bugün

bir defter çeşidi. bu ismin mantığı nedir? neden bu isim konur üniversite bitirdim yüksek lisans yaptım. doktoraya hazırlanıyorum hala anlamadım. bir gün bütün eğitim hayatımı aslında bu ismi neden konduğunu anlamak üzerine geliştirdiğimi farkettim. eğer bunun mantığını anlarsam doktora yapmaktan vaz geçecem. tam şimdi bir özel mesaj ile beni doktora yapma zahmedinden kurtarmış olursunuz. hem zaten liseteye baktım bütün başvuranlar sap, kıllı, şişko ve erkek.
a4 olarak adlandırılan kağıt normuna yakın ölçülerde*, çizgili, kareli ya da çizgisiz olarak üretilebilen bir cins defterdir.

görsel
görsel

defter olmasına defterdir ve bunu az çok mürekkep yalamış herkes bilir de acaba neden adına 'harita ve metot' denile gelmiştir, bu pek bilinmez.

bu ad,

1940'lı yıllarda öğrencilere el becerisi kazandırmak maksadı ile orta dereceli okullar için milli eğitim müfredatına konulan 'el işi' derslerinde,

- kızlara yönelik olarak; bebek önlüğü, zıbını ve eldiveni,
- erkeklere yönelik olarak; küp, koni, silindir

gibi geometrik cisimlerin nasıl üretilebileceğini çizerek göstermeyi amaçlayan 'metod' çalışmalarında ve hem kız hem de erkek öğrencilerin harita bilgilerini geliştirmek üzere; türkiye, avrupa ve dünya haritalarının, atlas kapalıyken akıldan elle çizimlerinin yaptırılması için kullanıldığından verilmekteydi.

görsel
görsel