bugün

grand theft auto vice city oynayanlar kendine efsane diyorsa eğer, bu oyunu oynayanlar destandır, mitolojidir falan...

gta ile ilk tanışmam oyunun bu serisi ile olmuştur. o zamanlar benden yaşça büyük bir tanıdık internet kafede oturdu bilgisayar başına, ben de yaş olarak küçük sayılırım, çektim bir tabure ya da sandalye yanına. bilgisayarda oyun yüklüydü ama açmak için cd taktı; galiba crack yoktu. başladı oynamaya, oynarken arabayla kırmızı ışıkta geçti. ben de ilköğretim çağlarımdaki sorumluluk sahibi vatandaş rolümle müdahale ettim hemen tabi, durur muyum:
-ee, kırmızıda geçtin?
+haha, adam hapisten kaçmış, kırmızıda mı duracak?

(bkz: bu da böyle bir anımdır) *
atariyle büyümüş neslin hafızasında daima arabaya binmeli oyun olarak kalacak efsane. oyunu ilk oynayışımdan sonra kurduğum cümle "lan bütün arabalara biniliyor olum" idi.

(bkz: ilerlemeli ve arabaya binmeli oyun)
tamı tamına 5 dakika önce yeniden indirdim oyunu. iphone versiyonunu. PC'de 5 dakikada inerken mobil sürümünde 20 dakikada indi pezevenk.
bitirdikten sonra gta san andreas ve vice city'i de alacağım. yalnız dokunmatik kontrollerle GTA nasıl olacak şüpheleniyorum :/
adam tommy değil claude aynı zaman en iyi gta oyunlarından biri...
Grand theft auto serisinin ilk 3 boyutlu oyunu. Haritası 3 büyük adadan oluşmaktadır ve her adada birkaç çete hüküm sürmektedir. Kahramanımız neredeyse her gta serisinde olduğu gibi ilk olarak bir yerden bir yere gitme ve birilerini taşıma gibi görevleri üstlenirken, ilerleyen zamanlarda elini kana bulamaktan çekinmeyen birisidir.
Gta serisinin adından da anlaşılacağı gibi ilk 3 boyutlu oyunudur. Oyunda kullandığımız karakter Claude Speed'dir fazla konuşmadığı için ona Dilsiz yılan denmiştir. Cidden öyle oyun boyunca 1 kelime bile etmiyor.
ağır silahlarla veya patlamalarla insanların bacağının koparılabildiği gta serisi.
m4'ün tek mermisinin parçaladığı, ama ak47'nin 15 mermiyle zor öldürdüğü oyundur. ama her şeye rağmen güzeldir bir gta vc etese de. saygılar.
bünyeme verdiği karanlığı tarif edemediğim efsane. android'de çok güzel, iyi bir telefonla grafik ayarlarını kökleyerek oynayabilirsiniz. hem de apk ile sıfıra gelmesi cabası.
hiç motorsiklet göremediğim oyundur.
Ulan açtınız konuyu indirmeye başladım bu saatte.
real life mod ile oyun bayağ sağlam oluyor.
Nikaltim saniyorum lan hortlatmayın.
ray machowski'nin seslendirilmesine bayıldığım oyun. (hani asuka için çalışan bi polis, sonra vice city'ye kaçırıyoruz)
iddiaya göre 9 11 saldırıları olmasaydı darkel adında binaları havaya uçuran, katliam görevleri veren bir psikopat terörist oyunda olacaktı. beta sürümünde varmış.
iddia değildir, rockstar bunu direkt açıklamıştır.

Fakat çıkartılan yerler oyunun %1’ine tekabül ediyormuş. Söyledikleri bu yönde.
ilk kez bu oyunda 3 boyuta (bkz: roma die uno non aedificata est) geçiş yapıldı.bu durum radyolara da yansımış.
https://www.youtube.com/watch?v=ZpGxrm_m2GM
https://www.youtube.com/watch?v=TaktVddpM1I
https://www.youtube.com/watch?v=Mn7ku4_zOWg

ayrıca iç karartıcı şehir havasıyla ars artis gratia sözünü kanıtlamıştır.
vice city ve san andreas'dan daha iyi oyundur.
müzikleri daha iyidir.
oyun atmosferi daha iyidir.
gta serisinin en berbat oyunu. evet.
oynanışı gayet kolay ama görevleri japon oyunlarından hallice bu kadar zor görevler olurmu amk çocukluğumun kanser sebebi hele şu son görev varya s.a.m dı yanlış hatırlamıyorsam bence gelmiş geçmiş en zor finaldi.
Vice city nin light versiyonu gibi. Grafikler aynı görev az.
gta serisinin en berbat oyunudur. evet.
efsane grand theft auto serisinin 3. oyunu olup, aynı zamanda ilk 3d kamera açısına sahip oyunudur. rockstar games tarafından 2001 yılında ps2 ile çıkış yapmıştır. daha sonradan pc platformuna da port edilmiştir.

bu oyundaki kontrol ettiğimiz karakterin ismi claude'dır. oyun liberty city'de 2000 yılında geçmektedir. her gta oyununda olduğu gibi, bu oyunun hikayesi de inişli çıkışlıdır. maksimum şiddet, ihanet, cinsellik (fazlasıyla) suç, cinayet, amelelelik (onu getir, bunu götürden bahsediyorum) vs vs daha bir çok öğe bulunmakta.

oyun, gta vice city ile aynı oyun motorunu kullanıyor. hatta bazı ses efektleri de birebir aynı. sadece şehir farklı, atmosferde her liberty city'de olduğu gibi karanlık. yani neredeyse gecesi de, gündüzü de bir. açıkçası insanın içini karartıyor. gta vice city'nin atmosferi oldukça renkli, daha iç açıcı. her neyse vice city'i anlatmıyoruz zaten.

claude kardeşimiz de malesef tommy gibi yüzme özürlüsü. imkanı yok yüzemiyor. o yılların oyun motorları, sanırım yüzme mekaniklerini bünyesine alacak kadar güçlü değildi. ben öyle düşünüyorum, çünkü gta sanandreas'ta yüzme mekaniği vardı.

claude kardeşimiz aynı zamanda konuşma özürlüsü de. neden konuşamadığı bilinmiyor. doğal olarak bende bilmiyorum. belki ilerleyen zamanlarda neden konuşamadığı ortaya çıkabilir oyunda. ben de hikaye modunu daha önce hiç bitirmedim, ilerleyen zamanlarda neler olur bilemiyorum o yüzden.

sürüş mekanikleri, araba hasarları vs gta vice city ile birebir aynı. tek farkı, gta 3'te arabalar hasar aldığında daha erken perte çıkıyor. neredeyse 2-3 çarpma da, patlayacak düzeye geliyor. dumanlar çıkmaya başlıyor falan.

2001 yılında piyasaya sürülmesine rağmen, haritası baya baya büyük açıkçası. ve bazı sokaklar, caddeler vs dar olduğu için araç kullanması da güç oluyor. kaza yapma oranınız çok yüksek.

oyunun radyoları ciddi anlamda çok iyi. özellikle ''game radio'' adlı istasyondan bahsediyorum. o yılların en iyi hip-hop rap'lerini, en iyi freestyle'larını bir araya getirmişler sanki. oyun zaten güzel, bu şarkıları dinlerken göreve gitmekte insana ayrı bir zevk veriyor. aynı zaman da gaza da getiriyor. o radyoda çalan en sevdiğim şarkıyı da paylaşmak gerekirse;

https://www.youtube.com/watch?v=l78eynUHnow

19 yıl önce çıkmış bir oyun için, söyleyecek pekte fazla birşey yok. ama bana kalırsa, bu oyunun hikayesi, senaryosu, vice city'den kat kat daha iyi. hikaye modunda gerçekten gta vice city'den çok daha zevk veriyor. böyle film gibi gidiyor. görevler de ciddi anlamda çok sarıyor. daha önce hiç oynamayan varsa, şiddetle tavsiye ediyorum. hikayenin ilerleyen kısımlarında sizi daha güzel şeyler de bekliyor olacak. boşuna inişli çıkışlı demiyoruz hani.

oynayın efendim. kesinlikle senaryosu oynanmaya değer!
gta 3, vice city, san andreas üçlüsünden en güzeli bence bu oyun.
Oyun dünyasında çığır açan bir seri.
güncel Önemli Başlıklar