bugün

şarkı uzaklarda olup kavuşulmayanı anımsatsa da henüz gelecekte karşılaşılmayan ama sana çok yakın olduğunu bildiklerini, hissettiklerini de hatırlatır. o yüzden davulun sesi uzaktan da olsa acı verir, hiç karşılaşılamayacağı umutsuzluğu çöker içe. şarkı bütün bunları duymasına sebep olurken insanın, bir yandan da kalbinize ve aklınızın bir ucuna kazınır. her daim dinlenme özlemi içine girilir, özlenir, beklenen gelmeyenlerle birlikte..
nadir göktürk bestesidir.
seni düşünmek'te nadir göktürk, hürriyete doğru'da hüsnü arkan yorumuyla dinlebilecek ezginin günlüğü şarkısı!
(bkz: hiç gelmeyecek bir şeyi beklemek)
(bkz: bekle beni)
{ yeti$miyor sana sesim }

bağırıyorum aralıksız. aramızda birbiri ardına yavrudağlar, yavrukentler, aradenizler, araa$klar var. niteliksiz bir bağlanı$a kurban etmi$im de sanki kendimi, ağzım burnum siyanür, bileklerim kan. pinpon topu gibi almı$ sesimi iki dağ birbirine vuruyor, sır çıkmıyor aralarından, su sızmıyor, evcille$tirilmi$ iki yavrufok gibi oynuyorlar benle. yetişmiyor sana sesim!

{ bekliyorum gelmiyorsun }

çayı koydum, annem yolluk kurabiye yapmı$, birazdan film de ba$layacak. "e hadi gel artık diyorum" içimden, kapı vurulsun, kapı kur$unlanarak vurulsun, ringin ortasına yığılan boksör gibi yarım kalsın aramızda bahar! sen bilmezsin buralarda orman var, buralarda uçurtmalar var vurulmamı$, hem bak kurabiye de var ! e gel artık !! bekliyorum gelmiyorsun !

{ yıllar geçti mevsim mevsim }

cemre dü$tü, cemre senin için yollara dü$tü. o gün sana yazdığım $iirin sayfası sarardı, dipdiri servilere kom$u papatyalar sarardı, dünya sarardı. ayakizlerimin silindiği yollarda bir tek, ardımdan döktüğün su kaldı, buralarda hidrojen oksijenden ayrıldı, su yalnız kaldı. anla, çok oldu bebeğim ! yıllar geçti mevsim mevsim !

{ dağlar yüce beller uzun }

farz-ı misal ağlasam $imdi, en rüzgarlı tepeye çıksam, en rüzgarlı tepeye daha çabuk dü$er yağmur desem eğer; ses'sem, sersem bir heceysem ; oturup biraz $iir yazsam, biraz annemden bahsetsem dağlara, küfür etsem mütemadiyen.. şefkatle sarar mı beni kutsal kitabım hüzün ? bilmiyorsun, hiç sorma! dağlar yüce beller uzun !

{ günler aylar yıllar uzun }

"zaman" derdi bana tanıdığım ilk filozofabim ! yer ile gök arasında evlat edindiğim bu pürtela$ yağmura zıt buralarda zaman ! yolcu bekleyen tren vagonları gibi birbirini takip eden saniyeler arasında sıkı$ıp kaldım, baka'kaldım fotoğraflara flu ; her birinde bir gülümseme eksik çıktı. senden sonra, kan asansörle beynim çıktı. anla dedim anne anla, melankolik oldu oğlun ! günler aylar yıllar uzun !

{ bu kadar mı yollar uzun }

bir $ehir insanı nasıl çağırır, bir insan bir $ehri neden sever ? dizkapaklarının kanadığı $ehre uzaklığın 784 km'den daha uzun gelir de ondan. ağaçlara salıncak kuran iki afacan çocuk gibi, acıdan elektroliz edilmi$ iki saf element gibi, melengiç'in dalındaki iki saksağan gibi. bitti. uçup giden hatıralardan bana yarabantları kaldı. onları da kalbime tentürdiyot ile sürdüm ! - konu$ma, kırıcı oluyorsun.. - bu kadar mı yollar uzun ? . / ..
seni bekliyorum ne zamandır her zilin çalışında, her arabanın duruşunda, her köşe başından dönen insanda.. seni bekliyorum hiç gelmeyeceğini bile bile, umudum bir türlü kaybolmuyor belki geri dönersin, gelirsin diye.. sen gelmiyorsun içim acıyor.. sen gelmiyorsun çağırıyorum sessiz çığlıklarla ama sen duymuyorsun gelmeyeceksin. gelmiyorsun..
bana unutamayacagim bir mucize yasatan essiz benzersiz güzellikte ezginin günlügü sarkisi.
çok pis koyan bir ezginin günlüğü eseridir ki aynı zamanda uçurtmayı vurmasınlar ın soundtrackında bulunur.
ezginin günlüğü'nün çeyrek isimli 25. yıl özel tribute albümünde candan erçetin tarafından yorumlanmıştır.
candan erçetin in içine ettiği şarkı.
bu kadın böle yapmazdı ama ...
Nereye gittiğinizi bilmeden yürürsünüz bir sokakta. Hava sislidir, biraz da yağmur vardır. Çaresizlik içinde kıvranırsınız. Bir el uzansın, kalbinize dokunsun isterseniz.

Yanına kimse gelmez de kalbiniz ezilir ya böyle şarkı işte...

Ps : Aslında küstahlık ettiğimi biliyorum bu şarkıya yorum yazmakla, onu anlatmaya çalışmakla. Daha ne kadar iyi olabilir ki bir şarkı? Sözler müzik ile daha ne kadar içtenlikle sevişebilir ki?
her dizesi ile ayrı yüreğe oturan, hıçkırıklara boğulup ağlama isteği uyandırıp, duyguları adeta boğazda düğümleyen mükemmel şarkıdır.
çok ciddi olmalı konuşulanlar, geceye uyumlu
gülümsemeler eksik kalmalı.
nereye gittiği bilinmeyen, usul söylenen bir şarkı bu.
bilmem nereye giderken aklıma yazılmış bir şarkı bu.
bir yerde bırakmış olmalıyım kendimi derken; inerken, çıkamazken
bir tüy hafifliğinde yerleşen kelimeler diziliyor bir bir..
bu kadar mı yollar uzun..bekliyorum gelmiyorsun..
dünyanın küçüklüğüne inanasım kalmadı artık,
çok büyük, pek uzun..
işaretini alıyorum, içinden söylediklerini duyuyorum, görüyorum uzaktan yürüyüşünü, bekliyorum sessizce gelmeni. geleceğim diyorsun, gelmiyorsun...
aklından geçenlerle, geçemeyenler kafanı karıştıyor belki, bir gün mantıklı, bir gün dengesiz, bir gün huzurlu, bir gün huzursuz oluyorsun. bekle diyorsun, geleceğim bekle...
bekliyorum... gelmiyorsun...
candan erçetin'in de çok iyi yorumladığı bir ezginin günlüğü şarkısı
Eskimeyecek bir ''Ezginin Günlüğü'' parçası..

Yetişmiyor sana sesim
Bekliyorum gelmiyorsun
Yıllar geçti mevsim mevsim
Bekliyorum gelmiyorsun

Dağlar yüce beller uzun
Günler aylar yıllar uzun
Bu kadar mı yollar uzun
Bekliyorum gelmiyorsun
ezginin günlüğü'nün en güzel şarkılarından biridir. belkide en güzelidir.
hüzünlü olduğunuz, şöyle ağır bir şarkı dinleyim dediğiniz zamanlarda imdadınıza yetişen ezginin günlüğü şarkısıdır.
ezginin günlüğü'nün asab bozan şarkısı.

''yıllar geçti mevsim mevsim...''
ezginin günlüğü'nün uzun ayrılık sonrası felç edecek seviyede şarkısı.
bir şişe şarap ile sabahlarken sizi içinizde ince bir sızı bırakacak parçadır.

http://www.youtube.com/watch?v=MGvMLWFICP8
güzel şarkıdır.
yetişmiyor sana sesim
bekliyorum gelmiyorsun
yıllar geçti mevsim mevsim
bekliyorum gelmiyorsun...

ah kızım.. daha yüzünü göstermeden ne kadar da özlettin kendini...
Yetişmeyen seslerin sakin sakin, bir alana hapsolmuş su dinginliğinde söylediği bir ezginin günlüğü Şarkısıdır.