bugün

tecrübeli ensafın klasikleşmiş cümlesi.
(bkz: her topalın bir kör alıcısı vardır)
...ve "mal alım faturası" ile taraflar bu işi resmiyete dökerler.
(bkz: her topal saticinin bir kor alicisi vardir)
esnafın niş pazara gönderme yaptığını düşündüren deyiş, ağız. esnaf ağzı. bazı ürünler çok özeldir yaa, ederi yüksektir. gözden sakınılır. bu yüksek eder, ancak ürünü ürünle ilgilenen bir bünyenin alabileceğine selam çakar. bir kolleksiyoner, arşivci o ürünün özelliklerini bilen ürünün müptelası gibi... sürüm yok, çok satılmıyor malum ürünümüz. yılda bir alışveriş lakin manidarlığı su götürmez. biraz şahsa özel satış kokusu vermekte. anlayana, ilgilenene lafı vardır ya esnafımız biraz tarzı icabı özgünlük taşıyan ürünleri de rafına koymaktadır bu ender satışlara güvenerek. her hattıyla hoştur bu güzelleme. farklılığın öneminin altını çizer.
edit: demek ki, bu mal satılmaz bunun alıcısı yoktur dememek gerekiyormuş. her malın alıcısı bir yerlerden çıkabilirmiş. uzaydan bile.
çok sevdiğim bir vecize.
mal falan deyince kötü ama doğru sözdür.
(bkz: her bitli baklanın kör alıcısı vardır)
(bkz: ben bir malım gelin beni alın)
sözlük için çok doğru bir söz. o kadar çok mal troll var ki, alıcısı ise uludağ sözlük!
kurban bayramı öncesinde de söylenebilecek cümle.
Az önce yanındaki kızın bana yavsamak için kullandığı söz dizisi.
özellikle araba sektöründe kesinlikle katıldığım bir önermedir.
-ağır hasar kayıtlı araba. kimse almaz.
+yeni arabalara hevesim var. sonuçta ağır hasar kayıtlı olması 2016 model olduğu gerçeğini değiştirmiyor. ben alırım.

-Eski ticari taksi. komple boyalı. dökülüyor.
+iyi ya. ben de acemiyim ona bakarsan. Yeni arabanın haşatını çıkaracağıma bunu hallederim. hem de çok acımam.

-Renault twingo alınır mı ya. bir valiz bile koyamazsın.
+hanım şehir içinde rahat rahat park eder.

kısacası hangi araba için satılmaz denirse densin inanmayın. her arabanın bir hedef kitlesi vardır.
Benim malımın alıcısı nerde acaba ehehe..
Bazen tek teselli.
(bkz: say kanunu)