bugün

kalça kası*. latincedir.
mediusu ve minimusu da vardır bunun.
(bkz: musculus glutaeus maximus)
görünce büyük bir roma kahramanı falan zannedilen ama göt kasından başka bir manaya gelmeyen tamlama... hayat da böyle işte bazı şeyleri, dışardan iyi görüp atlıyorsun falan, sonra bakıyorsun herşeyi sıçırtmışsın evet.
kasa donusturulmesi en zor olan vucut bolgelerindenden biridir. bir sehir efsanesine gore turk vucutcu hamdullah aykutlu bu konuda arnold' a ders vermistir fakat terminator sonuc alamamistir. yasanmis ya da kolpa orasi bilinmez. bu hususta asil onemli olan genlerin, kalitimin idmanlara cevap verip vermemesidir.
kadınların en çok bakılan kasıdır. bildiğin göt. ben bakmıyorum bir arkadaş söyledi.
efenim kendileri vücuttaki en kalın kas oluşumudur, bunun birde minimusu vardır efenim
göt kasının bilimsel adıdır.

http://www.audreysmassage.com/featurepage/gluteal.html
(bkz: gluteus maximus)
tıpçılar arasında "gluteus maximus'unu kaldır da gidelim" gibi bir espri konusudur. ama ortamdakiler anlamaz.
anatomi sınavlarında aklınızda kolay kalabilen kas ismidir.

"Koca popolu afrika yerlileri sürekli glu glu dansı yaparlar ve yorgun düşünce de eti maximus çikolata yerlermiş."

neyse bunun gibi teknikler.

Örnek2 : Papilla mamma

Bunu da yurt dışından gelen yabancı hocaların veteriner hekimlere anatomi derslerinde kullandığı anlatım yöntemiymiş. Bi tanıdığım 5 sene önce 1 kere anlatmıştı hala aklımdan çıkmamış bakasana.

çırıl çıplak bir kadın düşünün çocuklar. Şuan önümdeki masada yatıyor. yukarıdan ince bir tül kadının üzerine düşüyor ve üzerine düşünce göğüslerinin uçlarının silüeti tül üzerinde beliriyor. işte biz buna papilla mamma diyoruz demişti.

Papil (tomurcuk)
Mamma (meme)

Papilla Mamma (Meme ucu, tomurcuğu)
hocanın anlatırken bildiğiniz kıvırma kası demesi üzerine sınıfı yaran kasan.
Halk oyunları hocaları ile rakı içerseniz söz dönüp dolaşıp bu kasa gelebilir.
En kıymetli, estetiği en mühim kaslarımızdan. Özellikle de hanım kızlarımız için.
(img:#978330)
göt afedersin.

artizliğin lüzumu yoh.
Birinci sınıf tıp öğrencisinin adeta yeni fen bilgisi kitabı alan ilkokul 5. Sınıf öğrencisi gibi, aaaabi sobotta sayfa 31 de göt var'daki göttür efendim.
aslında doğrusu musculus gluteus maximustur.

başında musculus olmayan musculus gluteus maximus, musculus gluteus maximus değildir.

ayrıca;

(bkz: m gluteus medius)

saygılar sunuyorum azizim.