bugün

Güney Kutbu, Dünya ekseninin alt kısmında (Güney ucunda) kalan noktayı tanımlar.
1840 yılında Charles Wilkes tarafından bulunmuştur.
Antarktika da denilir.

ayrıntılı bilgi:
http://tr.wikipedia.org/wiki/G%C3%BCney_Kutbu

ayrıca;
burada yaşayan adamlar nasıl uzaya düşmüyor?
çocukluğumdan beri merak ederim...
allah allah...
(bkz: kuzey kutbu)
bu kutba ilk ulaşan kişi 1911 yılında roald amundsen'dir.
(bkz: deep deep south)
21 aralık - 21 haziran tarihleri arasında gündüz 21 haziran- 21 aralık tarihleri arasında gece yaşanmaktadır.
hangi yöne dönerseniz dönün, döndüğünüz yönün kuzey olduğu yer. ağırlık eklenmemiş pusula iğnesinin gökyüzünü göstereceği mekandır aynı zamanda.
(bkz: antartika)
14 aralık 1911 norveçli deroald amundsen ve ekibi ilk olarak güney kutbuna ulaşmayı başardılar. 17 ocak 1912 tarihinde bu gruptan
habersiz olan ingiliz scott ve grubu da aynı şekilde güney kutbuna ulaşır ve orada olan norveç bayrağını görünce büyük bir
hayal kırıklığına uğrarlar. scott ve ekibi dönüş yolunda doğa şartları ile başa çıkamıyarak ölürler. scott tüm yolculuğu
hayranlık uyandıracak şekilde belgelemişti.
1911 yılında kaptan scott ile uzun süren bir rekabetten sonra, norveçli roald amundsen güney kutbu’na ilk ayak basan kişidir. kuzey kutbundan 2 yıl sonra keşfedilmesi de enteresandır.
kuzey kutbu'nunkinden daha fazla buz kütlesine sahiptir.

ben bunu kuzey kutbundaki daha fazla insan yaşamı ve oradaki sera gazı etkisine bağlıyorum ama gerçek nedir bilmiyorum.
-70 derece' ile gezegenin en düşük sıcaklıklarının yaşanan kısmı.

başlıkta belirtilenin aksine üzerinde insan yaşamaz.

dünya'da bulunan tatlı suyun % 70'i burada bulunan buzulların içindedir.
antartika da denir. 60 güney enleminden itibaren başlar.
Amundsen-Scott istasyonunun kurulu olduğu yerdir.

Ölmeden sonra gitmek istediğin yeri söyle deseler direk düşünmeden cevap vereceğim kara parçası.

öyle m istik,öyle gizemli geliyor bana hala.
kutup ayıları yokmuş. ilginç. penguende kuzey kutbunda olmuyormuş . arada pay yapmışlar. hacı sen güneyi al ben kuzeyi .
düz dünya teorisine göre aslında güneyde değil dünyanın etrafını tamamen çember halinde saran yerdir. bu sebepten de kuzey kutbuna göre çok daha soğuk, çok daha büyük ve asla insanların yaşayamayacağı bir yerdir. hatta bilinen dünyanın sınırıdır.
rivayet şu ki; güney kutbu olarak adlandırılan bu alanın ötesinde farklı kara parçaları vardır. bir çok ülke bunu bilmekte bu sebepten güney kutbu olarak adlandırılan bu yerin üzerinde askeri uçuşlar haricinde uçuşa izin vermemektedir. araştırmalarda orduların gözetiminde kısıtlı olarak yapılır.
Atlantik buradadır. Dünya nın merkezine giriş var deniyor. Dinozor örnekleri olduğu söyleniyor. O yüzden giriş yasaktır. Hep amerika nın oyunları. Uzaylılara peşkeş çekmiş bile olabilirler.