bugün

amatör arkadaşların kendisini geliştirmek için çaluşması gereken parçalardır. yüzlerce binlerce öreneği vardır.

nothing else matters
zombie
yalan
yine
fade to black
bulls on parade
talk dirty to me
ben şarkımı söylerken
cambaz
bu akşam
her şeyi yak
smoke on the water (solosu hariç)
breaking the law (solosu hariç)
dene

şeklinde çoğaltılabilir.
polly - nirvana

ayrıca "al şu gitarı da bir şeyler çal" denilerek elinize gitar tutuşturulmuş, akdeniz akşamları beklentisi olan bir ortamda bir nevi hızırdır bu şarkı.

şarkının hatrına edit, bu arada ankete edit yapıyorum yani o derece önem veriyorum şarkıya: big balls - acdc
cendere, cenderee, cendereeee, cendereeeeee, cendereee, cendereee, cendereeeeeceeee.

(bkz: kurtlar vadisi pusu)
kızılcıklar oldu mu, neredeyse tüm yaşar şarkıları.

not: kanımca bir şarkının kolay çalınıyor olması her zaman o şarkının kötü olduğunu ya da müzisyenin yeteneksizliğini, sığlığını göstermez göstermez. melodi güzelse kolay olup olmadığı ikinci plandadır.

edit: şunu da ekleyeyim genelde haluk levent'i yeni nesil rockerlar sevmez. duman haluktan on kat daha iyi gibi cümleler duymaktayım. lafım ne dumana ne haluğa şahsen ikisini de dinlemem ama unutulmamalıdır ki bu ülkenin en iyi gitarsitleri haluk ile çalışmıştır.

(bkz: akın eldes)
(bkz: serdar öztop)
-akdeniz akşamları.

kumsal ve ateş olmazsa kimse çalamaz, sanmıyorum. iğrençsiniz.
en basitlerinden biri kenan dogulu tutamıyorum zamanı. tecrubeyle sabıttır. azcık nota bilen biri kolaylıkla çalabiliyor bu şsrkıyı. ama ne kadar doğru olur onu bilmem. en azından tam olmasa da melodi olarak benzer ufak bozukluklar dışında. birde çalışınca tam olur tam.
gündüz gece - pentagram.
give me something to kill the pain - pentagram.
anatolia - pentagram.*
in the flesh - pink floyd.
the thin ice - pink floyd.
mother - pink floyd.
this love - maroon 5.

tabii ilk 1-2 ayda bunları çalamazsanız üzülmeyin. ben daha 8 aylığım ancak bu kadar yapabildim.*
haluk levent'in sevenler ağlarmış şarkısı.
olmayan parçalardır. çünkü her parçanın kendine ait farklı bir tuşesi, tonu ve hissiyatı olduğu için, for whom the bell tolls da zordur, dream theater - pull me under da.
(bkz: hayalet sevgilim)
(bkz: ölürüm hasretinle)
ellerimde çiçekler.
minik kurbağa. * * *
(bkz: the godfather)
replikas - gece kadar rahatsız etmiyor
çok iyi yaptığı birşeyi herkesin iyi yapabileceğini düşünen götü kalkmış müzisyeni ifade eden söz.
caddelerde rüzgarı da unutmamak gerek tabi.
iron maiden-fear of the dark.
bir çoğu basit gibi görünen ancak sadece akora indirgenmiş parçalardır. genelde hit olmuş ve çok dinlenen parçaların çok kazıkta olsa riffi solosu akorlara dizilmiş gitara yeni başlayan gitaristler için birnevi basitleşmiştir. türkçe müzik olarak haluk levent parçaları* iyi bir örnek teşkil edebilir.

fade to black vs. parçalar daha çok orta seviye gitaristleri içindir. yeni başlayan ve "çalınması basit parçalar" arayan gitaristleri baya kasabilir.
caddelerde rüzgar.
karlar düşer.
duman - helal olsun *
pentagram - unspoken

içinde neredeyse hiç palm mute bulunmadığından perdelere adam gibi basabiliyorsanız kendinizi manyak bi gitarist sanmanıza sebep olabilir.*
iki akorla çalınan ve ilk gitar öğrenen kişilere hemen çaldırılan hayat bayram olsa şarkısıdır.
Pinhani - beni al
Mor ve Ötesi - Cambaz.
thrash:
metallica - enter sandman
metallica - for whom the bell tols
megadeth - she wolf
megadeth - symphony of destruction
sepultura - territory
sepultura - refuse resist
slayer - black magic
slayer - i hate you

death :
in flames - only for the weak
amon amarth - pursuit of vikings
six feet under - manipulation
*
heavy metal :
black sabbath - neredeyse tüm şarkılar
iron maiden - the trooper

power metal :
dio - holy diver
dio - rainbow in the dark
accept - balls to the wall
scorpions - still loving you

progressive metal :
tool - sober
progressive diyoruz kolay şarkı yok öyle.

rock :
skid row - youth gone wild
guns n roses - dont cry
guns n roses - sweet child o'mine
deep purple - smoke on the water
*
tahminimce akdeniz akşamları.zira hemen hemen herks eline gitarı aldığında bunu çalıyor ben de dahil.