bugün

bakmak ama görmemek, varolduğunu bilmek ama ona varolduğunu hissettirmemek, geri plana itmek, umursamamak.
iki taraf yaşananların üstüne kırıcı olup, yüzyüze bakılmayacak hale gelmiştir ve yapılabilecek tek eylem olmuştur.bir bakıma korkaklıktır.
eski sevgiliyi yeni sevgilisiyle görünce içinde bulunulacak en iyi eylem.
bir tür erdem..
ısrarla bir şeyi görmeyi reddetmek. kimi zaman inat yüzünden yapılsa da bir meselenin tartışmaya dönmesini engellemek için yapıldığında daha olumlu olmaktadır.
(bkz: iplememek)
(bkz: siklememek)
(bkz: tınlamamak)**
ugrasması can sıkan insanlar ve olaylar karsından yapılması en mantıklı hareket.
özel eğitimde en fazla kullanılan (bkz: davranış değiştirme yöntemi) dir.öğrencinin olumsuz davranışı hayati tehlike taşımadığı sürece görmezden gelinir.böylece dikkati üzerine cekmek isteyen öğrenci olumsuz davranışı arttırır fakat bir süre sonra sönmegerçekleşir.ağlamak,ayağa kalkmak gibi davranış problemlerinde işlevseldir.öğrenci davranışı sonlandırdığı anda hoşlandığı bir yiyecek veya etkinlik ödüllendirilmelidir.*sık kullanılmakla birlikte görmezden gelme her zaman çözüm değildir,camdan atlamaya kalkan bir öğrenciyi görmezden gelirseniz soluğu ya tımarhanede ya hapishanede alırsınız.
yaşı büyük ve normal zekaya sahip kişilere uygulanması sakıncalıdır.kafayı yemesi an meselesidir,görmezden gelmenizi bir amaca dayandırmak adına gözleri oyması muhtemeldir.
3 maymundan birini oynamaktır. aslında yine de kabul edilebilir, üçünü birden oynayabiliridi... maymun olmaya gelince; hayvanları sevelim, koruyalım lütfen bana bunlarla gelmeyin!
söz konusu eski dostlarsa her bakımdan yoran aktivitedir.
çok zor.

önceleri biraz gerginlik olur kişide. ya ters bişi olursa. ya konuşmak zorunda kalırsam falan...

sonraları yavaştan karşıdaki de alışır. görülmemeye. çünkü bilir son tercih olduğunu. yaşar sonuna kadar görmezlikten gelinmenin özgürlüğünü. etrafınızda sizin gıcık olacağınız bir ton dikkat çekici şeyler yapar. sonuç ?

hiçbir şey.
herkesin hayran olduğu prensesi tahtının yüksekliklerinden indirip nereden geldiğini hatırlaması amacıyla gerçekleştirilebilecek eylem.
kibri eritme yöntemi.
umursamamak, yokmuş gibi davranmak, istemle gelişen ve oluşan eylem.
(bkz: salağa yatmak)
aslında yoktur. ya gerçekten görmezsiniz, ya da görmüyormuş gibi yapıp kendinizi kandırırsınız.
Karşındakinin umurundaysa eğer en ağır tepkidir. Hele gördüğünü görürse tadından yenmez.
karşınızdaki yaptığınız bu fedakarlığı anlıyorsa ne ala. çünkü bu zor bir şeydir. bu eylemi aranızda tatsızlık çıkmasın diye yaparsınız. sizin gerçekten görmediğinizi sanıyorsa büyük hata yapacaktır.
-kafana çivi çakmayı bile düşündüm ama,
daha kötü bir şeye karar verdim. seni görmezden geleceğim.
adı üstünde görmezden gelmek işte benim asıl değinmek istediğim nokta kimisinin '' görmemezlikten gelmek '' demesidir. iki olumsuz ek yan yana gelir mi '' görmemezlik '' de nedir ?
the libertine der ki;

Kafana çivi çakmayı bile düşündüm. Ama daha kötü bir şeye karar verdim : seni görmezden geleceğim.
(bkz: ben bugün bunu yaptım)

Sokakta veya herhangi bir yerde bir insan veya insan topluluğunu gördüğü halde görmemiş gibi yapan insan davranışıdır.

Kime uygulandığına göre belli derecede heyecan verir insana. iki senedir aşkından geberdiğim ve sadece birkaç gün önce "hayatımdan def ol" dediğim bir kıza bunu uyguladım. Elim ayağım birbirine girdi şerefsizim. Adımlarım iyice hızlandı. Nedendir bilmiyorum ama elim telefona gitti ve kankamı aradım. Nasıl bir bilinçaltı bunu bana yaptırdı bilmiyorum hakikaten. Neyse ki aniden yağmur bastırdı, mecburen yağmura karşı başı dik yürüyemediğim için başımı eğip çekip gittim. Sen beni hayatında istemezsen, ben de kendimce restimi çekerim demenin bir yolu herhalde.
bazen zor bazen çok kolaydır.
bir de görmezden gelinmek vardır ki bazen fena koyar.
genellikle karşımdan gelen insan ne tarz bir selam vermem gerektiğini bilemediğim bir samimiyet düzeyindeyse yaptığım eylem. iki saat merhaba mı desem sadece gülümsemem yeter mi yoksa baya hal hatır sorma muhabbetine gireyim mi diye düşünmektense daha kolay geliyor açıkçası. fakat bunun göz göze geldikten sonra yapılanı ayıp olmaktadır. önemli olan o kişi sizi fark etmeden önce telefonla falan uğraşıyormuş gibi yapmaktır.
kötü niyetli, gerginlik amaçlayan kişilerin kazanmasını engelleyen asil seçim.
Bazen en gerekli şeydir. Sıkıntı vermez, kafa rahat olur. Hayatı güzelleştirir bir nevi.