bugün

(bkz: sözlükteki harvard üniversiteliler)
(bkz: yok böle bişi)
(bkz: herşeyi bildiğini zanneden insan)
aslında hiç bir şey bilmeyen insan modeli. *
(bkz: ilkokulda izlediği belgeselleri anlatan çocuk) bence bilgelikle gevezelik arasında ince bir çizgi var. tıpkı dahi ve delide olduğu gibi.
(bkz: her seyi bildigini zanneden insan) *
"bilmediklerimi ayaklarımın altına alsam başım göğe ererdi" diyen imam gazaliye kafa tutan, ebleh.
çok konu hakkında az bilgi sahibi olan; fakat ağzı iyi laf yaptığı için başkalarınca "biliyor galiba" izlenimi uyandırabilen kişi modelidir kendisi. * * *
"O kadar haddini bilmez haldeyiz ki, dünya üzerindeki herşeyin tarafımızdan bilinmesi gerektiğini düşünüyoruz. işte böyle bir benlik davası yüzünden, etrafımızdaki yarım düzine insanın hakkımızda olumlu bir kanaat taşıyor olması bize zevk ve tatmin veriyor."
Blaise Pascal

sözünü hatırlatan insan tiplemesidir.
her şeyin bilinemeyeceğini de bilendir. genelde sorun olmayıp kendi içinde çelişendir.(#864968)
süleyman seyfi öğündür, ali yaşar sarıbaydır...
hiç bir şey bilmediğinin farkında olmayan serseri bir mayındır, nerde patlayacağı belli olmaz, kendisine verdiği zarar bir yana, çevresindekileri düşündükçe içim ürperiyor.
herşeyi bildiğini sanan insandır.
bildiğim tek şey hiç birşey bilemediğimdir diyen sokratese inat bi karakterdir.

unutmamlıdır ki çok bilen çok yanılır.
hala bunu diyen birine dense dense her boku bilen insan denir.
izmir insanının ta kendisidir. o kadar mı evet o kadar.
günün birinde seve seve** bir bilene danışacak kişidir.
Herşeyi biliyordur. Eğer başlık "herşeyi bildiğini sanan insan" olsaydı benim de birkaç yorumum olabilirdi. Başlıktaki anlatım bozukluğu nedeniyle tartışmaya kapanmış başlıktır.
olmayan insandir. abartmaya gerek yok.
Aslında hiçbirşey bilmeyen insan olarakta bilinir.
(bkz: bırakın gelsin) (bkz: gel hele gel)
Aslında her şeyi bildiğini zanneden insandır.
Efendim.

(bkz: neliolsun)
iyi insandır ama kesin yargılardan kaçınması gereken insandır.
Uludur.
aslin da hic bir sey bilmeyendir.
her şeyin bir şeyini bir şeyin her şeyini bilen insan ise saygı duyulası insandır. yoksa her şeyi bilen insan hiçbir şey bilmiyor demektir.