amcanın pamuk şekerler üzerine yazdığı tekerlemelerle yeniden güldüğümüz, oynadığımız, o sokaklar arasında geçerken yaşamış güzel eski sakinleri hatırladığımız yegane gündür. neşeyle anıyor insan.

  ya da nefretle.

  aşfak da severdi.

  gebersin.
  #1350225 :)
 12. 12.
  *çok değil bundan bir 70-80 yıl sonra azerilerin üzerine kalacak katliamdır. ermeniler bunu öyle bir pazarlar satarlar ki öldürülenler ermeni katliamı yapanlar türkiye destekli azeriler olur. *
  #1351382 :)
 13. 13.
  böyle inanılmaz iğrençlikler vaki bulmuştur, gerçektir;

  Ben Ermeni değil Türküm>Adnan BULUT>Tarih; 26 Şubat 1992>>Yer; Azerbaycan, Hocalı>>Elleri bir ağaca arkadan bağlanan hamile bir kadının başına dikilmiş olan iki Ermeni yazı tura atıyordu. Bu kanlı kumarı yaklaşık 100 yıl önce Anadolu toprağında Kars'ta Ağrı'da Van'da Erzurum'da da ataları oynamıştı. Onlardan duymuşlardı. >>Karnı burnunda çaresiz bir Azeri kadının doğumu oldukça yakın görünüyordu. Çaresiz kadın bir hazan yaprağı gibi titriyordu. Elbiseleri yırtık, ayakları çıplaktı... Ermenilerin uzun boylu olanı elindeki AK-47 model Rus yapımı otomatik tüfeğinin namlusuna monte edilen seyyar kasaturayı çıkartırken, diğeri elindeki demir parayı havaya attı:>>-Akçik, manç?.. (Kız mı, oğlan mı?)>>-Akçik... (Kız)>>Bu cevap üzerine 'oğlan' diyerek bahse giren Ermeni, elindeki kasatura ile hamile kadının karnını bir hamlede yarıp çocuğu çıkarttı. Kan bürülü gözleri bebeğin kasıklarına kilitlendi.>>-Tun şahetsar, ınger... (Sen kazandın, yoldaş)>>-Yes şahetsapayts ays bubrikı inç bes bidigişdana... (Ben kazandım ama bu bebek nasıl beslenecek?)>>-Mayrigı bedge gişdatsine. (Annesi besleyecek elbette)>>Bunun üzerine daha kısa boylu olan Ermeni, bir hamlede kasaturaya geçirdiği bebeği annesinin göğsüne yapıştırdı:>>-Mayrig yerahayin zizdur. (Çocuğa meme ver)>>Aynı dakikalarda Hocalı'nın başka bir semtinde tek kale futbol maçı hazırlığı vardı. iki kesik Azeri kadın başını kale direği yapmışlar, top arayışına girmişlerdi. Başı tıraşlı bir çocuk bulup getirdiklerinde ise Ermeni çeteci sevinçle bağırdı:>>-Asixn ma/, çimi yev bızdıge, aveg gındırnadabidi. Gıdıresek... (Bu hem saçsız hem de küçük, iyi yuvarlanır. Kopartın...)>>Aynı anda çocuğun gövdesi bir tarafa, başı da orta yere düşmüştü...Ermeniler zafer naraları atarak, kanlı postalları ile kesik çocuk başına vurarak kanlı bir kaleye gol atmaya çalışıyordu.>>Bu iki olay Hocalı'da bundan çok değil yalnızca 14 yıl önce yaşandı. Her iki olay da ermeni çetecilerin katliamlarına bizzat şahit olan görgü tanıklarının anlatımlarıdır. Ne yazık ki 26 Şubat 1992 günü binlerce Azeri türlü yöntemlerle vahşice katledilmiştir. >>Ajanslar, katliam haberini bütün dünyaya hızla geçerken, arşı titreten ağır bir vahşet yaşanan Hocalı halkından geri kalanlar ise çaresizlik içinde kıvranıyordu. Türkiye'de büyük bir dehşet uyandıran katliama ilişkin ilk görüntüler ise TRT aracılığı ile duyurulmuştu. Bütün olanları batılı gazeteciler, özellikle de New York Times belgeledi.>>26 Şubat'ta güçlü silahlarla donatılmış Ermenistan silahlı kuvvetleri ile Hankendi'nde konuşlanmış bulunan Albay Zarvigarov komutasındaki 366'ncı Rus Motorize Alayı, Hocalı'ya saldırarak tarihin en vahşî katliamlarından birini yaptılar.>>26 Şubat gecesi Rus motorize alayının tanklarından açılan top ve roket saldırıları ile Hocalı Havaalanı kullanılamaz hâle getirilerek kentin dış dünya ile ilişkisi de tamamen kesildi. Savunmasız kalan kente giren Rus destekli Ermeni askerleri, çocuk, yaşlı, kadın, bebek demeden birçok insanımızı vahşîce katlettiler.>>Ermenilerin işgal ettikleri Hocalı'da dehşet verici olaylar yaşandı. Canlı canlı insanların kafa derilerini yüzdüler, sağ olarak ele geçirdiklerini ise sistematik bir işkenceye ve tıbbî deneylere tâbi tutarak, insanlık dışı muamelelere maruz bıraktılar. Hızar ve testereler ile diri diri insanların kol ve bacaklarını kestiler. Genç kızların önce saçlarını, sonra da kafa derilerini yüzdüler. Babanın gözü önünde evladını, evladın gözü önünde babayı kurşunlara dizdiler. Kesik kafaları sepetlere doldurdular.>>Peki neydi bu düşmanlık? Ermenistan'daki okul duvarlarında asılan haritalarda Türkiye'nin 12 ili yer almaktayken, Ermenistan'ın bayrağında Türkiye hudutları içindeki Ağrı Dağı'nın resmi varken, Ermenistan Millî Marşı'nda 'Topraklarımız işgal altında, bu toprakları azat etmek için ölün, öldürün' denmekteyken, başkaca bir neden aramaya zaten gerek yok sanırım.>>Dağlık Karabağ Bölgesi'nde bulunan Hocalı'ya, eski Sovyet ittıfaki Silahlı Kuvvetleri'ne ait 366. Alay'ın desteği ile Ermeni Sılahlı Kuvvetleri tarafından düzenlenen saldırılar sonucu 613 Azerbaycan Türk'ünün hayatını kaybettiği resmî olarak açıklandı. Ancak kayıp sayısının bu rakamların çok çok üstünde olduğu bilinmektedir. 56 hamile kadın karnı yarılmış durumda bulunmuştur. >>Bu alçak saldırıda 487 kişi ağır yaralanırken, 1275 kişi ise rehin alınmış, geri kalan nüfus da bin bir zorlukla canını kurtarmış ancak bu olayın tahribatından ruhları ve hafızaları asla bir daha kurtulamamıştır.>>Şahitlerin anlattıklarını dinleyenler önce kulaklarına inanamadı. Fakat katliam sonrası Hocalı'ya girdiklerinde ise, görgü tanıklarının abartmadığını kısa sürede anladılar. Hocalı'da katliam bölgesini gezen Fransız gazeteci Jean-Yves Junet'nin gördükleri karşısında söyledikleri, katliamın boyutunu da anlatıyordu: 'Pek çok savaş hikâyesi dinledim. Faşistlerin zulmünü işittim, ama Hocalı'daki gibi bir vahşete umarım kimse tanık olmaz'>>Peki 26 Şubat 1992 günü yaşanan bu katliamın emrini kim vermişti; Ermenistan Devlet Başkanı sıfatını taşıyan Robert Koçaryan denilen kirli katilden başkası değildi. Yaptığı terör faaliyetlerinin oranı nispetinde terfi eden Taşnaksutyun örgütü liderlerinden Robert Koçaryan, 20 Mart 1996'da Ermenistan Başbakanı oldu. Karabağ'da barış istediği için aşırı milliyetçilerin tepkisine daha fazla direnemeyen Levon Ter Petrosyan istifa edince de 30 Mart 1998 yılında ondan boşalan Devlet Başkanlığı koltuğuna, 'Hocalı Katliamı' başsorumlusu olan azılı terörist Robert Koçaryan oturdu.
  azeri kardeşimiz uğur mahmudov'a teşekkürler...
  #1384533 :)
 14. 14.
  ermeni faşistlerinin azerileri katlettiği katliamdır. alman faşistlerinin yahudileri katlettiği gibi, yahudi faşistlerinin arapları katlettiği gibi. biz de ermenileri katledelim diyorsa birisi buyursun yol orda, ama bu milleti karıştırmasın içindeki irine. zaten ermeni soykırımı da böyle birkaç sütü bozuk yüzünden üstümüze kalmış idi.
  #1702940 :)
 15. 15.
  20.YÜZYILIN EN VAHŞi KATLiAMI!

  26 Şubat günü Türk dünyası ve Azerbaycan için en acılı günlerden biri olmanın yanısıra aynı zamanda insanlık tarihi için de kelimenin tam anlamıyla siyah bir sayfadır. Bundan 12 yıl önce, yani 26 Şubat 1992'de
  Azerbaycan'ın Hocalı şehrinde sivil halka karsı Ermeniler tam anlamıyla bir katliam yapmışlardır.

  Bugün sözde soykırım iddialarıyla Türkiye'yi suçlayan Ermenistan'ın Devlet Başkanı Robert Koçaryan'ın direktifleri doğrultusunda Ermeniler Azerbaycan'ın Karabağ bölgesinde 7 bin kişilik nüfusa sahip ve coğrafi konumu itibariyle bölge için stratejik önemi olan Hocalı kentini ele geçirmek için 25 Şubat gecesi katliam gayesiyle harekete geçmiştir.

  Hocalı'nın işgali sonucu sivil, eli silahsız, Azerbaycan Türkleri çocuk, kadın, ihtiyar ve genç ayrımı yapılmadan Ermeniler tarafından katledilmiştir. Resmi verilere göre, o gece 613 kişi hunharca katledilmiş; bunlardan 83 çocuk, 106 bayan acımasız yöntemlerle işkence yapılarak öldürülmüştür. Ayrıca, 487 kişi ağır yaralanmış ve 1275 kişi ise rehin alınmış, geri kalan nüfus da bin bir zorlukla caninin kurtarmıştır. 26 çocuk tamamen ve 130 çocuk ise kısmen oksuz kalmıştır. Ermeniler şehitleri özel acımasızlıkla, gözlerini oyularak, kafataslarının derisini soyarak ve vücutlarının farklı organlarını keserek öldürmüştür. Küçücük çocukların gözleri oyulmuş, hamile kadınların karınları yırtılmış ve insanlarımız diri diri toprağa gömülmüştür. Hatta şehitlerin bir çoğunun cesetleri yakılmıştır. * *

  (bkz: turan solzuk)
  #1870241 :)
 16. 16.
  sadece ermeni faşistlerinin değil ermeni askerlerinin gerçekleçdirdiği, fırsat bulurlarsa bu gün de tekrar edeceği insanlık dışı olaydır.
  #1870292 :)
 17. 17.
  faşist ermeni ordusunun gerçekleştirdiği olaydır, keşke azerbeycanlılar hadlerini bildirselerdi. kimse bana rusya, avrupa desteği masalı anlatmasın, anlatan, kurtuluş savaşını okusun. ha keşke bizim lider diye seçtiğimiz satılmışlar bu ülkeyi tanımakta o kadar acele etmeseydi,
  ama benim ermeni kökenli vatandaşım, bana emanet can,
  katledildiğinde
  ben de ermeniyim,
  kimse kusura bakmasın,
  ermenilerden nefret eden varsa , ermenistan haritası orda,
  benim ülkemde kimse beni komşumla, ermeniyle, kürtle düşman etmesin.
  #1870323 :)
 18. 18.
  devran sıpaların devranı olunca normal karşılanan olay.
  (bkz: turan sozluk)
  #1870359 :)
 19. 19.
  ağzı salyalı köpek koçaryan ın yaptığı katliamdır,

  ne kadar ağzı salyalı varsa allah belasını versin..
  #1874522 :)
 20. 20.
  Yer: Azerbaycan, Hocalı
  Elleri bir ağaca arkadan bağlanan hamile bir kadının başına dikilmiş olan
  iki Ermeni yazı tura atıyordu. Bu kanlı kumarı yaklaşık 100 yıl önce Anadolu
  toprağında Kars'ta Ağrı'da Van'da Erzurum'da da ataları oynamıştı. Onlardan
  duymuşlardı. Karnı burnunda çaresiz bir Azeri kadının doğumu oldukça yakın
  görünüyordu. Çaresiz kadın bir hazan yaprağı gibi titriyordu. Elbiseleri
  yırtık, ayakları çıplaktı... Ermenilerin uzun boylu olanı elindeki AK-47
  model Rus yapımı otomatik tüfeğinin namlusuna monte edilen seyyar kasaturayı
  çıkartırken, diğeri elindeki demir parayı havaya attı:
  -Akçik, manç?.. (Kızmı, oğlan mı?)
  -Akçik. (Kız)
  Bu cevap üzerine 'oğlan' diyerek bahse giren Ermeni, elindeki kasatura ile
  hamile kadının karnını bir hamlede yarıp çocuğu çıkarttı.Kan bürülü gözleri
  bebeğin kasıklarına kilitlendi.
  -Tun şahetsar, ınger. ..(Sen kazandın, yoldaş)
  -Yes şahetsapayts ays bubrikı inç bes bidigişdana... (Ben kazandım ama bu
  bebek nasıl beslenecek?)-Mayrigı bedge gişdatsine.(Annesi besleyecek
  elbette)
  Bunun üzerine daha kısa boylu olan Ermeni, bir hamlede kasaturaya geçirdiği
  bebeği annesinin göğsüne yapıştırdı:
  -Mayrig yerahayin zizdur. (Çocuğa meme ver)
  Aynı dakikalarda Hocalı'nın başka bir semtinde tek kale futbol maçı
  hazırlığı vardı. iki kesik >Azeri kadın başını kale direği yapmışlar, top
  arayışına girmişlerdi. Başı tıraşlı bir çocuk bulup getirdiklerinde ise
  Ermeni çeteci sevinçle bağırdı:
  Asixn ma/,çimi yev bızdıge, aveg gındırnadabidi. Gıdıresek... (Bu hem saçsız
  hem de küçük,iyi yuvarlanır. Kopartın... )
  Aynı anda çocuğun gövdesi bir tarafa, başı da orta yere düşmüştü... Ermeniler
  zafer naraları atarak, kanlı postalları ile kesik çocuk başına vurarak kanlı
  bir kaleye gol atmaya çalışıyordu. Bu iki olay Hocalı'da bundan çok değil
  yalnızca 14 yıl önce yaşandı.Her iki olay da ermeni çetecilerin
  katliamlarına bizzat şahit olan görgü tanıklarının anlatımlarıdır. Ne yazık
  ki 26 Şubat 1992 günü binlerce Azeri türlü yöntemlerle vahşice
  katledilmiştir. Ajanslar, katliam haberini bütün dünyaya hızla geçerken,
  arşı titreten ağır bir vahşet yaşanan Hocalı halkından geri kalanlar ise
  çaresizlik içinde kıvranıyordu. Türkiye'de büyük bir dehşet uyandıran
  katliama ilişkin ilk görüntüler ise TRT aracılığı ile duyurulmuştu. Bütün
  olanları batılı gazeteciler, özellikle de New York Times belgeledi. 26
  Şubat'ta güçlü silahlarla donatılmış Ermenistan silahlı kuvvetleri ile
  Hankendi' nde konuşlanmış bulunan Albay Zarvigarov komutasındaki 366'ncı Rus
  Motorize Alayı, Hocalı'ya saldırarak tarihin en vahşî katliamlarından
  birini yaptılar. 26 Şubat gecesi Rus motorize alayının tanklarından açılan
  top ve roket saldırıları ile Hocalı Havaalanı kullanılamaz hâle getirilerek
  kentin dış dünya ile ilişkisi de tamamen kesildi. Savunmasız kalan kente
  giren Rus destekli Ermeni askerleri, çocuk, yaşlı, kadın, bebek demeden
  birçok insanımızı vahşîce katlettiler. Ermenilerin işgal ettikleri Hocalı'da
  dehşet verici olaylar yaşandı. Canlı canlı insanların kafa derilerini
  yüzdüler, sağ olarak ele geçirdiklerini ise sistematik bir işkenceye ve
  tıbbî deneylere tâbi tutarak, insanlık dışı muamelelere maruz bıraktılar.
  Hızar ve testereler ile diri diri insanların kol ve bacaklarını kestiler.
  Genç kızların önce saçlarını, sonra da kafa derilerini yüzdüler. Babanın gözü
  önünde evladını, evladın gözü önünde babayı kurşunlara dizdiler. Kesik
  kafaları sepetlere doldurdular. Peki neydi bu düşmanlık? Ermenistan' daki
  okul duvarlarında asılan haritalarda Türkiye'nin 12 ili yer almaktayken,
  Ermenistan'ın bayrağında Türkiye hudutları içindeki Ağrı Dağı'nın resmi
  varken, Ermenistan Millî Marşı'nda 'Topraklarımız işgal altında, bu
  toprakları azat etmek için ölün, öldürün' denmekteyken, başkaca bir neden
  aramaya zaten gerek yok sanırım. Dağlık Karabağ Bölgesi'nde bulunan
  Hocalı'ya, eski Sovyet ittıfaki Silahlı Kuvvetleri'ne ait 366.Alay'ın
  desteği ile Ermeni Sılahlı Kuvvetleri tarafından düzenlenen saldırılar
  sonucu 613 Azerbaycan Türk'ünün hayatını kaybettiği resmî olarak açıklandı.
  Ancak kayıp sayısının bu rakamların çok çok üstünde olduğu bilinmektedir. 56
  hamile kadın karnı yarılmış durumda bulunmuştur. Bu alçak saldırıda 487 kişi
  ağır yaralanırken, 1275 kişi ise rehin alınmış, geri kalan nüfusda bin bir
  zorlukla canını kurtarmış ancak bu olayın tahribatından ruhları ve
  hafızaları asla bir daha kurtulamamıştır. Şahitlerin anlattıklarını
  dinleyenler önce kulaklarına inanamadı. Fakat katliam sonrası Hocalı'ya
  girdiklerinde ise, görgü tanıklarının abartmadığını kısa sürede anladılar.
  Hocalı'da katliam bölgesini gezen Fransız gazeteci Jean-Yves Junet'nin
  gördükleri karşısında söyledikleri, katliamın boyutunu da anlatıyordu: 'Pek
  çok savaş hikâyesi dinledim. Faşistlerin zulmünü seyrettim,ama Hocalı'daki
  gibi bir vahşete umarım kimse tanık olmaz'
  Peki 26 Şubat 1992 günü yaşanan bu katliamın emrini kim vermişti; Ermenistan
  Devlet Başkanı sıfatını taşıyan Robert Koçaryan denilen kirli katilden
  başkası değildi. Yaptığı terör faaliyetlerinin oranı nispetinde terfi eden
  Taşnaksutyun örgütü liderlerinden Robert Koçaryan, 20 Mart 1996'da
  Ermenistan Başbakanı oldu. Karabağ'da barış istediği için aşırı
  milliyetçilerin tepkisine daha fazla direnemeyen Levon Ter Petrosyan istifa
  edince de 30 Mart 1998 yılında ondan boşalan Devlet Başkanlığı
  koltuğuna,'Hocalı Katliamı' başsorumlusu olan azılı terörist Robert Koçaryan oturdu.
  Ermeniler Türk hamile kadınlarına tecavüz edip karnını hamile olduğu halde taş ile doldurup öldürmüşler ve küçük Türk kızlarına tecavuz edip öldürmüşlerdi.Ülkemizde sadece 1 ermeni öldürüldü diye yürüyüş yaptılar ve o kadar araştırdılar ama hiç bir insan kalkıpta bu masum insanlara iskence edilip öldürüldükleri için yürüyüşyapmadı.

  not: maille bana gelmiştir. bu yüzden alıntının kaynağı belli değildir.
  #2456893 :)
 21. 21.
  "helikopter gönderin" diye türkiye ye yalvaran elçibey i anmama neden olan katliam.
  #2456899 :)
 22. 22.
  ermeni ve rus işbirlikçileri tararfından 26 şubat 1992 tarihinde gerçekleştirilen 613 masum insanın hayatını kaybettiği katliam. dağlık karabağ bölgesinde bulunan hocalı kasabasına, eski sovyet ittifakı silahlı kuvvetlerine ait 36 alayın desteği ile ermeni silahlı kuvvetleri tarafından düzenlenmiştir.silahsız bir çok insan çoluk çocuk demeden öldürülmüştür. vahşetin derecesi ölçülemez zira bebeklerin boğazı kesilmiş, ve insanların canlı canlı kafa derisi soyulup büyük bir alana serpilmiştir. buna benzer bir olay da 20 ocak 1990 da 35 bin kişiden oluşan zırhlı kuvvetlerle baküye girmesi ve şehri ağır bombardımana tutmasıdır. 1 saat içerisinde 170 kişi hayatını kaybetmiş ve bir çok kişi ağır yaralanmıştır. keşke ermeni soykırımı olsaydı diyorum bazen. kökten ama!
  #2897920 :)
 23. 23.
  ermeni teröristlerin azerbaycan a ait hocalı kentinde yaptığı yakın zamana kara bir leke gibi geçen ve tüm dünyanın gözlerini kapayarak görmediği katliamdır.katlettikleri türkleri öldürme şekillerine bakılınca, sözde ermeni soykırımı sırasında, esasında göçe zorlanırken öldürdükleri türklere yaptıkları işgencelerin aynısını yapması, bu yüzsüz ve cani insanların hala türkler soykırm yapıyor demesi ne kadar aptalcadır.dünya göz önündeki bu katliamı görmezken ermeni soykırmı dedikleri sözde olayı kabul etmiştir.türkiye artık ayık olmalıdır.dış politikasını iyi belirlemelidir.bunun yanı sıra asıl caniler göz ardı edilmemelidir..
  #2967207 :)
 24. 24.
  http://youtube.com/watch?...IaqQk&feature=related +
  #3006370 :)
 25. 25.
  http://www.ermenisorunu.g...atliamlar/azerbaycan.html
  #3034419 :)