bugün

içinde bulunduğumuz 9 nisan 2023'ün 18 ramazan 1444'e geldiği takvimdir.
soldan sağa.

görsel
bir yılın 355 gün olduğu takvimdir.
bu yıl resmen miladi takvim ile orantılı gitmiş takvim.
sırf din nedeniyle kullanılmasında ısrar edilen gereksiz, hatta zararlı takvim. güneş takvimi olsa daha yararlı olabilirmiş.
Geceleri fener gibi insanlığı aydınlatan, romantik yön göstericilik dışında insan hayatında direkt olarak yeri olmayan ay'a bağlı yapılan takvimdir. ikincil bi takvim olarak işe yarar ama esas takvim olarak kullanılırsa çok ciddi sorunlara yol açar.( ekim, dikim, hasat, masat vb)
şu anki yıla göre 1434 deyiz. ayrıca kendim de hicri takvim'e göre ilerlemeye çalışıyorum.
müslümanların hicret etmesini başlangıç olarak alan takvim. yeni yıla girmiştir.
1 yıl 354 gündür.
25 muharrem 1432 tır bu takvime göre bugün.
bu takvime göre bugün 15 muharrem 1432'dir.
Hicretin, müslümanlarca tarih başlangıcı olarak kabul edilmesi Hz. Ömer (ra) devrindeki bir içtihad ve bu içtihad neticesinde meydana gelen icmaya dayanır.

Fakat tarih başlangıcı olarak kabul edilme ile, hicretin manâ ve muhtevası farklı şeylerdir.

icma ile kabul edilen böyle bir hükme karşı çıkmak da doğru değildir.
başlangıç tarihi 622' dir.
miladi takvime çevirmek için özel bir formülü vardır. örnek olarak 1326 yılını ele alalım;

1326 x 3 = 3978 / 100 = 39,78
1326 - 39,78 = 1286,22
1286 + 622 = 1908

yani, hicri 1326 yılı miladi 1908 yılına denkmiş.
gene bu takvime göre Bugün 30 Muharrem 1429 cuma'dır.
baslangıc tarihi daha gec bir olay olan takvim.

bazı kolpa zihniyetler ayrım yapmıslarda bir acıklık getirmek lazım. dünyanın suanda büyük coğunluğunda kullanılan takvim hz isa nın doğumuyla baslar. islam ülkelerinin kullandığı takvim ise hicreti baslangıc sayar. simdi bunu bir medeniyet ayrımı olarak görmek nasıl bir andavallıktır bunu bilemiyorum cünkü hic amerika kıtasında eğitim görmedim. asıl merak ettiğimse tanzanya devleti 'ben yeni bir takvim yapıyorum baslangıc tarihi size göre milattan önce 5000' dese yani suanda onlara göre 521. yy olsa bu zihniyet en ileri olarak onu görecek mi? belki amerika kıtasından döner de tanzanyada okur. komik tabi.
dunya 21 . yuzyildayken araplar hala 13 . yuzyilda yasamaktadirlar hicri takvime gore.

edit: entry de subjetif hicbir yorum yoktur sadece hicri takvime gore suan 13. yuzyildayiz dedim .
1) Muharrem
2) safer
3) rebiülevvel
4) rebiülahir
5) cemaziyelevvel
6) cemaziyelahir
7) recep
8) şaban
9) ramazan
10) şevval
11) zilkade
12) zilhicce
içerisinde yer alan aylardan recep, şaban, ramazan * ve muharrem aylarının içerdikleri dini günler sebebiyle mübarek kabul edildiği ve bu kabul dolayısıyla yurdumuzda erkek isimlerine konu olduğu takvim. ancak aynı takvimde yer alan diğer sekiz aydan hiçbirisine bir yurdum insanında isim olarak rastlanılmamaktadır. ayrıca bu bahsi geçen aylar da sadece erkek ismi olarak kullanılmakta; bu takvim dahilindeki hiçbir ay, bir dişi ismine konu olmamaktadır.
simdi bu hicri takvimin sorunsali, aylarin tam olarak ne zaman baslayip biteceginin belli olmamasidir. aslinda bu bi sorunsal mi bilemem ama, ramazan ayinin baslangicinda bi de bayramin ilk gununu belirlerken bi karisiklik yasanmaktadir. hilalin gorulmesine baglidir bayramin ilan edilip edilmeyecegi. ama turkiyede, diyanet isleri baskanligi, bunlari on sene oncesinden belirlemektedir. ben onceki gunden bile bilemiyorum, siz nerden biliyosunuz, kahin misiniz dedirtmektedirler.
başlangıcı hz. muhammed'in mekke'den medine'ye göçüdür.(622) ay yılına göre hesaplanmıştır,354 gündür.hz. ömer zamanında resmi hale gelmiştir.en çok islam dünyası kullanmıştır.1 ocak 1926'da yürürlükten kaldırıldı,sadece dini günlerin belirlenmesinde faydalanılmaktadır.