bugün

Berbat bir durumdur. Bendeki varligindan bihaberken ne zaman tahil grubuna dahil bi yiyecek tuketsem o gun mide agrisindan uyuyamazdim. Bu rahatsizligin en kotu yanlarindan biriyse marketlerdeki, restoranlardaki tum yiyeceklerde bir sekilde gluten bulunmasidir. Fakat agrisiz ve sindirimi rahat yapabilen bir mide icin glutenden tamamen uzak bir beslenme şart. Keske ureticiler bu konuda daha dikkatli ve dusunceli olsalar ve bu rahatsizliktan muzdarip kisiler rahatlikla gunlerini gecirebilseler -ben de dahil.
Sadece yiyeceklerde değil, kozmetik endüstrisi gibi dışarıdan kullanılan türlü ürünlerde de gluten mevcuttur ve intoleransı olan bireyler bunlara da dikkat etmelidir. Ayrıca sadece gastrointestinal sistem olarak bakılmamalı, diğer bütün vücut fonksiyonlarını da sekteye uğratabilecek konumda bulunan bir rahatsızlıktır.

Yemekler için ise artık çölyak hastalığı göz önünde olmaya başladı. Benzer diyetler uygulanarak semptomlar engellenebilir.

Edit: çölyak ile bazı farkları vardır. Ayrı olarak popülasyon içerisinde görülme sıklığı %20'lere varabilir. Bu sonuca göre yapacağımız hesap, endüstrinin artık neden glutensiz furyası başlattığını gözler önüne serecektir.
Ünlülerin ise gluten diyeti hastalıktan değil, kilo verme amacı ile yapılmaktadır. Hatta yanılmıyorsam bir ara Victoria Beckham az kalsın ölüyordu.
(bkz: marie antoinette)
buğdayın ıslah edilmesiyle ortaya çıkan hastalık. bundan yıllar yıllar önce, amerika "açlığı önleme(!)" bahanesiyle, buğdayın genetiğinin değiştirilmesi gerektiğini söylüyor ve buğdayın genetiğini değiştirip, kromozom sayısıyla oynayarak bugünkü cüce buğdayı üretiyor. ah canım, açlığı önlemeye maden o kadar heveslisin, o zaman neden afrikalıların topraklarına uyuşturucu ekip de topraklarını kurutuyorsun; sen bıraksan, topraklarını kurutmasan, adamlar toprağı ekip biçer tarımla uğraşırdı ve aç kalmazdı.

işte bu genetiğiyle oynanmış buğdayın gıda endüstrisine girmesinden sonra çölyak ve gluten intoleransı gibi hastalıklar patlıyor tüm dünyada. ve hollanda'da savaştan sonra büyük kıtlık olduğunda, hiç ekmek pişmediği ve açlık olduğu için, çölyak hastalığının ortadan kalktığı, gösterilmiş. bir doktor, bunun kayıtlarını tutmuş. büyük kıtlık zamanında açlıktan ekmek bulunamayınca, çölyak şikayetleri ortadan kalkmış.

ama günümüzde gıda endüstrisinde içine gluten girmeyen ürün neredeyse kalmadı ve glutene bağlı hastalıklar patladı. bunları ben söylemiyorum. hepsi, referanslı bilgilerdir.

örneğin diyabetin de gluten yüzünden arttığını söylüyorlar ve tip 2 diyabetin, glutensiz beslenme sayesinde tam şifa ile iyileştiğini söyleyen doktorlar var. ama bu gelişmelerden haberi olmayanlar, diyabet hastalarına, tahılsız beslenme vermek yerine, tam tahıllı beslenme veriyor ve tam tahıllı diyetlerle de hiçbir hastanın iyileşmediğini söylüyor bazı doktorlar.
Doğal bir şey kalmadı hemen hemen, marketlerde ambalajlanmış her gıda zararlı, suni ve katkılı. Üstelik bu ciddi duruma dikkat çeken insanları devlet de desteklemiyor. Sırf ticari kaygılardan dolayı. Çoğu insan durumun vehametinden bi haber. Bir çok insan da hasta ve üstelik de farkında bile değil.
Hayattan soğutur. Gelin kucaklaşalım dostlarım! Gluten mağdurları ses verin.
arkadaslar gluten alerjisi olup da bagirsak krampi yasayan bagirsak gazi olan var mi.

yani nasil bildiniz alerjiniz oldugunu.

safra kesem yok zaman zaman ibs yasiyorum.