bugün

ornek olarak serdar ortac sarkilarini ogrenmemizi verebiliriz. ogrenmek icin ozel bi caba gostermedim acip dinlemedim orda burda duyarak bi cogunun sozlerini ogrenmisim. bunu ogrendigimi de sarki bi yerde calinca eslik ettigimi gorunce fark ediyorum. bu gizil ogrenmedir. istemsizce ogrenmek.
Her hangi bir öğrenme amacı olmaksızın başka bir şey öğrenilirken farkında olmadan öğrenilen yan bilgileri ifade eder. Bilgi işlem yaklaşımı ise duyusal kayıt, uzun ve kısa süreli bellek, dikkat ve hatırlama gibi kavramlarla öğrenme yaklaşımını açıklar. Dışarıdan gelen uyarıcılar beş duyu organımız tarafından alınır ve bu duyumlar duyusal kayıt adı verilen bilişsel bir süreci başlatırlar. Duyusal kayıtta algı süreçleri önemlidir.

Algılama sürecinin ise bazı özellikleri vardır:

Algıda yakınlık : Birbirine yakın uyarıcılar birlikte algılanır.
Algıda benzerlik : Birbirine benzer olan uyarıcılar birlikte algılanır.
Algıda süreklilik : Kesintiler bütünleştirilir.
Algıda tamamlama : Eksik olan bölümler algıda tamamlanır.
Algıda seçicilik : ihtiyaca yönelik olan uyarıcı önce algılanır.
bireyin farkında olmadan öğrenmesi anlamına gelir. örnek olarak; hayat bilgisi kitaplarında baba; işten eve gelen, ekmek getiren olarak erkek cinsiyetini, kadın ise; evde yemek yapan ve çocuklara bakan olarak kadın cinsiyetini tanımlar genco beyinlere.
bireyin öğrendiğinin farkında olmaması durumunu ifade eder. örneğin hergün geçtiği caddeden kendisine bir yer sorulan birey daha önce dikkat etmemesine rağmen sorulan yeri tüm detayı ile tarif edebilmiştir. bu öğrenme kavramı tolman ve honzik in yaptıkları bir deneye dayanır.