bugün

Türklere ilk edebi yazılı kaynaklarını bırakan güzel devlet.(II.Göktürk /Kutluk Devleti)
bilge kağan tahta geçince, kardeşi kül tigin ile yaptığı ilk hamle hain (çinlileşmiş) Türkleri öldürmek oldu.

umarım araplaşan Türklerde aynı kıyına (cezaya) çarptırılmaz.
ilk türk adını alan devlet. hanlık. kağanlık.
merkezi asya'da kurulmuş ne ilk ne de son türk devletidir.

merkezi asya'da hüküm sürmüş olan iskitler, asya hun devleti gibi devletler göktürklerden önce, uygurlar da göktürklerden sonradır. bu devletlerin tamamı türk devletidir.

günümüzde de kazakistan, kırgızistan, doğu türkistan gibi türk devletleri merkezi asya'da hüküm sürmektedir. yani bu bölge türklerin hakimiyetinden çıkmamıştır. hala türk yurdudur.

aklı sıra iskitler, hunlar, uygurlar türk değil demeye getirecek kürtçü davar.

tarih sahnesine çıkışı belli olmayan asalak bir grubun fertleri büyük türk imparatorlukları hakkında konuşmasın, komik duruyor.
Varlığıyla bugün dahi Türk düşmanlarının dübürüne kurt başlı kılıçlarla delik açan Atam Bilge Kağan'ın hanlık yaptığı kadim Türk ırkının yüce devletlerinden birisi.
Türk’ adını devletlerinin isminde kullanarak, bu ismin dünya çapında yaygınlaşmasına vesile olmuşlardır.
Bumin Kağan ve kardeşi istemi yabgu tarafından kurulmuş devlet.
görsel
Asıl adı Türk Kağanlığı'dır.
görsel
görsel
görsel
görsel
557 yılında toprak büyüklüğü 6 milyon kilometrekareye ulaşmış devlet.
(bkz: doğu Göktürk kağanlığı)
(bkz: batı Göktürk kağanlığı)
ruhları şad olsun, çekik gözlü torunları toros dağlarında hatıralarını yad etmekteler..
onlara layık olamıyoruz, orası ayrı.

allah onlara yakışır torunlar olmayı nasip eder inşallah.
ben ve sevdiklerimi ilgilendiren dualar dışında, tek uçuk denecek dua ve isteğim budur.

belki türklük yolunda mükemmel işler yapacak fırsat olacak veya olmayacak bilmiyorum.
ancak o türklük ruhunu iliklerime kadar hissediyorum, bunu biliyorum.
görsel
görsel
görsel
(bkz: korkmadık savaştık)
güncel Önemli Başlıklar