bugün

'her erkek sadece bir kadına aşık olur' dur o azizim.
Saçma. Sevgi kelimesi bambaşkadır. Annesini de sevebilir. Köpeğini kuşunu da... Yada beyaz gömleğini de sevebilir bir insan. Eğer bahsettiğiniz şey aşık olmasıysa, o da saçma bence... Aşk denen şeyin bir tanımı bile yok! Ha şu olabilir, bir kişinin yeri herkesten ayrı olabilir, ona birley diyemem ama olmama ihtimali de vardır. Her insan farklıdır. Her insanın farklı bir özelliğini sevebilirsin. Kiminin kokusudur onu eşsiz kılan, kiminin gülüşü, kiminin iyi niyeti, merhametidir. Yada çok başka birşeydir onu sevme nedenin. Çok sevdiğini düşünürsün (ya da aşık olduğunu, artık her ne haltsa!) ama sonra birgün biter. Bir daha kimseye karşı aynı duyguları hissedemeyeceğini düşünürsün. Ama öyle değildir. Duyguları o an nasıl, ne yoğunlukta yaşamana bağlı birşeydir önemli olan. Zaman aşındırır birşeyleri. Anımsayamazsın. Ama böyle bir kesinlik söz konusu değildir bence... Ki bu insanın kendine yaptığı bir haksızlıktır. Bırakın kalbiniz istediği yere aksın. Bir insan yanınızda değilse, yanınızda olanla mutlu olmaya çalışın. Kendinize yaptığınız en büyük iyilik olacaktır bu belki de...
Ve o sevdiğin kadında sadece bir kişiyi sever ve o bir kişi genelde ne yazık ki sen olmazsın.
rekabetin önemini bilen erkektir.
bu fikre katılmıyorum ve bunun bir çok farklı nedeni var ama bana göre en önemli neden insan denilen varlık her uyandığında esasen farklı bir insandır. dün bana güzel gelen bugün kötü gelebilir ya da tersi bana göre geçerlidir.

(bkz: değişmeyen tek şey)

(bkz: insan her şeyin ölçüsüdür)
bayanlar iyi dinleyin beni. çoğunuz neden erkekler bi taneyle yetinmez merak ediyorsunuzdur. erkekler tek eşli değildir fakat bu onların suçuda değildir. çünkü erkekler devamlı dişi döllemeye proglanmıştır. hayvan belgeseli izlerseniz aslında çoğu şeyin insanlar içinde geçerli olduğunu görürsünüz. kadınlar ise yavrulamaya proglandığı için güvenebilecekleri ve çocuk yapabilecekleri 1 adam ararlar. bu demek değildir ki erkekler bir kıza bağlanmaz. bağlanırda arada kaçamak yapmak ister fakat ondan vazgeçmez. duygusal olarak bir kişiyi seçerler fakat fiziksel olarak farklı tenlerle buluşmak da isteyebilirler.
senin o dediğin ütopyadır filmlerden aklında kalandır ben sana orjinalini söyliyeyim kalp çok değişken bir şeydir bir gün uğruna her şeyi feda edebilekmişsin gibi gördüğün sevgili için 5 yıl sonra hiç bir şey hissetmeyebilirsin ama bu işte devamlılığı sağlayan şey sadakattir. aşk denilen kısım biyolojiyle açıklanır sadakat sevgi ise kalp ile açıklanır ve uzun soluklu bir ilişkinin asıl dinamikleri bunlardır.
hiç birine denk gelemediysek demek ki. tartışılacak önerme.
Evet mesela annemi.
birçok kez aşık olabilirsin. birçok kadını düşleyebilir, hatta dokunabilirsin.
ama tek kadını seversin. o kadından sonra hayatına girenler, O' nu unutma çabasındandır ama sen bile bunun farkına varamazsın. ve daha kötüsü hiçbir kadın o'nun yerini dolduramaz.
her erkek sadece unutmadığı kadını sevmiş olur. unutmayacağı, unutmayacağını hissettireceği. gerisi kadına kalmış artık.