bugün

bazı din hocalarının okullarda öğrencilerine naklettiği bir bilgidir.

ben de okulda din hocamdan öğrenmiştim.

kaynak : sorularla islamiyet.
--spoiler--
hapşırmak, genellikle vücudun hafifleşmesine, rahatlamasına, dinçleşmesine, bazı mikropların bu yolla vücuttan atılmasına ve sağlıklı olmasına vesile olmaktadır. bu ise, bir güzellik ve bir nimettir. onun için hapşırırken allah’a hamd edilir. hapşırma fiili, bir nimet olması yönüyle allah’a izafe edilmiştir.

esnemek ise, genellikle vücudun ağırlaştığı, gevşediği ve tembelliğe meylettiğinin bir göstergesidir.

esnemenin şeytandan olduğunun ifade edilmesi ise, şu hikmetten olabilir. şeytan insanı -fazla yemek, fazla içmek, fazla uyumak gibi- nefsânî arzu ve isteklere davet etmektedir. bunlar ise, esnemeye sebep olan şeylerdir. bu ifadeyle, insan o tür israflar konusunda uyarılmıştır.
--spoiler--
mantık hatasıdır...

karşımda biri bana bunları anlatırken esnerim, şimdi hocayı şeytan mı dürtmüş?

(bkz: yaman çelişkiler)
vucudun doğal olan reaksiyonlarına anlam yüklemektir.
her şey allah'tandır sözü ile paradoks oluşturur. hem şeytan bu kadar basit işlerle uğraşmamaktadır.
doğru olabilecek önerme, hapşırmak insanın hoşuna giden bir olaydır boku çıkmadığı sürece.
(bkz: atma ziya)
Ebu Hüreyre *den rivayet edildiğine göre,Nebi* şöyle buyurdu:

''Şüphesiz Allah aksıranı sever, fakat esneyeni sevmez. Sizden biriniz aksırır ve Allah Tealaya hamdederse, onun hamdini işiten her müslümanın yerhamükellah demesi üzerine bir vecibedir. Esnemeye gelince, o şeytandandır. Sizden birinizin esnemesi geldiği zaman, onu gücü yettiği kadar engellemeye çalışsın. Çünkü sizden biriniz esnediği zaman şeytan ona güler.''

Kaynak; Buhari, Edeb 125, 128; Bedül halk 11. - Ayrıca bk. Tirmizi, Edeb 7.