bugün

arada olmak en zorudur. *.
(bkz: kimdi giden kimdi kalan)
Gitmek. O kadar yol çekiyorsun, sonra birde gittiğin yere alışıyorsun falan. Ohh kalan kebap aynı hayat, aynı yollar.
kalmak savaşmaktır, gitmekse vazgeçmektir. ikisinin de zor yanları vardır ama ikisi de kararsızlıktan daha iyidir.
Giderken kalmak zordur. Kalırken gitmek daha kolay gibime geliyor.
cevabi duruma gore degisen soru cumlesi.kirginken israr uzerine kalmak da zordur,sucluyken karsidakini birakip gitmek de...
--spoiler--
kolay mı sandın?
kolay olsaydı sen yapardın...
gidenin dostu olmaz derler;
gidiyorum gözün aydın...
--spoiler--
(bkz: yoldan geçen 10 kişiye soralım)
kişiye göre değişir. bence gitmek daha zordur, çünkü ardında mutlaka çok güzel şeyler bırakmışsındır. ha hayal kırıklıkları vardır diyeceğim ama ben öyle birini sevmem bile.
kalda sevişelim denesi bir durumdur.
(bkz: giden gitmiştir zaten)
kalan yalnız gidene yanar, giden bıraktıklarına.
(bkz: bilemedim ben onu)

duruma göre değişendir.
gitmek daha kolaydır gibi, en azından yeni bir hayat yeni bir yaşam ümidi vardır içinde. ama kalan için hiçbir şey değişmez gideni de gönlünde taşır. zordur.
gitmek kaçmaktır..
kalmak savaşmak..
ama unutmamak gerekir biri giderse diğerinin savaşacak davası kalmaz..
ben hep burdayım..
giden bir yanıyla orada kalmışsa gidene,kalan bir yanıyla onunla birlikte gitmişse kalana zordur. aslında tartışma yapmak kanaatimce yersizdir. bir giden, bir de kalan bilir gerçeği.
bide bunun giderken koyanı vardır, fena bi durumdur.
kalana gitmek ; gidene kalmak kolaydır.
gittim ..
kolaydı yürümek başlarda..
sonra ayaklarımın dermanının kalmadığını fark ettim geriye dönemedim gitmiştim bir kere adı belliydi..

kaldım ..
kolaydı en başlarda oturduğun yerde kalmak.. sonra terkedildiğimi farkettim.. boğazımdaki düğüm varlığını gittikçe hissettirmeye başlamıştı. yerimden kalkamadım .. düğüm o kadar ağırlaşmıştı ki bedenimi oturduğum yere sapladı adeta ağırlığıyla.. tutunup kalkacağım kimsemin olmadığını farkettim. kalkmak istedim kalkamadım terkedilmiştim birkere adı belliydi..
gitmek yenilmek değil, kazanmak da.
gitmek gitmektir işte.
hepsi bu.

(bkz: cem adrian)
gidenin arkasından bakakalmak en zorudur.. ben bunu bilir bunu söylerim....
kalmak zorunda olmak istemez insan, bir de gidenin ardından bakmak. asıl zor olan bunlardır.
gitmek kolay, kalmak zordur. giden farklı şeyler yaşar, farklı yerler görür, bi hengame içine girdiğinden istemeden de olsa geride bıraktıklarını kısa süreliğine unutur ve zamanla bu unutuluş tamamen unutmaya yerini bırakır.
kalan içinse durum tam tersidir. birçok anısı vardır gidenle bulunduğu yerde. her adımda, her sokak başında, her kaldırım taşında anıları vardır. duvarlar üstüne üstüne gelir, giderken daha sıkı sarılsaydım, kokusunu iyice içime çekseydim diye düşünür.
kalan hergün aynı şeyleri yaşar ve unutması daha zordur. bu sebeptendirki gitmek daha kolaydır.
arkada neleri bıraktığına göre değişen soru önergesi.
aslında ikiside zordur ama bana göre gitmek daha zordur.