bugün

Hazret kelimesinin 2 anlamı vardır.
Türkçe okuma ve söyleyişlerimizdeki, “HAZRET” ifadesi, Arapçada iki kökten kabul edilebilir.

Birincisi; bu sözcük, “H z r” harflerinden gelmiş olabilir. Buna göre anlamı, “malın; her nesnenin iyisi” demektir. Bu Araplarda nesneler için kullanılır, “hazreti falan, hazreti filan” gibi kullanılmaz. “Bana göre hazret; iyi olan şey, şudur”, “filana göre hazret; iyi olan şey budur” şeklinde kullanılır.

Demek oluyor ki, Türkçemizdeki, “Hazreti Allah”, “Hazreti Peygamber”, “Hazreti Kur’an”, “Papa hazretleri”, “Paşa Hazretleri”, “Mevlana hazretleri” vs. gibi saygı maksadı ile kullanılan “hazret” ifadesi bu kökten gelen değildir.

ikincisi;" H D (Dad), R” harflerinden gelmiş olabilir. Bu sözcüğün anlamı, “Hazır olmak, mevcut bulunmak, göz önünde olmak” demektir. Bu sözcüğün türevlerinden bazıları (Hazır, hazırlık, hazır olmak, hakkı huzur, huzurda bulunmak gibi) öz anlamıyla Türkçemizde de kullanılır. Söylenişine dikkat edilmese de Arapça metinlerde “Hazret” ifadesi “حضرت” şeklinde “ حH, ضDad ve رR” harfleriyle yazılır. Kök sözcüğün sonundaki “ تT” harfi, mübâleğa (abartı) için eklenmiştir

işte üzerinde durulması gereken bu kökten gelen “Hazret” ifadesidir. Bu ifade ilk önce Allah için kullanılmış olmalıdır ki, “Allah hazretleri, Hazreti Allah” denince, “Her zaman ve her yerde var olan Allah” denilmek istenmekteydi. Bu ifade “Allah, Hâzır ve Nâzır’dır” şeklinde de söylenip gelmektedir.

Kaynak: iştekuran.com

Oysa biz bu kelimeyi herkeze kullanıyoruz. Hatta Edip Yüksel Bey'in söylüyordu. Peygamberimize sadace ismiyle hitap ederdi. Geçenlerde bir konu paylaştım. atatürk ve islamiyet hakkında. hemen küplere binen arkadaşlarım bana neden kitapta peygamberin başına hz getirilmiyor. veya kitapda peygambere küfrediliyor gibi ahka kestiler. Siz kendiniz olmadıkça bu beyinleriniz yıkanmaya çalışıldıkça beni anlayamacağınız açıktır. Kitapta olması gibi anlatılıyor. fakat zekice. Kitapta olaylara objektif bakılmış ve tam bir tarih kitabı gibi yazılmış. Ayrıca zaten bu bir din kitabı da değildi? Bilmem anlatabildim mi?

Edit: Ayrıca kopyalama yapıştır diyen arkadaşlarıma sesleniyorum. ben bu işin ehli değilim. Size yorumlama bir şey söylesem doğalki bana inanmayacaksınız.
sayın, saygı değer derim koşarak uzaklaşırım.
güncel Önemli Başlıklar