bugün

amerikalıların çok sık kullandığı "tanrı amerika yı kutsasın." anlamına gelen sözdür. allah* ın işine karışılmaz ama o ne yapacağını çok iyi bilir.
amerikalilarin her dakikada bir soyledikleri soz.
bush'un her ulusa seslenişinin ardından finalde söylediği söz.
aslen "may god bless america." şeklinde kullanılır.
güzel bir pat boone şarkısıdır.amerikalıların milliyetçiliğini anlatır.
birçoğumuzun cebinde ki kağıt parçalarında yazılı olan söz.

(bkz: dolar)
turkler tarafindan soylendiginde beni aci aci gulduren soz.

(bkz: 4 s kuralı)
(bkz: amen)
"there is no god for bless you" cevaplanması gereken söylemdir.
her amerikalı siyasetçinin konuşmayı bitirirken kullandığı kelime. hatta jay leno bunu alay malzemesi yapmıştır.

ama türk bir siyasetçi konuşmasını bitirirken "allah türkiye'yi korusun" derse ne faşistliği, ne ırkçılığı kalır. adama denilmeyen kalmaz.
(bkz: amen)
http://www.imdb.com/title/tt1912398/
http://www.youtube.com/watch?v=ul4CZrnEFxU

2011 yapımı amerikan yapımı televizyonun insan üzerindeki yarattığı yozlaşmayı değişik bir yolla çözmeyi konu alan bir film. daha yeni izledim ve sıcağı sıcağına yorum yapayım dedim. orta yaşlı frank amcamız insomnia ve migren hastalığından kıvranırken televizyonun yönlendirdiği insanları, sadece siyah kutudan emir alarak hayatlarını yaşayan american superstar , My Super Sweet 16 , BBG gibi reality show lar, ırkçı - bağnaz haber spikerleri veya din adamlarıyla sadece tek bir kanaldan beslenen egoist, düşüncesiz ve saygısız bir toplumdan ölesiyle nefret eden amcamız beyninde tümör olduğunu öğrenince herşeyi boşverip bu tip insanları küçük ergen bir ortakla beraber temizlemeye başlar. tabi film kendi çerisinde çelişkiler barındırmakta; toplum kadar yozlaşmış bir toplum karşıtı insanların da ne kadar sığ düşünebildiğini bencil olabildiğini görüyoruz. uzun lafın kısası izlenebilir bir film çıkmış ortaya puanımı da 7/10 vererek entryi sonlandıralım.
(bkz: tanrı türkü korusun)
Filmi yeni izledim, fena değildi. Popüler kültürün başına sıkılan bir kurşunmuş gibi görülebilir; ama film, kesinlikle, bu kültürin içinde kendine yer edinmiş insanlara göre, yani aptallara göre. Mesaj kaygılı bir film olduğunu daha film izlemeden anlayabiliyoruz; zaten, bizi filmi izlemeye yönelten şey filmin içeriğindeki mesaj. Ama bu mesajın bu kadar abartılarak, sistemi eleştirirken sıradan haline gelmiş monologları bize bir bir sunması, filmin eleştirelen şeye dönüşmesine neden oluyor.

Bunun dışında yer yer komik, yer yer yine komik, yer yer yine komik bir filmdi. Film sadece komikti benim bakış açıma göre. Toplumun yozlaştığını ileri sürüp, bizim düşüncelerimize hitap etmeyen insanları öldürürsek eğer; o zaman sürü güncellerini, gelip geçici anlamsız modaları, çürümüş medeniyeti(!) bir kenara atan insanların da toplumun dışına itilmesine ve bu sistem tarafından tehlikeli görülüp cezalandırılmasına da ses çıkarmamalıyız. Film içerisinde ki en
göze batan çarpıklık buydu bana kalırsa.

Her şeye rağmen; yer yer bir iki kurşun da ben sıktım beyinsiz ergenlerine, aklını siktiğimin faşist politiklerene, düşüncesiz kuklalara...

Her neyse, boş zamanlarda izlenebilecek eğlenceli bir film.
Sistemin adamı değilseniz düşmanısınızdır.
amerika hapşurduğunda söylenir, çok yaşa amerika. tanrı amerikayı korusun. "ne yaparsan yap amerika bir gün yanacaksın" (bkz: seni yenecem amerika)
amerikan kültürünün sikikliğine dikkat çeken mükemmel bir film.
Doğal sebeplerle veya uzaylılarla dünyamızın yok oluşun eşiğinden döndüğü Hollywood yapımı felaket filmlerinde son anda dünyayı hep Amerikalıların kurtarması nedeniyle kafamıza kafamıza vurulan söz.

Dünyadaki ABD düşmanlığına baktığımızda son yıllarda insanlarda ters etki yarattığını söyleyebiliriz.
ilk yarısı için izlenebilir bir film.
daha sonra bayıyor.
6/10.
amerikayı siktir et, komutla çalışmasın beynin bi düşün, sadece amerikayı da konu almıyor film, türkiye'nin hali çok mu farklı? sosyal medyada tipiyle dalga geçilen ( bacın siqem, sis atma oç, oğlum bak git vs. ), recep tayyip gibi bir siyasi lider, yahu filmdeki steve mi neydi şarkı söyleyen çocuğun türk versiyonu var acun da çıktı, rizeliydi hani... unuttunuz mu?
kesinlikle muhteşem bir film, müzikleride bir o kadar güzel.
http://dolusozluk.com/#b=...+america&t=1354831200
bu çürüme sadece abd toplumu için mi geçerli.
sokaklarda-günlük hayatda-ekranlarda bu film karelerinden daha vahim olayları yaşamıyoruz mu?

trt1 de yayınlanan "ben bilmem, eşim bilir" isimli yarışma programında 10 gün önce kusulası bir durum yaşanmadı mı?
erkek yarışmacı olan eşini teşvik etmek için kadın yarışmacı "aşkım, beni başkaları ile hayal et" demedi mi?
uzun uzun entry girmek isterdim ama film müthiş spoiler vermekten korkuyorum.
Lil wayne ile güzel bir şarkı.
amerikanın yozlaşmasını ve insanların saçma davranışlarını görüp bundan rahatsız olan bir adamın hikayesini anlatan güzel bir film.

--spoiler--
komşularının kavgası, kızının iphone'u yok diye ağlayıp zırlaması derken televizyonda gördüğü reşit olmamış bir kızın doğum günü partisi için binlerce dolar harcaması ve yinede her şeyden şikayet etmesi ana karakterimizin bardağını taşıran son damla olur, komşusunun arabasını çalıp televizyona gördüğü şımarık kızı vurur daha sonrasında öldürdüğü kızı tanıyan fakat yine yozlaşmış insanlardan nefret eden yine reşit olmamış bir kız ile tanışır, kız ailesinin ona kötü davrandığını söyleyerek karakterimizin yanında yolculuğa başlar ve etrafta gördükleri bütün geri zekalıları öldürmeye başlarlar.

--spoiler--

film çok tepki çekmiş hatta yasaklanması gündeme gelmiştir.

seveni kadar sevmeyenide vardır.
güncel Önemli Başlıklar