bugün

SPK Kanunları uyarınca sermaye piyasası araçlarının satın alınması için her türlü yoldan halka çağrıda bulunulmasına, halkın bir anonim ortaklığa katılmaya ve kurucu olmaya davet edilmesine ayrıca hisse senetlerinin borsada işlem görmesi, anonim ortaklıkların sermaye artırımları dolayısıyla hisse senetlerini satışına bu isim verilir.
şirketlerin sermaye artırmak için kullandıkları bir araçtır. öncelikle spkdan izin alınması gereklidir. izin alındıktan sonra gazete ve aracı kurumlar vasıtasıyla duyurular yapılır. eğer halka arz ilk defa yapılıyorsa buna birincil halka arz (initial public offering), halka arz oranı artırılmak isteniyorsa buna ikincil halka arz (secondary public offering) denir.
hisse senedinin bir gerçek değeri vardır ve bu hisse senedinin üzerinde belirtilir. bunun dışında bizim televizyonda sıklıkla karşılaştığımız değerlerde piyasa değerleridir. bir şirkete verilen değer hisse senedinin piyasa değeriyle gerçek değeri arasındaki fark alınarak hesaplanır.
(bkz: IPO initial public offering)
özellikle amerika ve ingiltere gibi sermaye piyasası çok gelişmiş ülkelerde başvurulan alternatif finansman yöntemidir. bunun tersine, almanya, fransa, türkiye gibi karasal avrupa'da çok rağbet görmez. görmez dediysek, elbet görür de, bi ingiltere bi amerika kadar görmez.
- halkım, datlım! gel bak sana ne vereceğim. seninde hoşuna gidecek, gel oynayalım... şeklinde ucundan koklatarak cebindeki tüm paraya göz koyan şirketlerin mini, mini hisseciklerle azami sermaye yaratma gayretleri veya hisseden vazgeçip paraya dönme işlemleri.
1 adet 7. nesil yazardır. koştursun efendim sölükte.
halka arz edilmedik ülkece neyimiz kaldı acep!!!
kendi halinde bir yedinci nesil yazar. kimseyle kavgası dövüşü yok gibi görünse de, kendisine 'hoş geldin üleynn' dediğimdir. *
en basit şekliyle anlatmak gerekirse;
bir şirketin sermayesini artırmak için hisse senetlerini halkın satın almasını teşvik etmek olarak bilinir. genelde bu tür şirketler zor durumda olan şirketler oldukları için pek fazla ragbet görmezler.
7. nesil yazar , sürünsün efenim sözlükte.
(bkz: #7430387) uy amman seri eksi oy veren ibne mi dadanmış benim yazarımı kıyamam elleri kırılsın o eksi oy verenlerin. uf olsunlar .
(bkz: bak kızım öcüyü uf ettim)
nickine entry uydurulup artı oy kapılan yazardır da.
(#7864015)

kendince ayar vermeye çalışmış garibim.
ayar almakla, vermekle işi yoktur bu garibin. ayar nedir? zeytinyağı gibi üste çıkmaksa, boş ver kalsın der. tez, antiteze inanır. dolayısıyla da tezler doğrulanabilir de çürütülebilir de. vay benim tezim, vay benim antitezim diye vahvahlanmaz. bu vesile ile herkese selam eder.
yer yer örtüşmeyen fikirlerimize rağmen, insana dair olana keyif katan yazılarıyla algı açıcı, bilgi arttırıcı yazar. bu hâliyle birlikte sözlük deryasındaki sözcük sörfü, neşeden yana fakir zihinlere haz pompalar.*
(bkz: #8203981) 2001 krizinin tam 18 bankanın içini boşaltılarak gerçekleştiğini inkar eden ve bu durumu bile klasik solcu refleksleri ile savunmaya kalkan ve tüm sözlüğü güldürmeyi başarabilen yazardır. (bkz: pes)
kadersiz, kısmetsiz yazardır. koca sözlükte nerde ekonomiden anlamayan yazar var inadına gelir ekonomi öğreteceğim, polemiğe girecem diye uğraşır. birine bir şey öğretmeye niyetliyseniz önce kendiniz öğrenin.

örnek mi? 2001 krizi banka boşaltı diye başlamadı. kriz başlayınca doğası gereği kış kışlığını, puşt puştluğunu yaptı. yani neden sonuç kavram kargaşası yaşayanlara biraz mantık bilgisi olsun. bari uzmanlık alanınıza güvenerek destekli şeyler yazın.

gülmek serbest. seyfo, midyat. gülün!

not: 2001 krizi, atak, saldırı kriziydi. haliyle bir balon mevcuttu.
tespitlerinde de önerilerinde de pek yanılmayan yazardır. benim için danışılacak, dinlenecek bir hoca gibidir kendisi. akıllı, mantıklı, ağır...
kişisel düşüncelerini halka arz eden düşüncesiz yazardır. koştursun bakalım nereye kadar.
külüne muhtaç olduğum komşum.
bana 'git bahçede oyna' dedi. gitmem ki. musallat oldum başına. ömrünü yiycem...
takip edilmeye değer yazar. ben bugün farkettim kendisini ama olsun.
ayrılıkcı ve bölücü kesimle bir arada imajı verme konusunda en kötü zamanlamayı seçenlere kıytırık demekten tereddüt etmeyen kişidir, kimse içinde böyle bir tereddütü yoktur.
çoğunlukla GYO şirketlerine olandır. Borsaya giriş süreçleri...
örneğin en son MArtı GYO halka arz olmuştur.
kendisini halka arz etmiş zavallı yazardır.
Başlığımı açma Şerefine sahip olan Kaşif beyfendi.