bugün

kürtler kitabının yazarı. ülkemizde mümkün olunabildiği kadarıyla objektif olmaya çalışan gazetecilerden.
milliyet gazetesi yazarı.
enver-talat-cemal 3lüsünden cemal paşa'nın torunu.
bugün vatan gazetesinde selahattin duman tarafından "ince ayar"ı yapılmış,recep tayyip erdoğan'ın hasan abisi.
http://www2.vatanim.com.t...mp;Categoryid=4&wid=1
yıllarca cumhuriyet gazetesinde yazılar yazıp, aydın doğan imparatorluğunun yayın organı milliyet gazetesine geçen ve ardından cumhuriyeti çok sevmiştim adında kitap çıkartarak yıllarca çalıştığı gazeteyi haklı veya haksız yerin dibine sokmaya çalışan kişilik. ayrıca, türkiyede insanların mevsimlerden daha hızlı değişebileceğinin de kanıtı.
(bkz: oportünist)
cumhuriyeti çok sevmiştim adlı kitabıyla cumhuriyet gazetesi içinde yaşanan iktidar savaşını eski bir cumhuriyet gazetesi yazarı olarak afişe etmekte bir an bile tereddüt etmemiş şahsiyettir. zira yazdıkları da ne kadar gerçektir o da ayrıca tartışılır..
avrupa birligi konusunda mazosist goruslere sahip kose yazaridir. ab bizi asagiladikca, yerden yere vurup haksizlik yaptikca "bak ne kadar gucluyuz, muzakereleri tamamen durdurmadilar, 8 baslikta durdurdular" diye sevinmesi iyimserlikten mi, safliktan mi, tukurdugunu yalamamak icin mi anlamak guc.
(bkz: kimse kızmasın kendimi yazdım)

güzel bir kitap. kısa zamanda neler yaşanmış, neler değişmiş, bu değişimler bir gazetecinin hayatına nasıl yansımış.. yakın siyasi geçmişimize bir de hasan cemal'in gözünden bakmak, samimi iç hesaplaşmasına tanık olmak isteyenlere..
kimse kızmasın kendimi yazdım
kürtler
cumhuriyeti çok sevmiştim
tank sesiyle uyanmak
özal hikayesi , kitaplarının yazarı.
Enteresan bir kişiliktir. Kimse kızmasın kendimi yazdım diyerekten bir tür günah çıkartan ve arındığı düşünen bir kimsedir, enteresan.
bugunku "kurtleri satmak" baslikli kose yazisinda irak'taki uc guruptan siiler ve sunniler laik olmadigi icin laik olan tek gurup olan kurtlerle isbirligi yapmaliyiz tezini islemis olan milliyet gazetesi kose yazari. kendisi ulkesindeki laiklik karsitlariyla ittifak kurup laiklik yanlilarini yerden yere vururken, sadece laik oldugu icin irakli kurtlerle isbirligi yapmamizi savunmasi hic de tutarli degil. hasan bey, hani turkiye'deki laiklik karsitlari icin "birakin adamlar dinini yasasin" diyordunuz ya, siz de birakin irakli siiler ve sunniler dinlerini yasasin. irakli kurtler tutturmuslar laiklik elden gidecek diye, irak halki istedikten sonra tabii ki gidecek degil mi hasan abi?

bagimsiz kurt devletine ses cikarmayalim, hatta destek olalim diyemeyip kivirdigi yazisinin tamami icin: http://www.milliyet.com.t...06/12/26/yazar/cemal.html
Apo ile röportaj için yanına gitmiş, sarayında konaklamış ve ziyafet üstüne ziyafet çekmiş beyefendidir. Anladık iş icabı, iş icabı ama milletinin kanının koktuğu kucakta böylesine tahammülkar olabilmek peygamber sabrı gibi bir şey gerektirir herhalde. Gerçi bu üslubu oldu artık onun.. Röportaj yaptıracak adam bunu çağırır * yok bilmem nerenin meşhur balıyla yok efendim taa bilmem nerenin mis kokan kaymağıyla besler önce.. Sonrasında da sütten çıkmış ak kaşığın şevkinde rahatlar Hasan Cemal' in yazdıklarını görüncee.
miliyetin değişmez simalarından biridir. kaliteli yazıları ile ilgi odağı olmuş gazeteciler arasında söz sahibi olan kaliteli bir isimdir. özellikle okuyamamış olanlar için yeni yıla girerken kaleme aldığı bir kahve köşesinden 2007 isimli yazı dizisini tavsiye ederim. okumak gereklidir hasan abi'yi.

(bkz: bir kahve köşesinden 2007)
cumhuriyeti çok sevmiştim kitabında resmen gazete içi dedikoduları anlatan solcu görünüp liberal yapısıyla son dönemde rte'ye göz kırpan köşe yazarı.
kanal turk'e yapilan ahlak disi baskiyi elestirirken bile ne kadar samimiyetsiz oldugunu ve demokrasiden nasiplenmedigini ortaya koyan yazar. elestirisnde kanal turk'un irkci, cag disi, tahrikci oldugundan bahsetmis ve samimiyetsizlik ve taraflilik ornegi vermistir. dusunce ozgurlugunu en iyi anlatan soz "sizin dusuncenize katilmiyorum ama dusuncenizi savunmanizi sonuna kadar destekliyorum" iken hasan cemal ve takimi bunu "dusunceniz fasist, irkci, igrenc ve cagdisi ama dusuncenizi biraz olsun ifade edin ki millet demokrasi var sansin" olarak degistirmistir. eger bir dusunceyi pesinen irkci, cagdisi, fasist diye nitelersek, onun savunulmasina da karsi oldugumuz belli olur.
taha akyol ile beraber milliyet gazetesinin en iyi iki yazarından biri.
bugünkü yazısıyla bazı despot kafalara demokrasi dersi veren aydın kişi..anlayana tabii..

http://www.milliyet.com.t...07/05/23/yazar/cemal.html
iyi bir galatasaray'lı olan milliyet yazarı. zaman zaman köşesinde, tarzının dışına çıkıp futbol içerikli yazılar yazdığı görülmüştür. bugün yazdığı; roberto carlos ama başlıklı yazısı da okumaya değerdir.

http://www.milliyet.com.t...07/06/20/yazar/cemal.html
görünüş itibariyle hrant dink'e çok benzeyen yazar.
gençliğinde ateşli bir devrimciyken, yaş ilerledikçe "solculuğun karın doyurmayacağını" anlayıp her devrin adamı oluvermiş ve rahata ermiş ab/abd hizmetindeki gazeteci!.

(bkz: dönek)

(bkz: dün dündür bugün bugündür)
gençliğinde ateşli bir devrimciyken, yaş ilerledikçe "solculuğun karın doyurmayacağını" anlayıp verilen e-muhtıralara karşı çıkan demokrasinin adamı oluvermiş ve rahata ermiş vicdanının hizmetindeki gazeteci!.

(bkz: vicdan)

(bkz: zararin neresinden donulse kardir)

e-muhtıranın hemen ertesi günü hiçbir gazetecinin yapamadığını yapıp tüm televizyon kanallarına bağlanıp muhtıranın hukuksuz ve mesnedsiz olduğunu, cumhurbaşkanlığı seçimiyle alakalı olduğunu, askerin demokrasiye yaptığı bu hareketi hiç ama hiç uygun görmediğini ve kınadığını büyük bir cesaretle açıklayan gazeteci. oysa ki aynı medya grubundaki basın konseyi başkanı oktay ekşi olsun (yani adam basın konseyi başkanı ve bir darbe durumunda en fazla mağdur olacak kesim; başkanı olduğu gazeteceiler, medya. ama hala asker postalı yalıyor), ertuğrul özkök olsun dillerinde postal cilası ile çıktılar televizyonlara.
onun yaptığı olsa olsa büyük bir cesaret örneği ve demokrasi bağlılığı olsa gerektir.
türkiye 'de hala vicdanının sesini dinleyenlerin, iyi de işlese kötü de işlese mevcut demokrasimizin sivillerin uğraş alanı olduğunu hatırlatan; patronuna yalakalık yapmak, köşesini korumak uğruna gerçekleri saptıran, gizleyen darbe şakşakçısı gazetecilere örnek olacak bir insandır.
ne gençliğinde ateşli bir devrimci olabilmiş, ne de şimdi gerçekten demokrasi yanlisi bir insandır.
cumhuriyet mitinglerinin ilkini değerlendirmeyi becerememiş("savaşçı,ırkçı bir dil" gibi saçma bir yorum yapmıştır), yüzüne gözüne bulaştırmış, ikinci cumhuriyet mitinginden iki gün önce asker açıklama yapınca, konuyu buna çevirerek aklı sıra yırtmıştır.
ogün bugündür her yazısında bir "muhtıra" kelimesi bulunur.
kendisine sorduğu "hasan sen eskiden solcuydun, inandığın değerler vardı, hayallerin vardı. şimdi sen nesin?" sorusuna böylece bir cevap bulabilmiş demekki: "demokratım. hasan ben demokratım."
ben kendisine bakınca sadece eski bir fotoğrafı hatırlıyorum, bir yanda uğur mumcu, bir yanda hasan cemal, siyah beyaz bir fotoğraf.
bari köşesinde kullandığı resmi güncellese de, uğur mumcu ile hasan cemal aynı hatırada yanyana gelmese.
2007 seçimleriyle ilgili yorumunda Vakit gazetesiyle aynı sloganı kullanan eski solcu, şimdinin sözüm ona demokratı.
aydın diye geçinen tayfanın eline su dökemeyeceği kalitede yazılar yazan milliyet yazarı.
http://www.milliyet.com.t...07/08/14/yazar/cemal.html
kimse kızmasın kendimi yazdım 'ı yazan yazar. ben onu biraz ertuğrul özkök ' e benzetiyorum. *
güncel Önemli Başlıklar