bugün

bayan öğretmen (+)
erkek öğrenci (-)

+umarım o elindeki telefon değildir genç.
-hocam çok özür ya, annem arıyo da.
+o telefonu alır..
-(sınıfta kahkahalar).
+alır... öhmm öhmm (toparlama çabaları)alır ve annene kız arkadaşın olduğumu ve şu an derste olmadığını söylerim.
-hocam, lütfen ciddi düşündüğümüzü de söyler misiniz.
bazen oldukça hadsizdir ama kızılamaz çok veletlere.
bayan öğretmen ve öğrenci arasında geçen dialogdur.
-hocam evlenmeyi düşünüyor musunuz?
+sanane.
-hocam ya, nolur söyleseniz. düşünüyo musunuz?
+hayır.
-hiç mi?
+hiç
-çoluk çocuk falan, karışmayacak mısınız hiç?
+asla.
-oooo hocam. sen doğurmazsan ben doğurmazsam nolcak bu memleketin hali?
lisedeyken kendi başımdan geçen olay:
Türkçe dersi bayan hoca. kafiyeler (uyak) konusu işleniyor.
Ben : hocam diyelimki dötlüğün sonu şu şekilde bitiyor;
.yaşam
.kafam
.çiçekler
.havam
Bayan hoca: buradaki am (biraz duraksama ve)hımm şşşeyy a ve m sesleri yarım uyak oluşturuyor.
Hoca biraz kızardı garibim zaten stajyer hocaydı yani daha feleğin çarkından geçmemişti.
Din dersi: erkek hoca ve aynı zamanda bizim dükkanın olduğu muhitte oturuyordu dışarıda da karşılaşıyorduk muhabbetimiz iyi idi.

Neyse hoca gusül abdestini anlatıyor. biz gülüşmeye başlayınca hoca eğer gülmeye başladıysanız zaten bu konuyu konuşacak ergenliğe gelmemişsinizdir, en iyisi mi anlatmayayım dedi. daha sonra biz susunca anlatmaya başladı. parmak kalkar soru için. hoca söz verir.

ben: üç kere yaparsak o işi bir kere abdest almamız yetiyor mu?
Hoca: ( o zamanlar boyumda kısa zayıfım bide) üç kere attırırsan böyle kalırsın sen

direk göt oldum.

Edit: imla
bayan öğretmen sınıfa elinde telefonla girmiştir.
x: hocam kimle mesajlaşıyosunuz.
hoca: sevgilimle, sanane.
y: hocaya söyleyin şarjım bitmek üzere.
-hocam eksi mi verdiniz bana şimdi?
+evet.
-haksızlık hocam, cehennemde yanacaksınız.
+dur o zaman sınıfta bırakayım da, boşa gitmesin yandığım.
öğrenci: hocam ingilizce dışarı çıkabilirsin ne demek?
öğretmen :you can go outside.
öğrenci: eyvallah hocam.
Başıma gelmiştir; tarihten yazılıları okuyor hoca bana geldi Furkan 31 dedi sınıf güldü felan hoca dediki ulan tamda sayıyı tutturmuşsun deyince bende güldüm bende boş durmayıp hocam sizin arabanızın plak neydi dedim 31 gh derken tamda sayıyı tutturmuşsunuz dedim evet dedi sustu.
yıl 1993 ortaokul 2.
ders: vatandaşlıkmı coğrafyamı hatırlamıyorum iki dersin öğretmeniyde aynıydı

şerif hoca kamulaştırmayı anlatır ,devlet köprü,yol yaparsa kamulaştırma yapıp parayı öder vs.. anlatıyor.

benle oro (orhan) ibo ya dönüp (ibrahim) devlet isterse senin malına el koyar parasıyla dememizle ibo yaramm demezmi , ibo sınıfın piçi daha 13-14 yaşlarında siyah cılız karateci bir arkadaştı.

şerif hoca: kim küfretti ibo senmisin
ibo: örtmenim kamulaştırmada belki arsamı vermem
şerif hoca: oğlum devlet bu mahkeme karar verir paranı verir senden alır
ibo:vermem ben.
...uzar uzar uzar

şerif hoca :basar tokadı
ibo: neden vuruyorsunuz hocam ben satmıyorum devlete
şerif:basar tokatı üstüste
ibo:bende dava açacam satmıyorum tarlamı

sınıf olarak şoktayız a.q iboyu gazladık ibo olmayan tarlasını devlete satmıyor,şerif hoca da öğretmenliği unutmuş ,hakimliği aşmış,sıkıyönetim komutanı edasıyla basıyor tokadı ,sınıf tatlı şeker gibihocanın canavarca saldırmasını izliyor.

şerif: ulan sen kimsin ki devlete tarlanı satmıyorsun kovarım ulan hepinizi demesiyle zil çalar ve herkes normal moda döner.

şerif:çocuklar tenefüsten sonra 2. derste devam ederiz deyince.

ibo:gördünüzmü tarlamı satmadım devlete deyince sus ses gitmesin dedik benle orhan, giderse gitsin dedi.

yıl 2013 tam 20 yıl önceki bu anıyı ibo ya geçende dedim ibo bende 10 cm kısa işinde gücünde olan büyük inşaatların mobilyaları alan bir arkadaş oldu ona ibo hatırlıyormusun o olayı diyince

ibo da a.q neydi ulan o gün ne içmiştim ne oldu diyince verdiğimiz gazı anlattım.
ders siyaset felsefesidir. hoca sosyalizmi anlattıktan sonra döner sınıfa ve;

-ne dersiniz gençler, sosyalizm sizce ideal bir düzen midir? genelin mutluluğunu sağlar mı?
+hayır hocam, değildir.
-peki neden?
+hocam o zaman zekatı falan kime vericez?
-...
bazen net üzerinde olan konuşmalardır.

-hocam bi şey sorabilir miyim?
+tabi, dinliyorum.
-hocam ben eft yapabilir miyim ve bu işe yarar mı?
+anlamadım canım, doğru yazdın di mi eft? yani işe yarar mı derken? kime yapacaksın?
-kendime hocam.
+canım benim. eft nin anlamı benim bildiğim; electronic fund transfer. bunu diyosun di mi?
-evet hocam. ama bir uzman tarafından yapılmalı diyolar da. size bir sorayım dedim.
+bak kuzucum. doğru ifade ettiğine emin misin. benim yazdığım şeyin anlamı bir banka hesabından başka bir hesaba havale, bunun için de uzmana gerek yok.
-haaaa, o değil hocam. ama bana öyle dediler sanki. eft dediler. kilolarımdan kurtulmak için
+hımmm. bi araştırayım bakalım ben. sen de kısaltmayı doğru telaffuz ettiğinden emin ol. dönücem sana.

(eft diye bir teknik varmış yaa. cehaletimden utandım.)
cemaatçi bi hoca tahtadaki iki öğrenciye şaka ile karışık dayak atacak iken soldaki öğrencinin
hocam sağdan başlamak sünnettir diyerek kaçması.
ders biyolojidir.

öğretmen: çocuklar müfredat bu yıl oldukça değişti. biyoloji artık tam anlamıyla sözel bir ders haline geldi diyebilirim.
öğrenci 1: nasıl olacak o hocam.
örenci 2: anlamayacak ne var davar. artık rakamları yazı ile yazıcaz. iki artı iki dört gibi.
+hocam zayıf vermeyin n'olur, kalmak üzereyim zaten dersten..ama hocam çok tatlı değil miyimmm * **
-çok tatlısın ama şekerim var. otur sıfır.
öğrenci dersin ortasında parmak kaldırıp: hocam adamın biri varmış ikinci dönem düzeltmiş.
öğretmen: adamın biri yanmış karısı düz. adamın biri yatmış karısı tekne vs şeklinde saydırınca kilitlenen bir sınıf.
lisedeyken yaşanılan olay .arka sıradaki öğrenciler konuşmaktadır. Hoca konuşanları uyarır
- oğlum dön önüne.
+ ben önüme dönüğüm zaten.
- ben sana demedim oğlum.
+ben de size demedim zaten hocam.
Biyoloji Dersinde Şişe çevirmece oynuyoruz.
öğretmen şişeyi çevirir ve şişenin ucundaki öğrenci cesaret deyince şişeyi ortaya koyar ve
-otur
der.
Hoca -saçları uzatan öğrencisine laf sokmak amacıyla-: saçları da kestirmişsin pek bir yakışmış.
Öğrenci: sağolun hocam.
Hoca: ben o saçları kör bıçakla kesicem.
Öğrenci: kör bıçak kesmez ki.
-hocam çok acıktım sıranın altında kraker var yiyebilir miyim?
+olum burası gazino mu?tenefüste ye ne yiceksen.
ders geometridir. hoca tahtaya koni çizmektedir.

hoca tam çizerken ben: -hocam konik birşey varsa söyleyin hep beraber çizelim, dedim

ardından sınıf koptu haliyle. hoca da ders anlatıyoruz şurda adam gibi dinleyin dedi.
canım lisemde yaşadığımız diyalogtur. bizim sınıfı hiç sevmeyen bir fizik öğretmeni vardı, mustafa hoca, kulağı çınlasın hocamın. lise son, son fizik yazılısı, sorular da çok kazık. mustafa hoca da zaten bize aşırı sinirlenmiş, göreli henüz on dakika olmasına rağmen.
Arkadaşım- Hocam 50 lira versem soruların cevaplarını verir misiniz?
Mustafa Hoca-Oğlum ben satılık değilim! Ben satılık mıyım oğlum!!
Başka bir arkadaşım- Oğuzhan bence parayı beğenmedi biraz daha arttır. *
Mustafa Hoca- Kesin lan sesinizi pezevenkler!

bu diyalog burada sona ermişti. iki arkadaşım dayak yemişti hocadan. hala hatırlar, gülerim. *
(bkz: ismail güldüren)
kimya kursu hoca elektron verme istediğini örnekle anlatacaktır.
hoca: zeynep tahtaya kalk kızım(zeynep uzun boylu halk arasındaki tabirle at gibi bir kız)
zeynep: evet hocam?
hoca:zeynep' in üzerindekiler elektronları olsun.şalını çıkart
zeynep: tamam hocam (çıkartır)
hoca: gözlüğünü çıkart
hoca:hırkanı çıkart
biz: lan noluyo
hoca:kolyeni çıkart
hoca: t-shirtini çıkart
biz: lan ohaaa
zeynep: oha hocam olmaz.
hoca: gördüğünüz gibi sayı azaldıkça vermiyor.
müdür yardımcısı dersimize giriyordu, ey gidi...

- ben şimdi sizin aşkınızla odama çalışmaya gidiyorum.
+ biz de sizin aşkınızla hocam.
- bu aşk burada biter oğlum.

(kapıyı kapatıp çeker gider ve perde kapanır. )
müdür yardımcısının girdiği derse geç kalınır ve olaylar gelişir.

+ Neredeydin mrguitar gözümüz yollarda kaldı.
- Lavabodaydım hocam. Biraz rahatsızım da ilaç aldım bıdıbıdı...
+ (kulağa eğilerek) Yoksa tuvalette gusül abdesti mi aldın ha yavşak ?
- ????
+ Hıyar ağası seni geç bakalım yerine. He he he.
- ...

(yaşanmıştır)