hamuş

 1. 1.
  aslı "hamuş"tur ki suskun demektir hanımlar, beyler.
  #2146917 :)
 2. 2.
  hamuş, bekir yıldız'ın beyaz türkü adlı kitabında bulunan hikayelerden biridir.
  #2215607 :)
 3. 3.
  facebookta bir de grupları vardır ki pek dolu pek derin manalı bir gruptur. alkışlıyoruz.
  http://www.facebook.com/group.php?gid=121824802130
  #6439006 :)
 4. 4.
  osmanlıca'da sivrisinek anlamına gelmektedir.
  #6863959 :)
 5. 5.
  --spoiler--
  "hamuş" derdi mevlana kendine, yani suskun. düşündün mü hiç bir şairin, yani işi gücü, varlığı, kimliği ve hatta soluduğu hava bile kelimelerden müteşekkil olan ve elli binden fazla muhteşem dizeye imza atmış bir insanın, nasıl olup da kendine "suskun" adını verdiğini?
  --spoiler--
  #7743171 :)
 6. 6.
  konya'dan giden şems'in tekrar konya'ya-mevlana'ya dönmesindeki tek kelime.

  şems mevlana'ya yazdığı mektupta 'bana öyle bir şey söyle ki mevlana geri gelmek için bir sebebim olsun' der ve mevlana mektuba sadece 'hamuş' yazar.
  #13421081 :)
 7. 7.
  Sustuğum kadar aklımdasın...
  Konuştuğum kadar dilimde...
  Sen ki benim her halimde...
  Velhasıl-ı kelam ''Ben SEN olmuşum YAR !'' - Hamuş
  #17978445 :)
 8. 8.
  Aşk; bir elif miktarı sevilmek için gelen her çileye kimi zaman darağacında kimi vakit kör bıçaklar arasında bir vav gibi hamuş olabilmektir.

  Hamuş yani susmak. Susmak halvetti Hira'da, susmak En'el Hak'tı Hallac-ı Mansur'da, Hamuş olmaktı yârin alfabesiz halinde Mevlana'ca.

  Ve susmak visal orucuydu maşukta, iftarını şehadet şerbeti ile açan Şems misali.

  Suskunuz. Kin ve garazdan uzaktayız. Biraz dargın biraz da boz bulanığız o kadar. Aldatıldık biz de aşk yolunda. Yâre kırıldık ama yolu terk etmedik Şems. Sen yüreği yaralı olana gelirsin. Bize neden gelmiyorsun Şems? Hem vuslat hem hicransın dost yüreklim! Yanımızda bizimleyken yaramızda olmayan... Bizler de Mevlâna misali alıp kalemi elimize "Hamuş" yazsak düşer miydin yollara? Gelir miydin acılarımıza? Dokunur muydun yüreklerimize?

  Ha: Hallac, Mim: Mevlana, Şin: Şems... Hamuştu onlar. En Sevgiliye sevdalıydılar. Aşkın uzun yol arkadaşları. Tüm kötülükleri güzellikle savuşturanlar, susanlar, iyilik kardeşleri, aşka namzet secde kardeşleri, susayanlar, ölüm sözcüğünü aşkın soluğundan içenler... Aşkın "Hızır"ları...
  #20729783 :)