bugün

ekonomik açıdan gelişmiş ülkelerde boşanma oranlarının yüksek olmasının sebebinin kişisel veya toplumsal çarpıklıkların değil bayanlar sahip olduğu maddi güç ve özgürlüğün olması durumunun sonucu.
örneğin dünyanın en büyük 4. ekonomisi olarak kabul edilen california'da boşanma oranları %90 lara varırken, türkiye gibi ülkelerde bu oran düştükçe düşmekte.
zenginlikten ziyade aile kavramı ile ilgili bir durumdur. şimdi örnek filan versem yobaz, gerici, kadını seks objesi olarak gören bakınızları sıralanacak, o nedenle fazla şey söylemenin anlamı yok. ha şu da var türkiye'de kadınların ekonomik özgürlüğü california'daki kadar olsa boşanma oranı muhakkak artar, bunu gözardı edemeyiz ama bu kadar da yüksek olacağına inanmıyorum, yine de havada bir söylem, yaşamadan bilmek zor..

bir de türkiye'deki erkeğin ekonomik gücü california'daki kadınınkinin çok altında, kısaca türk kadınının maddi gücü verdiğimiz örnekteki ülkeninkiyle eşitlenirse(erkeklerin durumunun değişmediğini göz önüne alarak, gücü erkeğin gücünden bağımsız alıyorum) bu sefer kadınlar erkeği dövebilir, aile içinde olur böyle şeyler, karısıdır hem sever hem döver gibi ilginç mottolar ortaya çıkabilir. *
boşanma gelişmişliği değil, başarısızlığı gösterir. kimse düğün günü suratından eksilmeyen gülümsemeyi ve mutluluğu ileride boşanacak olmanın verdiği huzura dayandıramaz kanaatindeyim. boşanmaların artması, ekonomik gelişmenin insanlara dayattığı tüketim angajmanının istenmeyen yan getirisidir. bir pazarlama stratejisi olarak hep daha iyisi, daha yenisi, daha hızlısı sloganları, zamanla; daha güzeli, daha zengini daha genci algı sapmalarına dönüştü, ee demezler miydi zaten, her ortama ayak uydurmalı insan, modifikasyonu tam olmalı diye. gönül istiyor ki şöyle türkiye de gelişsin de üçer dörder evlilik yapalım, kendimizi şaşıralım, keza türk sinemasının parçalanmış aileler ve dram yaşayan çocuklarla ilgili filmleri de hollywood a göre sezercik, pıtırcık seviyesinde.
avrupa ülkelerinin uyguladığı politika olsa gerek; ki bu durum bireysel anlamdaki ekonomik özgürlüğe işaret eder ama sonra da çoğalmak için nüfus politikası uygulanır. gelişik olduğu kadar da ayrık...tır
anlaşmazlık yaşayan çiftler ülkemizdeki gibi mutsuz aile ortamında psikopat çocuklar yetiştiriyorsa ya da boşanmak yerine karşısındakini öldürmeye-öldürtmeye çalışıyorsa kesinlikle gelişmişlik göstergesidir.

amma velakin öle biz çok boşanıyoruz çok geliştik dersen adama maymunlar bile kıçıyla güler zira uzaya maymun gitmiştir ama türk gitmemiştir. *
(bkz: gelişmişliğin boşanmada olduğunu sanmak)
çok yanlış bir gösterge olduğu kesin gelişme boşanmayla kıyaslanıryorsa yanlış, millet boşanırken hakime gelişmek için boşanıyoruz dedimi hapise atmazsa şaşırmam.
arş ı ala' nın titremesini gelişmişliğin göstergesi saymak, sadece boşanma hakkının kullanılırlığının kolaylığı olarak görmektir. öyledir.

gönül ister ki evine bir beyaz eşya, çocuğunun bir tek isteği olan bilgisayarı kredi kartından çizdirip riske giren ve ödeyemeyip haciz vs işlerle eşler arasında çıkan tartışmalardan ötürü bu * * tür gelişmişlik (!) göstergesi sayılan yasal hakların kullanılmaya gerek kalmaması.

sadece ölünce ayrılacak kadar birbirini sevip evlenen, karnını doyuracak kadardan azıcık daha fazla para kazanabilen fertlerin oluşturduğu aileler görmek dileğiyle...

* şeytan talebelerine sorar;
bugünün en beğenilen olayını kim yaptı?
+ fakiri birine hırsızlık yaptırdım

+ zina yaptırdım

+ iftira attırdım.

* iki eşi birbirinden ayırmayı başardım.

* anlaşıldığı üzere en şukela olayı yapmıştır.

olmasın böyle şeyler. boşanma gelişmişlik değil geri kalmışlığın göstergesi olsun.
güncel Önemli Başlıklar