6

hayata dair iç burkan detaylar

entry 6011 galeri 288 video 18 ses 2 iyilertrends
 1. 6011.
  akşamüstü bir çocuk çığlığı sokağın ortasında. bir kız çocuğu ağlıyor, yırtıyor ortalığı. bir süre sonra ağlaması kesiliyor. ağlamaktan nefesi kesiliyor çünkü. hemen iniyoruz sokağa. sakinleştirmeye çalışıyoruz küçük kızı. kendisini tanıyoruz. bizim karşı apartmanda apartman görevlisi olarak çalışan engin abinin kızı. gözü gibi sakındığı kızı. zira 11 sene sonunda evlat sahibi olabildiler. annesi babası bu şekilde ağlatamaz kendisini diye düşünüyoruz. sakinleştirmeye çalışıyoruz, ne olduğunu anlamaya çalışıyoruz. yaklaşık 15 dakika sonunda sakinleşiyor. annesi babası da geliyor. çocuk bir süre sonra duruyor. ağlamıyor ama hıçkırıyor, konuşamıyor. kendisi 4-5 yaşlarında.

  ne olduğunu anlamaya çalışıyoruz. annesine sarılıyor ama hiçbir şey anlatmıyor. en son beril'in yanına, yeşim hanımların evine gitmişti diyor annesi. yeşim de onların apartmanının yanındaki apartmanda oturuyormuş. doğal olarak yeşim denen kadına yöneliyoruz. ziline basıyoruz, açmıyor. o apartmanın görevlisinin söylediğine göre, yeşimlerin evinden çıkmış ağlayarak. zili-kapıyı çaldığımız halde açmayınca polisi arıyoruz. açmak zorunda kalıyor. sevgi, yani engin abinin kızı, yaşıtı olan beril ile oynarken tuvalete gitme ihtiyacı hissediyor. tuvalete giriyor ama tuvaletini klozete değil etrafa yapıyor. bunu gören yeşim ise el kadar çocuğu hırpalıyor, vuruyor, dövüyor, bağırıyor. insanlıktan nasibini almamış kadın, tüm sinirini küçücük bir kızdan çıkarıyor ve evden kovuyor.

  her şeye rağmen çekiniyor engin abi ve eşi. mahallelinin baskısıyla şikayetçi oluyorlar yeşim denen kadından. böyle bir karaktersizlik olabilir mi? küçücük çocuğa bu şekilde davranabilir mi bir insan? hangi vicdanda yeri var bunun? tüm bunlara zaten üzülmüş iken ana okulu öğretmenliği yapan bir arkadaşımın söyledikleri içimi iyice dağladı. genelde evinde alafranga tuvalet olmayan çocuklar, alafranga tuvaleti ilk gördüklerinde anlayamıyorlarmış ve ihtiyaçlarını görmek için tuvalet dışı yerleri kullanıyorlarmış.

  annem ile birlikte engin abilerin evine gittik. sevgi'yi sevdik, üzülmemesi gerektiğini anlattık. çocuklar o kadar saf, o kadar temiz ki nereye çekerseniz oraya geliyorlar. bekledikleri tek şey sevgi. üzülmediğini söyledi, öptü o da bizi. bir bahane ile tuvaletlerine de bakmak istedim. öğretmen arkadaşım haklıydı sanırım. alaturka tuvalet vardı. belki de hayatında ilk kez alafranga tuvalet görmüştü küçücük kız. bilemedi, akıl edemedi ve bilemediği için insanlıktan nasibini almamış bir kadın tarafından hırpalandı. umarım o küçücük çocuğa yaptığı şeyler karşılıksız kalmaz.
  #36114434 :)

Advertisement Advertisement
Advertisement