bugün

yaşadığınız, alıştığınız yerden uzakta olan yerdir.
(bkz: gurbetçi)
(bkz: gurbetçiler)
türküleri sevdiren yerler bütünü. (bkz: istisnalar kaideyi bozmaz)
özdemir erdogan'ın bir parcasıdır.aynı zamanda duman grubu da cok guzel cower yapmıstır bu sarkıya.
Gurbeti yasayan bilir. Sadece topragını ozlemek değildir.Arkadaşlar, aile ve ev ozlenir. Sokakta Turk gormek istemektir.Cok zordur. En ayı adamı bile ağlatabilecek bi hadisedir. Özlemdir.
bu dunyadir gurbet. kendini garip hissetmek, ait olmadigin yerlerde bulunmaktir. gitmek istemektir, hep gitmek.. herseyden, hatta kendisinden bile kacmasidir insanin.. yollar memleket oldu sanirsin bir zaman, ondan da kacmak istersin halbuki.. kacmaktan kacmayi bir turlu beceremez ama insan.*
hasretlik
şu sözlüğü sevdiren , başında oturmayı gerektirecek yerlere de denir .. sıla da olsam bilgisayarın bile başında oturmazdım diyorum bazen .. öyle de oluyo gittiğim zamanlar ..

(bkz: gurbete dua et sözlük)
içinde bulunduğum vaziyetin ta kendisidir, pek tatsızdır gurbetlik çekmek. memleketinde olamadığına mı üzüleceksin, üzülürken bulunduğun yerin keyfini çıkaramadığınamı. (bkz: ben gurbette değilim gurbet benim içimde)
benim kibrista yasadigim durum gercekten acidir insanin en basta koymayan ama sonradan gercekten aci vermeye baslayan durumu
" (bkz: Gurbette ömrüm geçecek)
Bir daracık yerim de yok
Oturup derdim dökecek
Bir vefalı yarim de yok" demiş şair.Ne de güzel söylemiş heyhaat.
üç günden fazlası zulüm gurbetin
bir adım ötesi, ölüm gurbetin...
"Şair, yolculuklarla kendi gurbetini bulur.
Sonrası hikmet burcuna yolculuktur." (bkz: Cafer Turaç)
insanın sevdiği gerçekten manevi anlamda bağlı olduğu birileri uzaklarda kaldıysa ağır koyar. boş beleş iki arkadaş kılıklının söylediği gibi çıkıp gezerek geçecek bir ruh hali değildir.içindeki hüzün gerçek bir yokluktan gelir eğlence bunun yanında çok bayağı kalır.
(bkz: pencereden kar geliyor)
memleket mi yıldızlar mı gençliğim mi daha uzak
kayınların arasında bir pencere sarı sıcak

yeditepeli şehrimde bıraktım goncagulumu
ne ölümden korkmak ayıp ne de düşünmek ölümü...
Titrek parmağınla tutup tığını
Alnıma işleme kırışığını
Duvarda, emerek mum ışığını
bir veremli rengi bağlama gurbet

Gül büyütenlere mahsus hevesle,
Renk renk dertlerimi gözümde besle!
Yalnız, annem gibi, o ılık sesle,
içimde dövünüp ağlama gurbet!...
özdemir erdogan ın muhtesem sarkısı...ayrıca duman ın yorumu da bir o kadar kötüdür.anlamıyorum herkes nasıl begeniyor bu coverı! orjinal versiyonunun yanından bile gecemez.
Özdemir erdoğan parçası. Türk filmlerinde çokca duyulur. Hatta çoğu kişi dinliyince güler bu şarkıya ama ciddi etkiler.
KEMALETTiN KAMU'un şiiri

Gurbet o kadar acı
Ki ne varsa içimde
Hepsi bana yabancı,
Hepsi başka biçimde.

Eriyorum gitgide;
Elveda her ümide.
Gurbet benliğimi de
Bitirmiş bir içimde.

Ne arzum, ne emelim...
Yaralanmış bir elim
Ben gurbette değilim,
Gurbet benim içimde.
orhan gencebay şarkısı.
Gurbet elde hasta düstüm aglarim
Su gönül kahrini cekemez oldum
Acilmis yarama ates baglarim
Ask sirrini yare acamaz oldum

Bir güzelin mecnunuyum
Sel basti ovami yikildi bendim
Derdimi bilmiyom ben kendi kendim
Dert ile sevdigim icin secemez oldum

Kaslarin keman kiprigin oktur
Bilinmez derlerim sayisi coktur
Bilirim sevdigim ettigin haktir
Gönül sana bagli kacamaz oldum
(bkz: almanların gurbete çıkması)
gündüzleri daha güne$siz, geceleri daha karanlıktır. daha soğuktur gurbet. ailen, akrabaların, arkada$ların, hatta a$ağı sokaktaki bakkal amca bile yoktur orada. zorunlulukların bir getirisidir. eve dönme $ansına sahip olup, dönememektir. yüzünü bıçak gibi kesen buz misali rüzgarla beraber, limandan ayrılan son gemiye el sallamaktır. ya$lı gözlerle...
herseyi bok eden ibnenin evladı, gurbeti falanlayayım size bişey olmasın..
özlemeyeceğiniz şeyleri bile özlemektir. sevmediğiniz kişileri sevmektir. kimse yaşamadan bilemez acısını. kaçışınız olmadığını anlarsınız. ait olmadığınız bir yerdesinizdir. en duygusuz adamı bile ağlatır. insanın sevdiği kişiden/kişilerden, şehirden uzak olmasının ne demek olduğunu o duyguyu tatmadan anlamazsınız. kalbin acıması neymiş onu anlarsınız. Hele gittiğiniz ilk günler ki acı tarif edilemezdir. çaresizliktir. etrafta sizi anlayacak birileri yoktur. sizden kimse yoktur. sanki sizi sevmeyen birilerinin yaşadığı yerdesinizdir. alıştıktan sonra bu acı dinse de gecenin bu saatinde * playlistinize karışan bir şarkıyla beraber sizi altüst edebilitesi vardır.
(bkz: homesick)