bugün

erkeklere hep üstte olamayacaklarını, gün gelip bir kadının onun üstüne çıkabileceğini anlatan, espiritüel atalarımızdan biri tarafından söylenmiş atasözüdür.
fakir avuntusudur.
hayatın müşterek olduğuna değinen çok güzel bir söz.
(bkz: atasözü)
(bkz: özdeyiş)
boynuzsuz keçi bonuzlu keçiden hakkını alırgibi keçi alemine uyarlanmış versiyonu da vardır.
ata sözünü açıklamak gerekirse (ki çok marjinal bir örnek olacak) "şimdi bu dünyada kime ne yaptı isen öbür tarafta yaptığın kişi aynı şeyi yapacaktır." inanışına göre bu dünyada eşeklerle münasebete girenlerin yada teşebbüs edenlerin vay haline...
sonradan vay ben duymadım,
vay ben görmedim,
vay ben bilmiyoren demeyin!...
ona göre.
intikamı bacak arasındakiyle almayı beklerken avuçlayıp sıvazlamak suretiyle dile gelen kafiyeli ayak.
yağdı yağmur,
çaktı şimşek,
sen de mi şair oldun bre
tövbe tövbe
etme bulma dunyasi sozuyle ayni anlamdaki soz.
zafere giden yolda çekilen çile kutsaldır felsefesini benimsemiş tavuk söylemi..
gömer efendim. bu dünyada hep kötüler kazanacak değil ya.
ciddiye alınması gereken özlü sözdür. *
işler kötüye,aksine gittiğinde kişinin kendine moral vermek için kullanabileceği atasözü..
+ gün gelir devren döner horoz domalir tavuk gömer
cut!
seksüel yaşamlarını şenlendirmeye çalışan kümes ahalisini betimleyen söz.
kesin sözdür. gerçektir, görülmüştür, buna ilaveten duyulmuştur. özneler değişir, eden bulur kısmı hiç değişmez. haksızlığa uğrayanlar yazsınlar bir kenara, sonucu hep birlikte izleyelim, görelim.
tanım: bir gün ezenin de ezilen durumuna düşebileceğini, şartların değişebileceğini anlatan özlü sözün varyasyonu.
(bkz: strapon)
(bkz: olmaz olmaz deme olmaz olmaz)
dert yapar içinize, intihara kadar gider, kollayın.
(bkz: yaran başlıklar)
(bkz: et döner tavuk döner gün gelir hesap döner)
olur mu olur diye bekleyeni vardır..
beklediğim günü anlatan sözdür. o zaman erkekler kürtaj yaptıracaktır. kızlarımız kırılmayacaklardır. *
atasözü olarak hafızamızda yer alması gereken manidar tümce.
horoz domaldığında tavuğun ne gömdüğü merak konusunur. bu konuda çeşirli rivayetler vardır.
halamın bıyıkları olsa amcam olurdu sözünün kümese girmiş hali. kaybeden tesellisidir.
ver abi elini öpeyim, bu nasıl bir yaratıcılık...
bekle bak, gorcen sen gununu; son gulen iyi guler mantiginda bir soz.

hayir, cevremden ayiplanmayacagimi bilsem is yerinde birilerine kullancam ama ayip kaciyor. *
kavga öncesinde, karşı tarafa söylenmemesi gereken atasözü. "tavuk gömmekten sıkılmış" cevabını alabilirsiniz. çünkü söyleniş tarzı ona müsaittir, sürekli horozun gömmesiyle ilgili bir şey yoktur. böyle de ince araştırmalar yaparım. merak edenleriniz olabilir, böyle bir lafı ben yemedim hehe.
bir galatasaraylı olarak artık gerçekçiliğini fenerbahçe karşısında görmek istediğim atasözüdür.
denizli'li olan adamı fıtık eden manidar deyim mi atasözü mü belli olmayan güzel cümle.
güncel Önemli Başlıklar