bugün

güldürmek bazen sadece ağız kaslarının hareketi iken,güldürürken düşünmekte beyin de devreye girer. (bkz: nasrettin hoca)
her ikisi de* mantığa dayalı ayrı ayrı eylem olduğu için ya önce düşünürsünüz gülmeye değer bulup gülersiniz ya da önce gülersiniz sonra güldüğünüz için hayıflanırsınız
beni güldürürken düşündüren ve herhalde okuyanları da güldürürken düşündürecek olan böyle bir entry girmeme neden olan tabir.
güldüren zaten bir şey düşünmüş, ince bir zeka pırıltısından bir gülüş, en azından bir gülümseyiş yaratabilmiştir. peki ya o an o durumda o esprili açılıma gülen kişinin hali nicedir a dostlar. işte bunu da düşünmek gerekir-mi ?!
hem gülmek hemde aaaaa demek bundan bu ders çıkıyomuş demek..
cem yılmaz icin yapılan klasik geyiklerden biri. ince espriler ile guldurmeyi ve aynı zamanda kafalarda soru işareti bırakmayı ifade eder.
genelde karikatüristlerin çok yapmış oldukları durum olup komedyenlerin ise biraz daha pasif kaldıkları hadise.

(bkz: salih memecan)
(bkz: http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=631404)
" ben gülerken gülmek, düşünürken düşünmek istiyorum " diye isyan edilesi felsefedir.
hapşırırken osurtmak gibi bir şey.
(bkz: doğru düzgün becerebilen beri gelsin)
(bkz: olmaz öyle şey)
gıdıklarken, cimciklemekle eş işlevli eylemdir.
ilk önce güldürme akabinde düşündürme eylemini yaptırmaktır. genellikle ikisi aynı anda yapılmaz.
(bkz: nasrettin hoca)
(bkz: vedat özdemiroğlu)
mizah dalında usta olanların hiç zorlanmadan yapacağı iş.
aynı anda iki eylemi gerçekleştiremeyen kişi için baya zor olacak eylemdir. genelde bir sıra dahilinde gerçekleşir. *
cem yılmaz'a göre teknik olarak imkansız olan hede. kendileri cmylmz adlı gösterisinde "hanginizin aklına gülerken bir icat geliyor?" diyerek tezini savunmuştur.
- hahaha hohoho zuahaha..
(iç ses: ben bu salağa gülüyorumda neden gülüyorum? neyse boşver)
- hahaha hohoho zuahaha..
bütün mizah unsurlarına götünü kaşıyarak ayılar gibi gülen dangalakları avutmak maksadıyla var olduğu iddia edilen eylemdir, kimsenin yapmadığıdır.

düşünerek güldürmek vardır. bir klişeye, bir sıkıntıya değinilip bunun üzerinden çok güzel satirik mizah malzemesi çıkarılabilir. ama gülen hiçbir insanın aklına takılmaz "ulan güldük ama şimdi düşünmesi de var" diye. bahanedir efendim. itiraf ediyorum, mizah dergilerini sadece öyle gülmek, stres atmak için alıyorum. zekamı falan da açmıyor, hiçbir şey de düşünmüyorum. ama ufkumu genişletiyor. kitap gibin lan.
bit ve pire sayesinde organize bir şekil alan eylemdir.

pireler koltuk altından gıdıklarlar kikirdetir,bitler saçların arasından tokmaklar vakuri duruma sokar yani düşündürür.
bu iki eylemin birleşmesi sonucunda güldürürken düşündürme muhabbeti ortaya çıkar.

edüt:etini ekmeğini ben veriyorum tabi yapıcaklar,bütün gün yatıyorlar zaten, kanımı emerek yaşıyorlar, sözlüğe ilham olsunlar işe yarasınlar.
genelde nasrettin hoca fıkralarında olan durumdur.
(bkz: olacak o kadar)
komedyenler üzerinde genel bir klişedir.*
(bkz: söylediklerin karşındakinin anlayabidiği kadardir) *
mizah ustaları, aziz nesin, rıfat ılgaz yazdıklarıyla hem güldürür hem de düşündürüler.
(bkz: nasreddin hoca)