bugün

(bkz: friedrich nietzsche)
oyuncak kutusu.
görsel

görsel
sen hiç hiç oldun mu ...
olamıyor olmak, olamayıştır.
adım,benliğim,varlığım,ruhum,elim,kolum...

kıyamadığım,çözemediğim,sevdiğim,sevgisizliğim...

yokluğunda,boşluğunda,koynunda,teninde,nefesinde...

bende değil, bizde bulduğum,sana değil kendime kurduğum,yıkılmaz kalem,örülmez duvarım...

geçtim,gittim,kaybettim... hiçtim,hiçim..
kendini bulmak.
Temas ettiğin bir duygunun yokluğunu özlersin. Ama tanışmamıssan o duyguyla eksikliğini aramazsın. işte bu yüzden hiç, yoktan daha iyidir.
insana en çok yakışan.
Nasrettin Hoca'ya sormuşlar:

Kimsin?
Hiç demiş Hoca, "Hiç kimseyim."

Dudak büküp önemsemediklerini görünce, sormuş Hoca:
Sen kimsin?
sancak yöneticisiyim demiş adam kabara kabara.
Sonra ne olacaksın? diye sormuş Nasrettin Hoca.
Herhalde vali olurum diye cevaplamış adam.
Daha sonra? diye üstelemiş Hoca.
Vezir demiş adam.
Daha daha sonra ne olacaksın?
Bir ihtimal sadrazam olabilirim.
Peki, ondan sonra?

Artık makam kalmadığı için adam boynunu büküp son makamını söylemiş:
Hiç.
Daha niye kabarıyorsun be adam.
Ben şimdiden senin yıllar sonra gelebileceğin makamdayım:
Hiçlik makamında!
nihilizm şüpheci temellere dayanan felsefe anlayışıdır ve rus edebiyatında nedejen'in makalesinde puşkin için kullanılmıştır. yerleşik toplumsal düzene başkaldırıyı temsil eder. gökyüzünden dünyaya baktığını düşündüğünde burada kapladığın alanın kafanın içersindeki sıkıntılarında dahil karınca kadar görünmesi. devlet, kilise ve aile otoritesine karşı çıkar. sadece bilimsel doğruları temel alır, ancak bilimin bütün toplumsal sorunların üstesinden gelebileceğini ve bütün kötülüklerin cehaletten kaynaklandığını kabul etmek...
herkese renkli günler
anlatılması zor olandır. zaten bu yüzden hiçliğin kokusunu hafiften almış bir insan kendini dışarıya karşı soyutlar.

biraz anlatılması gerekirse, aslında sahip olduğumuz küçük beyinlerimizle anlam veremediğimiz "her şey"in gördüklerimiz, bildiklerimiz dışında kalan kısmını gösterir.

zaman, aslında saatten ibaret değildir, aslında her şey ebedidir ve bir o kadar da yoktur. acılar, üzüntüler, zaman süzgecinden geçince aslında onlar da yokturlar.

fakat hiçlikten nihilizme ulaşılmaz(bana göre). bir şeyler var ve var olan şeyleri tanımlandıramıyoruz. bu da insanın kalbinin içine saplanır. bir kere bu tanımlandırmanın ucunu bile görseniz, işte o zaman his olan "boşluk" kapsar sizi. buna erdem derler, can derler, öz derler... derler de derler. ama hiçbiri karşılamaz aslında, ne söylenirse söylensin.

beyniniz ve yaşadığınız dünya aslında size oyun oynar, öyle bağlar ki sizi, aslında özünüz ve yaşam amacınız olan hiçi unutursunuz.

hiçlik demek, elinizi ayağınızı çekmek de değildir. hiçliğin farkında olup, onda bulunan hazzı almaktır.

çok zor bir kavramdır. hiçi biliyor olsak gibi bir önerme kursanız, işte o zaman aslında herşeye sahip olmuş olurduk. bu da çok garip bir şey. asla anlatılamayacak, asla betimlenemeyecek bir durum.

bir çok şey "hiç"tir bizim için. üç harf, sonsuz mana.

yaşadıklarınıza küfrettiren bir kavramdır. ipin ucunu tuttuğunuz zaman, diğer şeyler, gündelik olaylar o kadar manasızlaşır ki.

sonuç: yine yalnız kalırsınız. bu sefer bir hiçliğin ortasında. korku duyulacak, ama cesaretli bünyelerde ufuk açacak bir şeydir hiç.
bir masalın "yokmuş"uyum...
ölümdür.
Oldum olası içimde biri, Tüm gücüyle hiçbir şey olmamaya çalışıyor... *
hani deriz ya; her gecenin sabahı, her kışın bir baharı....

onun için güneşleri doğmaz, karlar eksik olmaz bahçesindeki yeşertmeye çalıştığı fidanın üzerinden.
Tartışma konusu herşey ise evrensel kümemiz her şeyi içeren küme dir. diyelim ki bu küme E olsun. E kümesinin değiline hiçlik denir.
farid farjad ın kirpiğinin en sevdiğim telidir.

(bkz: (vid #66282))
ha bugün, ha yarın; sonuçta öleceksin. o halde şimdiden ölü sayılırsın. yaşaman hiçlik. allah'tan başka her şey fâni ise allah'tan başka her şey hiçliktir. şâyet allah insanı ebedî surette yarattı ise insan onunla değer kazanır ve hiçlikten kurtulur.

demekki allah'a inanmayanların nihilist olması tek çıkar yol.

olacak olanla, şu anda olan aslında aynı şey; sadece zamanları farklı. bu kısmı algıladıysan gerisi gelir.
bir araya gelerek bir hep oluşturmuş hiçlerden biri olmaktansa, kendini hep sanan hiçlerce hiç denen tek bir hep olmak gerek.
Kimileri için bir hiçken... başkası için her şeysin... her şey olmayı umarken, bir bakıyorsun ki... hiçsin!
Ey can! Etrafına bir bak, sonra kendine bak. Kaç varlık gördün. Onlarca mı? Dikkatli bak! Bir tane kainat var sadece ve O sensin. Varlığa verdiğin isimleri kendinden ayrı görme, onları var eden sensin! Kendi tanımına körü körüne inanma! Kendinden gayri bir varlık olmadığını gör! Rüya gören kişi, nasıl bir alem çiziyorsa sen de bu alemi her an çizmektesin. Tek bir suretin var sanma, cümle alem senin suretindir!
Bom boş.
varolamdığı halde süper bişi.
insan için hiçlik, yokluk değil yokluğun bilincinde olmaktır. Bu şekilde de hiç olmadığı kadar var olmaktır. Yani insan hiçliği kavradığında var olmaya başlar.
güncel Önemli Başlıklar