bugün

refleks olarak (türküz ne de olsa) kullandığınız bir durumda muhattabınızın yok cevabını değiştirdiği görülmüş sihirli kelimeler bütünü.
- istanbula bir bilet lütfen ?
- yok
- (hayal kırıklığı dudaklardan istemsizce o kelime öbeğinin dökülmesine sebep olur)
hiç mi yok ?
- eeee en arka koltukta var.
- onlara oturmak yasak mı ?
-yumurta var mı?
+yok
-hiç mi yok?
+hiç yok
-gerçekten yok mu?
+evet yokkkkkk
-eminmisin?
+bi siktir git be kardeşim
yoklugun derecesinin olmadigini bilmeyen bir insanin sorusudur.
özellikle akşam saatlerinde birkaç saatinizi herhangi bir bakkal veya markette geçirdiğinizde şahit olacağınız muhteşem bir soru cümlesi, hiç mi yok?

Yaşlı, kadın, çocuk, adam fark etmez akşam saatlerinde bakkala girer ekmek dolabına yönelir ve sorar ekmek var mı? Diye. Yok der bakkal. O gelen kişi, biraz zorlarsa bakkal, zulada sakladığı ekmekleri çıkarıp ona verecekmiş hissiyatıyla hiç mi yok der. Dört tane yok. Üç tane de yok. Yok ulan işte, hiç de yok hep de yok.
ülkem de yağ, tüp kuyrukları yaşamış nesillerin bugüne taşıdıkları alışkanlık. herşey karaborsa olunca ,elinde yağ olan bakkalların, tüpçülerin halkıma öğrettiği bir kavramdır bu halkıma.var olana yok deyip yalvarttıkları için ,hiç mi yok lafı doğmuştur. çünkü aslında var olduğunu iki taraf da bilir ama alçak bakkal vermez. O yüzden fazla sinirlenmemek lazımdır.
-sevgilin var mı?
-yok.
-hiç mi yok
-5/6'sı duruyor, kalanın 7/13'ü yürürlükten kalktı, onunda kalanının 5/8'i ile leblebi aldım, kalanının 1/4'ü ile kalem, 1/4'ü ile silgi aldım, 1/4'ünü dilenciye verdim, kalanıyla da satır aldım, isten mi?
biraz olsun vardır tarzı bır umuttur.

-buz var mı?
-yok abi
-hiç mi yok?
-hiç yok abi
-neden yok?
-abi...
-tamam tamam.
(bkz: var ama evde)
turizm sektörü nün başbelası olan sorudur. insanı meslekten soğutur.

- antalya uçakları tamamen dolu efendim..
- hadi yaa... hiç mi yer yok?
- ???
-bozuk para var mı abla?
+yok
-ya hiç mi yok?
+yok biraz var onu da sapıkça fantazilerim için saklıyorum töbe töbe!
söyleyenin ağzını burnu kırma isteği uyandıran sözdür.
-para varmı abi?
-yok.
-hiç mi yok?
-biraz var aslında.
evet. bu "biraz var aslında" diyen bir toplumumuz olduğu için ilk sçylenilene güvenmeyen bir toplumun ettiği normal cümledir "hiç mi yok?".
umutsuzca şansı zorlama girişimidir.
birşeyin yok olduğunu kabullenememe durumunda bir kez daha şansı denemek adına sorulan sorudur.
(bkz: biraz var)
(bkz: bilgisayarın ne yapmasını istiyorsunuz)
şansınızı zorlama anıdır. fazla da zorlamamak gerekir.

-nalan ne olursun bir şans daha?
-olmaz necip bitti diyorum anlamıyor musun?
-umut yok mu nalan?
-yok necip.
-hiç mi yok nalan?
-bir daha siksen dönmem necip.*
(bkz: hic mi yok)
sigara zammından önce bakkalların eldeki malları piyasadan çektiğinde bakkala ümitsizce sorulan soru.
genelde birinden sınırlı sayıda olan bir şeyi isteme durumudur. ama biz türkler bu lafı da olması gerekenden başka yerlerde kullanırız tabi ki.
---aslan abi sizin kırtasiyeye konstrüksiyon final sorularını bırakan oldu mu?
---yok
---hiç mi yok?
hiçliği bile sorgularız bazen biz.

-ekmek var mı?
+yok.
-hiç mi yok?
hiç yoktan iyidir
bir şeyin olmadığını bile bile sırf ikilem için sorulan sorudur..yoksa yoktur..varsa vardır..
türk erkeğine has bir cümle.

babam bunu çok kullanır ve beni nefret ettiren tek soru cümlesidir.

+baba arabada benzin yok.
-hiç mi yok?
+baba param yok.
-hiç mi yok?
+jdalskjdlasjdalkdj
yokluğun varlığını sorgulamak.