bugün

C vitamini bakimindan zengindir. Meyve kabuklarindan marmelat yapilir. Karacigerin normal çalismasini saglar. Hazmi kolaylastirir. Vücudda biriken suyu ve zehirli atiklari atar. Kani temizler. Bedeni ve zihni yorgunluklari giderir. Akciger ve gögüs hastaliklarinda faydalidir.
kendisinin tadı acımsı garip olmasından dolayı yenilemez ama suyu sıkılıp içilebilir.
turunçgiller grubundan bir meyvedir.
suyu sıkılıp portakal suyu ve biraz şeker ile karıştırılınca süper bir tadı olan meyve.
Adı grapefruit ten gelmektedir.
Suyu her sabah içilesi bir meyvedir.zinde tutar.özellikle akşamdan kalma olunan durumlarda insanı kendine getirmek için birebir.
alman 2. lig takımi
(bkz: grey furth)
GREYFURTicilen ilaclarin karacigerde parcalanip atilmasini engelleyen dünyadaki tek meyvedir.soğuk algınlığı tedavisinde ilaçlarla birlikte ,c vitamini takviyesi olarak alınması adet haline gelmiş olsa da aslında sonucu ölüme varabilen kötü sonuçlara da yol açmaktadır.ilaçla birlikte alındığında ,ilacın vücuttan atılmasını engellemektedir.**
(bkz: altıntop)
son yıllarda amerika'da yapılan araştırmalara göre kadınlarda göğüs kanseri riskini %30 arttırdığı iddia edilen sakat meyvedir. ayrıca kansere sebep olan tek meyve olarak da tüm turunçgilller aleminin yüz karasıdır.
antibiyotik içtikten sonra tüketilmemesi gereken meyve.
portakal ve mandalina ailesine nasıl dahil olmuş bir türlü anlamadığım meyve. bence hiç gereği yoktu. yokluğu aranmaz bi meyve yani bu.
her derde deva. faydalı bir halt olduğundan, inadına lezzetsiz. keşke greyfurt suyuyla, kola yer değiştirse.

(bkz: sözlükle ilgisiz istekler)
Kimsenin adını doğru dürüst söyleyemediği ve yazamadığı bir meyvedir.
ingilizcede: grape-fruit,
Latince adı: Citrus paradisi.
Dil Derneğinin Türkçe Sözlük'ünde: Altıntop sözcüğüyle karşılanmaktadır.
Ülkemizde Akdeniz Bölgesinde yetişen bu meyveye, bu bölgenin insanları, benzerliğinden dolayı kızmemesi adını vermişler.
portakalın ekşisi.
dışlanmış bir meyvedir.
portakalın ve mandalinanın yanında üvey evlat gibi durur.
ülser ve gastrit gibi mideyle ilgili hastalıklarınız varsa tüketilmesi çok ama çok tehlikeli olan meyvadır. mide-karın-kasık ağrı ve kramplarına, ve hatta mide spazmına kadar gidebilecek olan tehlikeli boyutta yan etkileri vardır.
tuzlanarak yendiğinde çok lezzetli olur.*
Rumence "gri hırsızlık" anlamına gelir. grey=gri, furt=hırsızlık.
mükemmel bir yağ yakıcıdır kendileri.
grapefruit ile ne alakası var dedirten ingilizce aslından lügata sokulmuş bir meyve adlandırması.*
görünüş olarak portakalı andıran, soyulduğunda kırmızılığıyla dikkat çeken acı bir meyve. yağ yakıcı olduğu söylenmekte. suyu güzel de dilim dilim yiyince pek acı oluyor be abi.
suyunu sıkıp içince kusmaya sebep olur. * **
portakal ve ingilizcesi pomelo olan bir narenciye cesidinin asilanmasindan elde edilen, cok saglikli bir meyve.
vitamini diğer meyvelere nazaran daha fazla olan bir çeşit meyve. hatta bir tiyatro grubu bu ilkeyi kendilerine edinmiştir ortaya da tiyatro greyfurt çıkmıştır kanımca.
böbrek taşlarını düşürmeye yardımcı olmak gibi bir özelliği vardır.

(bkz: kendimden biliyorum)

edit: başıma gelen olayı anlatayım da belki böbrek taşı-kumu çeken arkadaşlara yardımcı olur, hem de entry tam olsun.

efendim ben böbreğimde taş olduğunu bilmiyordum. bir akşam**saat 22:30 sularında duş alıp uzanmış yatakta keyif yapıyordum. sol tarafıma hafiften bir ağrı girmeye başladı, akabinde bu ağrı dayanılmaz birşey oldu. valideyi aradım benim solum ağrıyo diye*, bunlar gece vakti 2 saatlik yolu tam bir saatte aşıp beni hastaneye kaldırdılar. ulan çok net hatırladığım birşey var hastane bahçe kapısına girer iken arabanın kapısını açıp kendimi dışarı attım, gürül gürül kustum. bilmeyenler için, böbrek ağrısı mideye etki eder ve kusturur. film çekilmiş ve böbrekte taş olduğu öğrenilmişti. sonrasını hatırlamıyorum çok fazla. ertesi gün ve bir sonraki gün de hastanede yattım.taburcu olurken dr. sol tarafta 2 parça bir taş olduğunu ve bu parçalardan birinin düştüğünü söyledi, ilaç filan yazdı, bol su iç sakın bira içme dedi.

evet çok yanlış bilinen bir konu bu, bira evet işetir ama mayalı içki olduğundan idrar kanallarını büzer ve bu nedenle de taşı düşüremezsiniz. bu nedenle bira iç diyen doktoru inşaat küreğiyle kovalayınız.

ben hastanede yataken valide hanımda bahçede dolaşıyormuş, yaşlı bir köylü teyze ile muhabbet kurmuş. teyze söylemiş ona greyfurt sıkın içirin diye. ben taburcu olunca ulan dedim denemeye değer ve hemen akabinde hastaneye 50 m mesafede olan şehir pazarına gittik ve 5 kg greyfurt alıp suyunu sıkıp sıkıp içmeye başladım. ama böyle günde 1 sürahi filan içiyorum. anacım inanmazsınız 2. gün okulun pisuvarında kalan parçayı da çaaat diye fışkırttı bünye.

bu nedenle greyfurt candır, böbrek taşı sıkıntısı olan arkadaşlara bu bir fikir olur umarım.

edit: imla
avrupa ve amerika'da kahvaltıda da tüketilir.