bugün

bir selena sözü.
Külliyen yalan, yanlış, saçma tespit.

Açlıktan ve soğuktan ölen çocuklar, tacize, tecavüze uğramış insanlar, iftiraya uğramış, ali cengiz oyunuyla yaşamı karartılmış kişiler varolduğu sürece, herkes "hakettiği yaşamı yaşar" tespiti bir çöptür, anlamsızdır.

Dünya'da adalet yoktur.

görsel
intikam için söylenmiş söz öbeği gibi.adaletten yoksun bir dünya için bu söz fasa fiso.yanlış bir hayatı doğru yaşayamaz insan.
Kesinlikle doğru.

Bazen, tüm bu olanları hak etmediğimi düşünüp ağlarken geçmişte olanlar geliyor aklıma.
Haaaa tamam, hatırladım deyip toparlanıyorum.
Tamkesinlik ile katıldığım yazacak iken yukarıdaki entryleri okuyunca..

Böyle hayatınben ta aq.
zengin sözüdür. bu sözü yıllar boyunca defalarca babası tarafından tecavüz edilen engelli kızın duyduğunu düşün ya da doğar doğmaz açlıkla boğuşan çocuk...
Bence çok yanlış bir yargı. Kimse istemediği hayatı yaşamak istemez. Şartlar ve koşullar o hayatı yaşamanı gerektiriyorsa mecbur bırakılmışsındır. Bazen yaşadığın yerde ne yaparsan yap ne kadar önde olursan ol ne kadar kendini yetiştirirsen yetiştir bir gıdım ilerleyemezsin. ibni Haldun boşuna dememiş ‘’Coğrafya Kaderdir’’ Bunun dışında bir de insanın küçük coğrafyası vardır. işte bu ise ailedir.
herkes hakettiğini yaşar yaşadığını hakeder derler bi de

bu çok bencil bi söz.

acı çeken çok insan var ve buna hakediyor falan diyemez kimse.
Hayatimin düsturu olan soz. Yarin bir gun burnum boka batsa kimseyi aramam suclu bilirim ki sebebi benim.
Ne hayata mana bulurum ne insanlara. Doner kendimi incelerim.

Saglam bir kazik yemedikce yuzlesemezsiniz bu sozun dogruluguyla, kim ne yasiyorsa hakediyor. Dunya cilesi nedir ki allah cehennemi yaratmis bunun icin.

Seni yaratan bir dertle siniyorsa bilemezsin bunun derinligini, altinda yatan sebebini. Allahtan iyi bilemezsin.. o yuzden kendine kor bakip baskalarini suclu bilme, bunlar neden benim basima geldi deyip allaha isyan etme. Herseyin cevabi sensin cunku.

Insan bir tek ailesini secemez o bambaska bir konu ama geriye kalan hayat tecrubelerin senin eserin. Atalet duygusundan kurtul ve kabullen.
Katılmadığım önerme. Herkes önce kaderini yaşar. Sonra belli ölçüde degistirebildigi kaderini yaşar.
Sınanan bir insan olduğu düşünüldüğünde bunu bilmek biraz zor belki de öyledir ama bilemeyiz.
Saçma salak bir söz kim uydurdu acaba, muhtemelen karnı tok sırtı pek biridir.

En basitinden bakıyorum küçük bir çocuk dışarda bu soğukta dilenmek zorunda olmasına ne sebep olmuş olabilir? Ne yaptı da bunu hak etti?
ben yaşamayı haketmiyorum ama neden ölmüyorum?
Demeyin öyle şeyler üzülüyorum.