bugün

* grup yorum'un mükemmel şarkısıdır. nazım hikmet'in ölümü üzerine şiir olarak yazılmış sonradan şarkı yapılmıştır.

dinlemek isteyenler için
http://www.youtube.com/watch?v=JbCdMGLYA9E

dipnot: "bıraktım acının alkışlarına 3 haziran 63 ü"
ilk kez çemberimde gül oya'da yurdanur duvara yazarken duymuştum adını.

her haziranda insanın aklına lank diye oturan şiirdir.
girişiyle insanı birden içine alan şarkıdır.
şair ölümlerine haziran ayında sıkça rastlandığından sadece nazım değil hepsine birden yazılan güzel türküdür. haziran da ölen büyük şairlere örnek verecek olursak ; nazım hikmet , ahmed arif , orhan kemal , cemil meriç , ahmet muhip dranas ( fahriye abla ' dan hatırlarsınız ) ve daha pek çoğu ...

edit: özür dilerim cahit zarifoğlu siz de vardınız...
gece leyla ve tomurcuk kokuyor... böyle bir şarkı yok bence efsanedir.
an itibariyle tekrar tekrar dinlenilmektedir.
nazım hikmet ran için yazılan, onu anlatan mukemmel parcadir.

bıraktım acının alkışlarına 3 haziran 63'ü...
"anama sövmüş patron sıkmışım dişlerimi" nefret ederim bu gruptan komünizmden zerre hazzetmem lakin ben bu kadar samimiyet kokan bir şarkı sözü görmedim.
ezberleyeceğim diye günlerce beraber yaşadığım grup yorum şarkısı. eşşek kadar adam oldum hala ezberimde.

'uyarına gelirse tepemde bir de çınar' demiştin yıllar önce
demek ki on yıl sonra
demek ki sabah sabah
demek ki manda gönü
demek ki
sile bezi
bir de memedin yüzü
bir de saman sarısı
bir de özlem kırmızısı
demek ki göçtü usta
kaldı yürek sızısı
Hasan Hüseyin'in güzel şiiri, ilksy Akkaya tarafından seslendirilmiş şarkı haline getirilmiştir. Nazım hikmet'e yazılmıştır. Ve devam eder ıslıkla söylemişim umutlarımı, Uy anam anam Haziran'da ölmek zor .
nazım hikmet düşmanlarına inat sık sık dinlenilmekte olan parçadır.
yaralı bir şahin olmuş yüreğim...

ne güzeldir ki bu şarkı.
Sıcak bir ev özlemişim
Sıcak bir yemek
Sıcacık bir yatakta unutturan öpücükler
Çıkmışım bir dalgadan, vurmuşum sokaklara
Sokakta tank paleti
Sokakta düdük sesi
Sarı sarı yapraklarla dallarda
insan iskeletleri.
rahmetli ilhan selçuk'un ölüm ayıyla müsemma şiirsel. üstü başı eli yüzü gazete... tutar mıydım? tutmazdım pek kendisini. allah rahmet eylesin...
Bu sarkidan cok cok guzel soyleyen birinden dinleyene kadar bihaberdim, simdi sagolsun o kisi yuzunden birak bu sarkiyi, grup yorum dinleyemiyorum.
temmuzda da sıcak olur en iyisi ağustosta ölmek cevabı verilmesi gereken bir türküdür.
şöyle bir şeydir, anlatılacak gibi değil;
http://www.youtube.com/watch?v=2IfKEqifSTY
harikalar yaratan bir grup yorum şarkısı dahadır. anama sövmüş patron, sıkmışım dişlerimi, ıslıkla söylemişim umutlarımı...
sözleri hasan hüseyin korkmazgil e ait enfes bir grup yorum şarkısıdır. hainlerin muteber, muteberlerin ise hain oldukları ülkemde büyük usta nazım hikmet e (siyasi görüşleri tartışılabilir ama kendisinin bir türkçe ustası olması konusunda geniş bir mutabakat vardır) sanırım bundan daha güzel ve duygusal bir şekilde veda edilemezdi.

çıkmışım bir dalgadan vurmuşum sokaklara
sokakta tank paleti
sokakta düdük sesi
sarı sarı yapraklarla dallarda
insan iskeletleri
hasan hüseyin korkmazgil'in, nazım hikmet için yazdığı şiirine, muhteşem müziğini dahil eden hüsnü arkan'ın, grup yorum a armağan ettiği şarkı. şarkı, şiir, marş daha bi dolu, ne denilirse.

insan bu şarkıyı dinlerken kendini tüY gibi hissediyor. rüzgar olmadan oradan oraya savrulabilen bir tüy ama.

bir de memedin yüzü
bir de saman sarısı
bir de özlem kırmızısı
demek ki göçtü usta
kaldı yürek sızısı
uzun ve bana göre zor bir şarkı olmasından mütevellit sadece alkollüyken söylemeye yanaştığım, muhteşem sesimle yaklaşık 20 dakikada söyleyebildiğim, ben bulaşmadığım müddetçe nazım hikmet için yazılmış en güzel şiirden bozma şarkıdır.
tadına doyulamayan grup yorum şarkısıdır. hissettirir. dedemi hatırlatır.
nazım ustaya yazılmış şiirdir. bana hep geziyi hatırlatır. haziranda öldü, gencecik fidanlarımız..

--spoiler--

kaldı yürek sızısı
demek ki göçtü usta
yıllar var ter içinde taşıdım ben bu yükü,
bıraktım acının alkışlarına 3 haziran 63'ü.

--spoiler--

selam olsun nazım usta, selam olsun ali ismail, berkin, Ethem, abdullah, burak, mehmet, selam olsun tüm devrim şehitleri!
Cenaze evi ter kokar. Yazık güneşin altında bekler insanlar. Nisan da öleyim Allah im. Yağmur da yağmasın lütfen.
3 haziran 1963'te ölen Nazım hikmet anısına hasan hüseyin korkmazgil tarafından yazılmış şiirdir.
ayrıca grup yorum tarafından bestelenmiştir.
Grup yorumun harika yorumu mevcuttur.
güncel Önemli Başlıklar