bugün

Şu sıralar çoğu teknolji markette marka çeşitliliği oldukça geniş olarak satılmaya başlamış taşınabilir hafızalardır.kapasiteleri 500 gb'a kadar varmaktadır.*
(bkz: iomega)
1Tb'lık versiyonları görülmüştür.
(bkz: pc gold)
her türlü yedekleme işi için oldukça faydalı bir cihaz.
bilgisayarımın iç hafızasını dolduracağı için nicedir uygulamak istediğim ancak başaramadığım "tüm albümlerimi hafızaya alıp shuffle dinleme" projemi gerçekleştirebilmemi de sağlamıştır bu aygıt. ha tabii onca cd'yi yüklemek günlerimi almakta, ama olsun..
piyasada kısaca external olarak anılır.

(bkz: my passport)
genelde tüm sistemlerle uyumlu olsun diye fat32 ile kullancıya sunulur. bu sebepten ötürü kullanıcı 4 gb ın üzerindeki dosyaları yeterli alan olsa bile hard diske kopyalanamaz. eğer ki bu tip bir sorun varsa kullanıcının izlemesi gereken yol şu şekildedir:

1- çalıştır ----> cmd.exe

burada kullanıcı komut isteminde hard disk in birim etiketine gelmesi gerekir, misal f olsun:

2- f: diyerek, f etiketine girilir.

ardından şu komutu yazması gerekir:

3- convert f: /fs:ntfs

bundan sonra windows etiket adı sorar ve işlem başlar. genellikle bu işlem kısa sürer, disk birleştirme gibi düşünmeyin.
özellikle artan kapasitesi ve düşen fiyatları ve düşen kdv ile doğru orantılı olaran düşen fiyatları ile "al" sinyali veren aletlerdir. bilenlerl toshiba ve seagate'i tavsiye ediyorlar.
verilerinizi güvenli bir yere saklamak konusunda oldukça işinize yarayacak alettir. 2.5 inç seçenekleri önerilir.
seagate tavsiye edilir. en son 1.5 tb'lıklar çıkmıştır.
aldıktan sonra enaz birkaç gününüzün onu doldurmakla geçeceği unutulmamalıdır.
seagate bu konuda 1 numaradır. 320 gb'lık bir modelini kullanmaktayım. hem ucuz, hem hızlı, hemde boyu iphone kadar. eğer almayı düşünüyorsanız, vatan bilgisayar'dan almanızı tavsiye ederim. müzik arşivi yapanlar, film arşivi yapanlar, oyun arşivi yapanlar kesinlikle kullanmalıdır harici hdd.
film arşivimi barındıran ek hafızadır.
tıka basa dolu olanı makbuldür.
veri depolamaya yarayan bilgisayara usb ps/2 ile bağlanan donanımdır. seagate firmasının ürettiği harici harddiskler yazma, okuma hızı, kapasite, fiyat değişkenleri göz önüne alınınca bir adım öndedir. dahili hariciyi boşaltmak bilgisayarı hızlandırmak için kullanılır. 2,5 inç ve 3,5 inç seçenekleri mevcuttur.
not: 2010 yılı itibariyle 8tblık harddiskler piyasadadır(4x2tb).
ben bu harici hard disklerin ne işe yaradığını çözebilmiş değilim henüz. yanlış anlaşılma olmaması için söyleyeceğim. iki tane (160gb ve 320 gb) usbden kullanılan, bir adet 1tb bir tane de 1,5 tb hard diskim var harici olarak. 1,5 ve 1 tb olanlar taşınmaya uygun değil. öyle kasanın yanında duruyorlar. diğer ikisine gelince. inanılmaz iktidarsız bir yapıları var. korumak neredeyse imkansız içindeki veriyi. windows 7 zaten saçmalıyor bunlar konusunda çoğu zaman format olmazsa açmam diyebiliyor. ama taşımak kullanmak veriyi korumak çok çok zor. büyük boyutlu bir usb flash disk gibi kullanmak lazım. ve yeniden bulunabilir, kişisel olmayan dosyaların adres değiştirmesi için kullanılabilir. yani şirkette indirdiğin filmleri günlük olarak eve taşımak gibi.
bazen kopyalama sorunları yaşatan aletlerdir.

not: bir tane 500 gb lik harici hard disk aldım. bugün veri aktarımı için internet kafede kullanmaya çalışıyorum ancak kopyalama hızı 2 mb/sn. teknolojiyle arası çalışmayan ürünün fişini takıp çıkarmaktan ibaret birisi olarak diski biçimlendirdim ancak bir şey değişmedi. acil yardım bekliyorum yarın yolculuğa çıkacağım için bugün kullanmalıyım. bi el atın abiler.
tam bir tuzak olan aletlerdir. bozulma ve veri kaybı ihtimali bir cd'nin yanında zilyon kat fazladır. bir arkadaşım 1.5 tb'lik bir harici belleğin bozulması sonucu yıllardır biriktirdiği ne varsa yitirmiştir.

almayın, kullanmayın, cd'den şaşmayın.
bilincli olarak kullanilirsa veri depolanmasi gereken hededir. veriler silindigi takdirde birazini geri getirmek mumkun. wd marka tercihimdir.
(bkz: xl flash disk)
uzak durun...
tüm verileri gittiğim heryere görürürüm, pc her an yanımda olur düşüncesi çok çekici geliyor insana fakat yere düşse tüm bilgiler silenebiliyor. ben yaptım işlemcisi yandı. tüm verilerim kayboldu gitti. o yüzden tavsiye etmiyorum.
tamiri olup olmadığını merak ettiğim alet. iki tanem yandı gitti. gözlerim yaşlı bilgilerime ulaşacağım günü bekliyorum. aklınız varsa almayın diyeceğim ama cezbediyor sizi biliyorum..
herhangi bir konuda (müzik, resim, bilgi, dosyalama) genis bir arsivi olanlara şiddetle tavsiye edilen bir alettir. yalnız bir değil 2 adet bulundurun, birisine birşey olursa, bir adet daha alır, 2 yedekli takılmaya devam edersiniz.
gereksizdir. ama illaki alınacaksa devir hızına dikkat edin. eğer ki çok önemli belgeler taşıyacaksanız hdd yerine paranıza kıyıp ssd almanız tavsiye edilir. burada küçük bir bilgi vereyim. kıyılacak para gerçekten gereksiz derecede yüksek.
kasanın yanında durması farz alet. onun dışında yanınızda taşırsanız eninde sonunda sıçtığınızın resmidir.
veri yedeklemek için kullanılan tavsiye ettiğim üründür. dikkat zarar gelmesi durumunda can yakabilir.
eğer evde sadece evde oyun depolamak için kullanıyorsanız çok işe yarayan disk türü. *
güncel Önemli Başlıklar