bugün

tek düşüncesi eğlence ve gırgır olan insandır. dünyada olup bitenlere kulak tıkar, duymak bile istemez.
yaşadığını zanneden ama aslında hayatla bağlantısı olmayan insan müsvettesi. gereksizdir, insan ziyanıdır.
Kendi için gerekli olsa da dünya için pek önem arz etmeyen ve değiştirmek değil hatta eleştirmek için bile değil yalnızca zaman geçirmek için yaşarlar. Bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın zihniyetindedirler. Çok derin düşünmedikleri için derinden gelen herneyse bir gün onları da vuracağını algılayamazlar. Günümüz türkiyesinde yurdum genci genel açıdan bu tanımlamaya * uymaktadır.
(bkz: ot)
(bkz: göbeğini kaşıyan adam)
dünya görüşü sahibi olanları çok ilgilendirendir. malum herkes bir taraf seçmek zorundadır ya, dünya görüşü sahibi olduklarını sananlara göre.
bu dünya fani diyen, öteki tarafa aklını takmış kişidir
(bkz: koyun)
tersi için (bkz: nihat doğan) *.
seçim anketlerinde ''kararsızlar'' hanesinde kendilerine yer bulurlar.
(bkz: rotasız gemi)
(bkz: fotosentez)
muhtemelen darbe çocuğudur.
siyasi düşüncenin ekmek, su gibi önemli bir gereklilik olduğunun farkına hiçbir zaman için erişemeyecektir.ülkemizde bu tip apolitik gençlerin sayısı epey fazladır ve daha da fazlalaşacak gibi görünüyor.

(bkz: depolitizasyon)
gereksiz, fikirsiz insanlardır. bu türün oksijen ve su tüketimine kota koymak gerekir.
yarım yarım yaran entryler barındıran başlık. *
hiçbir dünya görüşü olmayan insan; ot!
hiçbir dünya görüşü olmayan insan; oksijen tüketen gereksiz!
hiçbir dünya görüşü olmayan insan; aşağılık!

biri bana anlatabilir mi? dünya görüşünden kasıt olarak bahsedilen fikir nedir?
benim acizane olarak düşüncelerim;

insanlığa adanmış bir hayat;
sadece kendi türünden canlılarla iletişimde olup, onların sorunlarına kendi elinden geldiğinde yardım eden bir insan olarak hayatına devam eden bir bireyin, hayatı yeterince anlamlı oluyor sanırım. insanlığa adanmışlık olarak bahsettiğim durum, sadece ihtiyaç sahibi, fakir, aç, yoksul ademoğlunun yardımına koşmak!

hayvanlara adanmış bir hayat;
nankörlüğünden, dünyayı hunharca harcayıp tüketip, sadece kendi için harcayan insanoğlundan bıkmış bireylerin seçebileceği, bir yaşama biçimi! hayvanların daha iyi yaşama koşullarında hayatlarına devam edebilmeleri için adanmış bir insan hayatı!

para;
var olmuşluğun tüm seçimlerini, maddi hayata bağlanarak harcamak! doğum ve ölüm arasındaki bu harikulade boşluğu, mutluluğu satın alma adına büyük bir çabaya dönüştürmek ve bunun için yaşamak, ölmek!

maneviyat;
var olmuşluğu, var edilmişliğe, yaratılmışlığa çevirerek, bireysel kurtuluşu ve sonsuzluğu yakalamak için
ölüme kadar, yalnız ve huzurlu bir hayatı tercih etmek!

siyaset;
gençlik ateşinin yürekleri yakmasıyla, özgürlük arayan beyinlerin, öfkelerinin dışarı vurması ve başkaldırı. kısa bir süreliğine de olsa, anarşi, faşizm,komünizm gibi görüşleri edinme, onlar için hayatın bir dönemini adama! anlamsız bir meşguliyet yaratma hevesi!

herhangi biri!
belki birkaçı, hayat görüşü olarak seçilebilecektir!

yarın, afrikadaki insanların karnını doyurmak için yola çıkıyor olabilirsin, sana diyeceğim tek şey;
"neden bu kadar uzak!" olacaktır.

sokak aralarında yaşayan, caddelerde kırmızı ışıkta bekleyen araçların egzoz dumanında ısınan çocuklara yardım için iptal ettirirsin belki uçak biletini. ardı sıra koşturursun onların, ekmek arası peynir dağıtır, okullarına gitmeleri için çaba sarfedersin. peki, ne için bu anlamsız çaban? sadece batıl bir vicdani temizlik değil mi? varlığından haberin olmadığın bir yara, senin canın acıtmaz değil mi? ama o usulca akmış, belki de kurumuş kanı gördüğün zaman için bir cızlar ki, öyle bir yanar ki yüreğin. sadece o çocukları orda görmeye dayanamıyorsun.

peki, sen o çocuklara yardım ederken, nasıl da unutabiliyorsun, afrikada halen açlıktan ölenleri!
sokak çocuklarının senden yardın alabilmesi, sadece senin onlara yakın olmandan! ikisi arasındaki ayrımı
nasıl yapabiliyorsun, nasıl tercih edebiliyorsun ikisinden birini!
bana deniz yıldızı hikayesini anlatma!
burada yaşıyordun, yapacak daha iyi bir şeyin olmadığı için sahile iniyorsun,
sahildeki deniz yıldızlarının hazin durumu içini burkuyor, ve onlara yarım etmeye başlıyorsun!

belki de sahile hiç inmemeliydin!

şöyle bir dur!
kendini dinle!

bir insan hayatı, ölümden başka hiçbir gerçekliğe hizmet etmez! edemez!
sadece, ölümüne kadar, kendini oyalayacak alternatifler arasında gidip gelirsin!

muhtemeller yoktur,
sadece alternatifler vardır!

ve hiçbir alternatif diğerine üstünlük sağlayamaz!

bundandır, gerçekçi bir insanın hiçbir dünya görüşü olamaz!
gördüğü bildiği herkesin at gözlüklerini çıkartmamasından dünya görüşünü belirtme ihtiyacı duymayan insandır.
anlat anlat günlerce anlat insanın fikrini doğruluğunu kabul etse bile değiştiremeyeceğini anlamış insandır.
ne kasıcam kendimi insanlara bir şeyler anlatmakla boşu boşuna vakit kaybı gider dağa taşa anlatırım daha iyi modundadır.
böyle bir insan yoktur. akıl, tutarlı düşünce sahibi her insanın bir dünya görüşü vardır.
kendisini tanımsız olarak tanımlayanların bile.

(bkz: hedonizm)
sözlükle işi olmaması gereken insandır.
ayçiçeği gibidir.Güneş nereden çıkarsa oraya yönelir.
sebzedir.
düşünmeyi hiç denememiştir. kısaca hiç yaşamadan ölecektir.
böyle olmaya itilmiş - mahkum edilmiş insandır.

"açlık çoğunluktadır."
ottur,koyundur.
ottur,koyundur.
dünya dötüme tıranpet şeyime hesabı dolaşan insan tipi.