bugün

Birgün arkadaşımda doldurma bir yunanca kaset dinledim hatta bir konser kaydıydı ve yunan müziğine bayıldığım için kaseti önüd,ç,aldım. Çok uzun zaman arabamda evde dinledim, kasetteki sesin kime ait olduğunu aradım çok uzun zaman. nedense bulamıyordum hatta netten isimsiz bir şekilde buldum kasetteki şarkılardan birini hemde aynı kişiden bu kez farklıydı konser kaydı değildi ama yinede oydu söyleyen. neyazık ki işime yaramamıştı bulamamıştım yine ismini. aramaktan vazgeçtiğim bir gün şans eseri öğrendim o sesin kime ait olduğunu. O güzel ses tabiki büyük müzik insanı Haris Alexiou'ya aitti.
Kimmidir haris alexiou?
http://www.alexiou.gr/
Türk Sanat Müziğini en iyi okuyan yabancıdır.Öncelerden sadece Türk Sanat Müziği albümü de çıkarmıştı.Özellikle Hüseyni makamında okuduğu eserleri,şu anda kendini şarkıcı sanan çoğu "Sanatçılarımız" okuyamaz.
geçenlerde harbiye açıkhava'daki konserinde,türkçe olarak türkiye'de çok meşhur olmuş şarkılarının bir nakaratını bile türkçe söylememiştir.Yani okadar ki,telli turna bile demedi.üstüne o kadar güzel şarkılarının içinden en kötü ve sıkıcılarını söylemeye başlayınca bazı seyirciler konserden ayrıldı.türk sanatçılar türkiyedeki konserlerinde bile bazı şarkıların bir kısmını yunanca söylerken,haris alexiou da bir jest yapsaydı fena mı olurdu diye düşünmekteyim.
yunanistanda yunanistanın bu yüzyılda başına gelmiş en güzel şey olarak bilinen harika kadın .
yunanistanın sezen aksusu
MINOPAKI şarkısı ile rakı masalarının vazgeçilmezidir. Türkiye' de piyasaya sürülen best of haris albümü mükemmeldir. albümde sezen aksu' dan ezginin günlüğü' ne birçok sanatçının parçalarının xaris * yorumu vardır.

(bkz: bir de raki sisesinde balik olsam) *

Edit: wa habibi şarkısını yazamadan geçemem. iyidir, hoştur anlamasanız da iki damla göz yaşı akıtır.
yunan müzik tanrıçası,sezen aksu'nun kankası ve yunanların sezen aksu'su.
http://www.youtube.com/watch?v=vzsyPi8K3x0
fevgo adlı şarkısı mutlak suretle dinlenmesi gereken, dünya çapında yunan ses sanatçısı. değil yunanistan'ın dünyanın en önemli yorumcularından biridir. hayran olmamak elde değil. o ne ses, o ne yorum, o ne asalettir allah aşkına. ayrıca anneannesi izmir doğumlu olup, kendisinin de türkiye'de yaşamışlığı vardır.
gercek adi harula olan, izmir dogumlu, mukemmel sesin sahibi yunanli diva. zilia mou gibi harika bir sarkisi vardir.
bayan yunan sanatçı. tinata tinata şarkısı hemen hemen herkesçe bilinmektedir. bi kere dinlesiniz hemen hatırlarsınız.
yunanistan'ın sezen aksu'su olan sanatçı. bir çok şarkısı türkçe olarak seslendirilmiştir.
bütün şarkıları buram buram ege kokan, karşı kıyının sezen aksu'su. izmirli olması sebebiyle türkiye'ye ve türkçe şarkılara ayrı bir düşkünlüğü vardır. 17 ağustos depremi sonrası istanbul'da sezen aksu'yla verdiği konserlerle gönülleri fethetmiştir. sayısız şarkısına türkçe söz yazılmış ve bu şarkılar yıllarca yüreğimizi sızlatmıştır. ege'den esen meltem gibidir haris alexiou, alır sizi başka diyarlara götürür.
23.07.2008 saat 21:00 da Cemil Topuzlu Açıkhava Sahnesi'nde konser verecek yunan sanatci.
bilet fiyatları ise su sekilde.
1.Kategori: 110,00 YTL
2.Kategori: 88,00 YTL
3.Kategori: 66,00 YTL
4.Kategori: 55,00 YTL
5.Kategori: 45,00 YTL

patoma adli saheser parcanin sahibi guzel sesli sanatci.
2000 yılında sezen'le birlikte gidiyorum bu şehirden şarkısını söylemiş şarkıcıdır.
1924 nüfus mübadelesiyle şimdi gaziemir adıyla izmir'in ilçesi olan seydiköy'e yakın olan, 1988'de tahtalı barajı dolayısıyla yeri değiştirilen ve şu anda menderes ilçesine bağlı bulgurca köyünden göçmüş bir ailenin kızıdır. kendisi izmir kökenlidir ama 1950'de yunanistan'ın thebai kasabasında doğmuştur ve asıl adı harikleia roupaka'dır.
güzel sesiyle, güzel melodileri bütünleştirip bize şarkı diye sunan komşu sanatçı. o sesle hebele hübele dese bile muhteşem bir sanat eseri çıkar ortaya.
yanıma bonus 2 yunanlı arkadaşı alıp kulis kapısında saatlerce beklememe rağmen bizi içeri almayan yine de xaroulamız olan sezenin rumu. tam bir diva.
dalaras ile yaptığı düetler çok daha güzeldir..
(#5587792)
şöyle şarkılara hayat vermiş yunan sanatçı.

Apopse Thelo Na Pio
Eisai H Nyxta Me Ta Ainigmata
Ksimeronei
Logia tsigara
Oi Filoi Mou Xaramata
Oles Tou Kosmou Oi Kyries
Otan Pinei Mia Gynaika
Ti Glyko Na Sagapoun`
To KsTora Ki Ego Tha Ziso
To Ksero Pia Then Magapas`
Zilia Mou
sanıldığı gibi izmir doğumlu olmayan ama izmirli bir ailenin kızıdır. bence en güzel şarkısı o fantaros tur.
yunanistan'ın en iyi müzik markalarından biridir.
yunan şarkıcı. hatta çekinmeden tam anlamı ile söyleyebilirim ki, diva. diva sözcüğü bizde her bağıran-anıran için kullanıldığından insan kullanmaya korkuyor ama bazılarının hakkını yememek lazım sanırım. şarkılara o denli hüzün ve acı katıyor ki, anlatması zor. belli ki kadının sesinin ruhu var işte. ne söylese oluyor. bir de ağlatma potansiyeli var. o da zor oluyor tabi.
bizim pop müziğin iyi beslendiği sanatçılardan biri ayrıca. sezen aksu ve candan erçetin ile aynı sahneyi paylaşmışlığı da vardır. şarkıları, yorumu o kadar güzel ege-lidya-iyonya kokar ki, etkilenmemek elde değildir. yaşı ilerledikçe de hala dinleyebilmektedir insan. sesinde hala aynı güç ve ruh bulunur. bizdeki sezen aksu'nun sesinin başına gelenler onda yoktur yani.
kısaca, özel bir kadın işte.
Türkiye'de sezen aksu neyse yunanistan'da haris alexiou'da odur! müzikal açıdan farklılıklar söz konusu olabilir yalnız tanınma/ takdir edilme/ sevilme gibi ortak paydalarda ve işin evrensellik babında bir yakınlık kurmak mümkündür. bu açıdan söylediğim ilk tümcedeki teşbih çokta yanlış sayılmaz. şiirde ritsos ve nazım hikmet tarzı kültür alışverişi * müzikal birikim manasında karşılıklı besleyiş sezen ve haris'te de olmuştur.
sezen aksu'nun daha da çabuk yıprandığını değerlemekte lazım tabi. aslında türkiye'den son dönem candan erçetin müzik tarzını daha da ege/ balkan müziğine yasladı. böylece hakikaten iyi işler ortaya çıkardı. ve haris tadı da hayli alınabiliyor müziğinden.
haris alexiou, ege kıyılarının rüzgarlı deniz kıyısına yakışan şarkılarının sahibidir. her şarkısı esen rüzgarla daha da bir anlam bindirir insana. alıp götürür.
ritsos ve haris...aklıma evrenselliği getirdi şimdi. fransızların da edith piaf'ı vardır. içinde içindekiler vardır hesabı çeker insanı. bıkılmaz.
haris, dinlemek iyidir iyi. keyif verir. deniz kıyısında birkaç duble rakıyla eşlik edeceksin ömrüne ömür katacaksın o dingin sesle. o derece yani:)
despina vandi'nin kadar güzel şarkıları olan yunanistan'ın diva'sı.
güncel Önemli Başlıklar