bugün

(bkz: haydi)
imam aliyül naki'nin lakabıdır.
(bkz: 12 imamlar)
haydi kelimesinden kat kat güzel eylem bildirim.
hadi denizim
arapça. hileci, aldatıcı, yanıltıcı.
Hidayeti yaratan ve dilediği kulunu Tevhide, hayırlı-kârlı yollara yönelten; her şeye yön veren.
bir telefon kapatma kelimesi.

- tamam o zaman ben geliyom akşama
+ geç kalma, nevaleyi de unutma
- tamam la
+ bak unutursan skerim belanı
- tamam hadi hadi...
haydi kelimesinin halk ağzındaki şeklidir.
Sen benim şehrimde ki bütün sokakların adı,
ben senin yüzünde ki çizgi, ya da dününde ki anı,
Hadi kalk gel, bul bir bahane,
birazcık heves, biraz cesaret,
ilk gün ki gibi duruyor hala,
kalbin ömürlük ben de emanet..
(bkz: haydili li li li yar)
almanya'da hade versiyonu ile de kullanımı gittikçe artan kelime.
oha, çüş, yuh kelimeleri ile beraber yakında almanca sözlükte yerini alabilir.
Hadi yine iyiyiz. Ha diyince olmuyor böyle şeyler. Hadi diyince oluyor. Gerçi o şekilde düşünmek yanlış oluyor. Çünkü hadi, aslında hadi değil, haydinin kısaltması oluyor.. Gerçi o şekilde düşünmek de yanlış oluyor. Çünkü hadide haydi gibi sözlükte takılıyor. Kısaltmaymış gibi görünüyor ama aslında sözlükte gizli forvet olarak takılıyor. Gerçi bu şekilde düşünmek de hayli yanlış oluyor. Çünkühadi aslında haydi demekmiş. Yani kısaltma gibi gizli forvet değil, bayağı bayağı kulübede yedek golcü gibi takılıyor. Öze inersek Haydi > Hadi oluyor. Olayın özünü kaybettiği bir yer var; genel olarak kullanımı hadi olan kelimenin esası olan haydi daha az tercih ediliyor. Bu durumda kulübede bekleyen nöbetçi gölcü hadinin değeri as kadroda bulunması gereken haydiden daha yüksek oluyor.
hidayet eden demekmiş.
iyi geceler *
osmanlıcada birinci anlamına gelir.
(bkz: hadi bilgi yarışması)
bilgi yarışması uygulaması. para ödüllüdür. toplamda 12 soru sorarak soruların hepsini doğru bilenlere para ödülünün dağıtıldığı yarışmadır. yapımcısı turkcelldir.
Saçma ve çelişkili cevapları olan sorularla dolu online yarışma programı. Ödül olarak kişi başı 20 kuruş ile 1,5 tl arası değişen ödüller kazanıyorsunuz. Bozdur bozdur harca...
Soyunmakta olan sözlük kızına daha hızlı olması için verilen komut.
Günde 2 defa katılabildiğiniz bilgi yarışmasıdır.
müge boz kalp.
Günde 1.48 TL dağıtan yarışma. Ortalama olarak.
bugün 0,65 TL kazandığım yarışma. gerçi daha fiilen tahsilat yapamadık ama...
görsel
Bugün ilk defa kimse bilemedi. 10.000 TL çöpe gitti.