bugün

türkiye'nin beton teknolojisinde bir dünya lideri olduğunu bir kez daha dosta düşmana gösterdiğimiz vaka;
görsel

evet, bunu gören dost da üzüldü, düşman da...

10 bin yıldan daha eski tarihe sahip hasankeyf barajla yok ediliyor, etrafındaki tarihi eserler dinamitle havaya uçuruluyor.
tarih katliamı sonrası ortaya çıkacak yere de beton dökülüyor...

eh, o yapılan iskelenin ve etrafındaki alanın işletmesi de bir akp'li vekilin yakınına verilir, para havuzda kalır.
neyin demagojisini yapıyorsunuz? tüm tarihi eserler taşındı zaten.
(bkz: inşaat ya resulullah).
anadolu ajansı tarafından skandal bir şekilde paylaşılmış.
görsel

"hasankeyf yeni yüzüyle misafirlerini bekliyor" muş...

"misafir" dediği müşteriler sanırım.
bir tarihin üzerine beton döküp, antik kalıntılarda dinamit patlatıp, binlerce yılı su altında bırakmaya "yeni yüz" demişler.

işte bu kafa bedevi kafasıdır, çöl kafasıdır.
ne anlar tarihten, sanattan, kültürel mirastan???

hasankeyf'in yeni yüzüne bakın, bir de eski haline;
görsel

şu güzelliği yok edip;
görsel

bunu yapmakla övünüyorlar;
görsel

böyle bir şeyi yok edip utanıp susacaklarına, bir de çok matah bir şey yapmışlar gibi bunu haber yapıyorlar.

çok isterdim ki hasankeyf dile gelsin.
dile gelsin de anlatsın.

sırasıyla akadlar'a, babil'e, asurlar'a, persler'e, iskender'e, roma'ya, sasani'ye, bizans'a, emevilere, abbasilere, selçuklulara, moğollara, osmanlılara, timur'a, safevi'ye direndim desin.
binlerce yıla meydan okudum, beni bütün bunlar yok edemedi, ama akp diye bir vandal grubu geldi onlar beni teslim aldı desin...

tarih akp'yi şöyle yazacak;
"binlerce yıllık kültürel mirası yok eden barbar ve vandal oluşum..."
hasankeyfteki evlerin hepsi bir bir boşaltıldı. astronomik paralar harcandı hem de. o barajın orda olması terör eylemlerini direk kesecek bir hamle, ırak ve irana su yolu ile bize avantaj sağlayacak bir hamle.

her duyduğuna inanan, tek kabiliyeti koyun gibi eleştirmek olan arkadaşlar çok uğraşmasın. ortada teraziye konulduğunda bir avantaj var bizim lehimize. bu barajın yapılmasını en istemeyen kesim kimdi, sürekli sabote eden kimdi hatırlayan var mı? evet evet o. partiya karkeren anasının amı işte o.

bu ülkenin yüzde 25'i ultra çomardır diyorum kimse anlamıyor.
O ilk fotoda olan betonun dökülme amacını anlamadım amk.

Sırf keyiften dökülmüş gibi rezalet resmen.
sırf keyiften döküldü aynen. rezalet aynen. türkiyedeki muhalefetin zekası işte .
Yeni hali daha güzel.
mecburuz arkadaşım mecbur. enerjide dışa bağımlıyız. cari açığımızın en büyük nedeni enerji.
türkiye 2013-2018 arası 220 milyar dolar cari açık verdi. aynı dönemdeki enerji maliyetimizde 210 milyar dolar.
gelişen sanayiye enerji mi dayanır.

ayrıca kimse durumdan memnun değil kurtarabildiğimiz kadarını kurtardık.
çıkarılabilenler çıkarııldı. kalanlar gelecek nesillere sağ salim aktarılabilmesi için su altında zarar görmesin diye güçlendirildi.

hemen aktrol bik bik ötüyorsunuz. aktrolünde oktrolünde amk.
hayır bilmediğinizden değil.
artık şuna inanıyorum. iyi niyetli değilsiniz.

edit:
enerji üretim ve tüketim durumumuzu soran arkadaş oldu. buraya ekleyeyim.

toplam kurulu gücümüz 90 gw üstü şu anda. 2 yıl içinde hesler ve yenilebilirle buna 20 gw daha eklememiz lazım.
ihtiyacımızın yaklaşık yüzde 50 sini üretebilmek için doğalgaz ve kömür ithal ediyoruz.

zaten tükettiğimiz kadar üretiyoruz şu anda. ihtiyaç olmadığında doğalgaz çevrim santralleri çalışmıyor.

geçen yıl 900 mwh idi tüketim
küfür etmeyeyim diyorum

ama

kendimi de zor tutuyorum

ulan şu memlekette ki nadir

geçmişi bir kaç bin yıllık

ve oldukça ayakta duran bir yeri yık

recebin gözü anıtına çevir

her tarafı betonlamış bile

bu yüzsüz dinciler

olum yüce zeus kimseyi dinci etmesin

tiksiniyorum lan bunlardan

amerika da hepi topu 200 yıl geçmişi varmış diye

o da 2 -3 taş parçası

böyle medeniyet falan değil

ne tantana ?

korumalara alırlar

üniversiteler akın eder

milim zarar gelmeyecekmiş diye

altı üstü 2-3 tane taş parçası

bizimkilerde yancı güzelleştirmek için

neler yapmışlar

hırsız ve tecavüzcülüğünüz bir yana

aynı zaman da beton kafalı, ilkel ve vahşisiniz de

alın o yaptıklarınızı da götünüze sokun.
görsel

Bu miras böyle bir yere geleceğini bilse, kahrından yolda toz olurdu.
Şimdi çevresi TOKi'den hallice beton yığınlarıyla dolu.

Hepi topu Yarım yüzyıl iş görecek bir yapı için, binlerce yıl zamana direnmiş yüzlerce tarihi yapıyı yerlerinden edip, hazır betonla mermerle çevrelemek ancak ve ancak sıçtığını sıvamaktır

Bunların arkeolojiden, kültürel mirastan anladıkları bu işte. insanlar tarihi yaşamaya geliyorlar ve karşılaştıkları şey Ayaklarına çamur bulaşmadan, üstü başı toz olmadan tarihe tanıklık etmek. Turist olmanın adı da Aptallık olmuş.
Yalova sahil gibi olmuş çok güzel.
Sonra geziciler vandal.

Sizin ben geçmişinizi..
Sular altında kalmasın diye beton altına soktular.
burada boş boş eleştiren arkadaşların yarısı hasankeyfin ne işe yaradığını bırak nerede olduğunu dahi biliyorlar ise ben bir şey bilmiyorum.

beynini gezi sikişi- pardon direnişi- esnasında taksimde bırakanların lafına bakmayın. eksisi var artısı var fakat oradaki kültür korundu ve taşındı. türkiyenin de terör, dış politika, enerji açısından ciddi bir atılımı oldu bu sayede.
tarihe, doğaya düşman olanların, savunduğu ama savunurken rezil olduğu utanç verici olaydır.

ciddi ciddi şu tarih katliamını savunmuşlar diye şaşıracağım ama aynı zihniyet bir vakfın onlarca erkek çocuğa tecavüzünü de savunmuştu. o yüzden şaşırmamak lazım.
tarihi eser katliamını falan savunmadık. gereksiz duyar kasmaya gerek yok diyoruz.

bunun bir sürü avantajı var bizim için özellikle dış politika, terör ve bölge istihdamı gibi türkiyenin önündeki en önemli sorunlar olan ortadoğu güç dengesi ve kürt sorunu hakkında.

siz ise oradaki tarihi dokuyu sağlayan her ayrıntıyı taşımak için harcanan paraları, bu yukarıda saydığım sorunlara karşı bir hamle olmasını umursamayarak pembe makatlı eleştirmenliğe soyunuyorsunuz.

yarınız hasankeyfin nerede olduğunu bilmiyor. buna da kalıbımı basarım. sadece size söylenen şeyleri bas bas bağırmak muhalefet değil. el kadar beyninize sikimsonik bilgiler yerine bu anlayışı sokun.
Ne hasan'da ne de tarih bilinci olan insanlarda keyif bırakmıştır.

Betonu basıp, tuğlayı yerleştirince iş yaptık sanıyoruz ya, işte en büyük defomuz bu!

onlarca medeniyetin doğduğu, yaşadığı, kök saldığı bu şahane toprakların, bilinçsizce, üstünkörü, bilimden ilimden uzak bir tarzla mahvedilmesi sahiden yürek burkuyor.

Eğitimsizlik nelere kadir görün işte!
Nerdeyse bin yıllık hamam kazma kürekle yıkılıp, üstüne asfalt dökülüyor ve bunun adı " iş yaptım " oluyor.
Heyhat!!

Biliçli ve eğitimli ülkeler o hamamı, allayıp pullayıp başlarına taç ederlerdi, ülkenin sembollerinden biri olması için yırtarlardı kendilerini ve daha neler neler...

Biz de asfalt dökelim!
Aferin bize!
Hasankeyfsiz evet! keyfini yediniz bitirdiniz!
betoncu hayvanlar tarihi doğayı katletmiş,

efenim size baraj neyin yaabduh,

iyi şimdi de al onu götüne sok.
allahım yarabbim sen bu ülkeyi nasıl bir aptallar ordusuna dönüştürdün, bizim suçumuz neydi mevlam?

üşenmedim baktım. proje öncesi hasankeyf başlığına ekşide girilen entari sayısı 5 sayfa kadar. uludağ sözlükte de 2 tane entry girilmiş. sayfa değil bak 2 tane entari.

bu duruma rağmen insanlar utanmadan, kendine hiç bakmadan oraya buraya eğitimsiz, yok çomar, yok koyun yok kültür bilmez yazıyor lan. burada hasankeyfin ne olduğunu bile bilmeyen tipler gelmiş tarih yokediciler falan filan zırlıyor ya işte ülkenin sorunu bu.

biz de istemiyoruz koskoca tarihi dokumuza en ufak bir zarar gelsin. de mecburuz. buna mecbursak da bunu en az minimal zararla atlatmak için uğraştık. 3 kilometre ötedeki kültürel park denilen yere taşınıyor, en ufak bir camii taşındığında ne kadar tuttu bilen var mı? yok nereden bilecek ufacık zekalı süperkoyunlar. tek bir camii için 37 milyon lira. varın verilen önemi siz düşünün.

ya burada hiç bir şey bilmeden, analiz-sentez nedir, akıl terazisi nedir bihaber olan insanların ben ahkam kesmesinden nefret ediyorum. ulan insan bir araştırır bu ağzınıza doladığınız argümanları ilk kim sunmuş, ne kadar doğru, ben bu işin neresindeyim? girin twitterdan bakın.

ya da bakmayın ben söyleyim size kim karşıydı buna. "qasım amed". "özgürlük bilmemnesi". twit profilleri bunlar. tabii ki içeride özgürlük adı altında, sizin gibi düşük zekalıları gütmek için, terör övülüyor karşılığında da ak parti yeriliyor. atlayacağınızı, ne kadar salak bir güruh olduğunuzu biliyorlar çünkü. evet okuyan kardeşim senden bahsediyorum. üstüne alın.
parayla rezil olmak deneyimi yaşatacak bir yere benziyor.
görünüm itibarıyla silivri daha turistik.