bugün

patlak olan geline de bağlanabilen gereksiz adet saçması.
(bkz: patlak gelin)
halk arasında bekaretin ve el değmemişliğin sembolü olarak görülür.
en sacma adetler anketinde ilk sirada yer alabilecek potansiyele sahip gelenek.
kan çıkmazsa para yok demeye getiriyordur malın sahibi.
ha asıl burda mal kimdir onu da siz buluverin gari.
gelmiş geçmiş en gerzek adet.

"ehoo ahalii bakın ben bakireyim bugün öyle bir sevişecez ki kan fışkırtacam holey" şeklinde bir nidanın sembole dönmüş hali.
banane lan gelinin geçmiş cinsel hayatından? kocası naparsa yapsın, artık karıyı duvara mı asar, çarşafına mı dolanır.
mahremiyettir bir kere. manasızdır. yok efenim bekaret değildir semboldür derler bazıları.
ulan kırmızı neyin rengi?
bembeyaz gelinliğin üzerine ahalinin gözüne ne diye sokarsın kızının 2 cm2 lik et parçasını?

işin tuhafı * çok yaygınlaşmış bir adettir bu, çok mühim bir seramonidir.
baba kızının beline bu bağlarken dua eder, sonra konuşma yapar. hem ağlar hem dinleyenler ağlar.
noluyo mınakoyim şehit verdi sanki.
"ehühüh kızımın kanı akcak bugün çok duygusalım efendiler.."
"şerefsiz damat ben o et parçasını korumak için az mı dövdüm bunu, 2 cumhuriyet altınına yuvarladın kızı.."

aha buraya da yazıyorum. ömrüm yeter de evlenecek bir keriz bulursam, nikahımda da takarsam bu kuşağı en adi şerefsizim. takarsam da yazacam buraya ibret olsun diye, andolsun.
gümüş makas aracılığıyla açılışı yapılacak yeni mekan anlamındadır.
(bkz: ahaha ben buna gülüyorum ya)

modernlerin kullanmadığı bir tür oha felan oldum yani adeti.
çok şükür 10 günlük bebe değiliz, maateessüf isteme adetlerine gark olacak yaşa kadar geldik, diğerlerinden de nasibimizi alıyoruz.
bele takılan sikindirik bir kumaş parçası meğer tüm türkiye'yi ayakta tutuyormuş biz bunu az önce öğrendik.
bu arada sözlükte ilk defa biri bana modern dedi, muasır medeniyet seviyesinde doruktayım şu an.

sonracığıma, kırmızının rengi bellidir efenim.
bizde damatlar güçlü olsun diye sırtına vurulur, bir dahakine kırmızı kurdaale bağlayacağız amma. kuvvetli olsun.

efenim kırmızı kuşak, bekaret nişanıdır.
iqsu 2 rakamı geçmeyenler iyi anlayamamış, rektumundan adet çıkarmış, öğrensinler.
he sen evlenen kızını kimden koruyorsun bilader? öcüler mi yiyecek?
ne idüğü belirsiz bir adettir efenim. ne türk ne müslüman.

bu memlekette kadın, kendini kocası için korumak zorunda değildir.
ister korur ister korumaz.

ben neo-modern ex-yobaz fy, inancım ne derse onu yaparım.
sikindirik adetleri de yapmam. beni koruyacak olan da bir kumaş parçası olamaz.

bütün türk örf adetlerini yıktım, gidip iki tane avya avuçlayıp götüme sokayım, belki kendinize gelirsiniz.
modernim nasıl olsa.
(bkz: hediye paketi)
şamanizm'den kalma bir adettir. düğünde fıstık,bozuk para,şeker atılması da şamanizmden kalmadır. gelenek göreneklere biraz saygı gösterilmesi gerekir.her ne kadar islamiyette böyle bir şey olmasa da alışkanlıklar bir günde değişmez. inanmıyorsanız inanana saygı duyun.
gelinin evden bekar olarak son kez çıktığı anda yapılan eylemdir. yıllarca ekmeğinin yenildiği baba ocağından artık uçmanın vakti gelmiştir. aile büyükleri bir aradadır ve hepsinin desteği adına bu kurdela takılır. düğün havasının o patırtılı atmosferinin bir an da olsa unutulup herkesin en çok duygulandığı andır. ne kadar istenilerek de evlenilse, senin artık başka bir yuvan olacaktır...
söylemeyeyim söylemeyeyim diyorum, hemcinslerimin onurunu kırmamak için ama yetti gari.

efenim, dul ile bekar kadının ayrımı için ortaya çıkan bir adettir bu.
eskiden gelinlik mi vardı? dulu da bekarı da entariyle evleniyordu.
ancak, millet bilmek ister; kadın bekar mı, yoksa ikinci evliliği mi?
saçmalığa bak.

işte efendim, etraftan bilmeyip de görenler kadının ilk evliliği mi değil mi anlasınlar diye, bekar kadına kırmızı kuşak bağlama adeti geliştirilmiş.

erkek takmıyor ama? olsun, erkek dul da bekar da aynı. salla.

böyle sikik bir geçmişi olan adettir. taak.
he şimdi bunu duayla bilmemneyle bağlarlar bizim orda da. ne alakaysa? onu ben de çözemedim.
denyo denyo geleneklerden biridir. gelin kızı hediye paketi gibi bağladıktan sonra ' oh bizim kızımız bakire, biz onu harika yetiştirdik, el değmedi bizim kızımıza' diye saçma sapan gururlandığı utanç ibaresi. ben bu kadar kadını aşağılayan başka bir gelenek görmedim.
bekareti simgeler.
iğrençtir. bir de dua falan okunurr bu bağlanıkren. ak bakire kara bakire yatakta belli olacaktır.
güzel bir gelenektir.
adettendir. el değmemişliği simgeler. günümüzde rapor alınmadan her geline takılmaması gerekir!
geline vurulan temizdir damgasıdır. aşağılayıcıdır. ikinci sınıf insan muamelesidir.
ha köpeklere takılan 'aşılıdır' küpesi ha gelinin beline bağlanan 'bakiredir' kuşağı. ikisi arasında zerre fark olmayan birilerinin gelenek diye dayattığı kadın onuruna aykırı davranış şekli.

çok şükür son zamanlarda kuyusu kazınmakta. azalarak bitmesi gereken geleneklerden.
Kürtlerin getirdiği saçma sapan adet.

Kanı silip ailesine gösteriyorlar bir de. Ne malum burnundan akmadığı? Kürtlerin kafası da bu kadar çalışıyor işte..
Anlamını bir kaç ay önce öğrendiğim hede. Bir anlamda gövde gösterisidir. iyi yönden bakılırsa sadece evlendiği kişiye ait olmuş olacaktır. Ama bu demek değildir ki bekaretin bacak arasındadır.
birde bunun ödülü olarak tam altın iliştirilir. bir insan en cok bukadar küÇümsenebilirdi. Kime ne benim götümden afedersin? Tüm salona daha beni siken olmadı mesajı mı vereyim durduk yere? Gelinin kacıncı ewliliği diye merak edermiş bilmeyen. Bilmeyenin ak merak etmesin ozaman sokaktan gecen adama yanıt olmak zorundamıyım? Damat bile beni kabul ettikten sonra davetlileri gectim sokakta beni gelinlikle gören herhangi birine ne benim bekaretim ? atalarımız ne iÇtiyse artık.
Ne kadar yanlış bir bilgi verilmiş. Düzeltelim:
Bele kuşak bağlanması çok eski bir Türkmen/Anadolu geleneğidir. Sadece gelin olan kızlara değil, aslen ustanın çırağına bağladığı, ustalık alametidir. Ahi Ocaklarında bu tören; bütün meslek ustaları için geçerlidir.
Geline bağlanan kuşak ya da kurdela nın manası; ahi ocaklarındaki "şed töreni" ile aynı manaya gelir. "Bu kız yetişti, oldu, artık bir evi çekip çevirebilir, kocasına kadın, evlatlarına anne olacak selahiyettedir. " manalarına gelir. Bekaretle falan hiç alakası yoktur. Bekaret meselesi; kendi kültürünü bilmeyenlerin uydurmasıdır. Beyaz gelinlikle de alakası yoktur. Beyaz gelinlik zaten Anadolu ya da Türkmen kültüründe yoktur.
Riyaset makamı baba olduğundan baba tarafından bağlansa da; aslen burda da hata vardır. Kız çocuğunun ustası anne sayılacağından: Anne; ya da kadınlığı kimden öğrenmişse (Teyze, hala, abla, babanne, annane vb.) onun tarafından bağlanmalıdır. Zaten "KADIN" olma vasıflarını edinmemiş, öğrenmemiş kızın evlenmesi töremizde uygun görülmez. Eğer evleniyorsa, kayınvalidesine teslim edilir. Kuşak bağlanmaz. Artık ustası, Kayınvalidesi dir. "Hanenin kadını" olması için tecrübe kazanması gerekir. Kayınvalide nin müsadesi olmadan ayrı hane açılmaz. Uzun mu oldu. Mesele derin, benden değil...
Anlamı bambaşka olan ama her gördüğümde;
Alın size bakire kız veriyoruz bu da paketlenmiş hali; gibisinden iğrenç bir adet.
gelenekçiliğin yıkılıp yok edilmesine bir güzel örnek daha. topluma kendini afişe etmek resmen bu. bence kişiyi aşağılatıyor.
ne bok varsa zaten altında gelenekçilik çıkıyor.
güncel Önemli Başlıklar