bugün

cumhurbaşkanlığı sistemi ile yapılmaya çalışılandır. uğraşı veren milletvekilleri yasa geçerse ülke yönetme iradesini almak yerine sekreter olacak, sisteme destek veren muhalefet partisi lideri gerçekten kurnazsa aklından geçebilecek en zekice hamle yasayı geçirip seçimlerde kendini seçtirme hesapları veya bir noktada adayın yargı önüne çıkmasını sağlama ihtimalini kovalamak.

e halk desen her halükarda seçim sonucunu etkileyecek %40 lık bir kesimin oyunun değişme ihtimali yok. işte bu ortalamaya da aklı çalıştığını düşünen insanlar da dahil oluyorlar. o yüzden kendinizi akıllı-kurnaz görmeyin derim.
(bkz: monarşinin ve totaliter rejimlerin kötü yönleri)
9 ocak 2017 anayasa değişiklik teklifi görüşmeleri görüşülmesinin kabulü oylamasında bir adım daha yaklaşılan eylemdir. tek adımda mı buraya gelindi bilememekle birlikte, bu sürecin bu rezil hale gelmesinin nedeni seçim sisteminin saçmalığıdır.

parti başkanlarının doğrudan karar verdiği listeler üzerinden milletvekilleri seçildiği için, milletvekili unvanındaki gibi kendi milletine değil, onu oraya getirene karşı sorumluluk hissedecektir. ülke de öyle noktaya geldi ki meclise girebilecek çoğunlukta oy potansiyeli olan partilere vermezsen oy boşa gidiyor, versen başkanının yaptığı söylediği seni bağlıyor. adam seçim beyanının tam zıttını yapsa gidip hesap sorma şansın olmuyor. merak edenler MHP ye oy verenlere sorabilir mesela. hoş, öyle diyorum da; kadın kontenjanından mehmet Bekaroğlu'nu, kendi kontenjanından enes Berberoğlu nu partiye alan, Süheyl batum, Birgül ayman güler gibi pırlantaları parti dışına çıkartan, parti eylem planını liboş ve cemaatçilere soran chp lideri çok mu farklı sanki?

işin trajik tarafı, bu başlığı yazmamın ardından kekleyenlere abd nin de eklenmesinin her an gerçekleşebileceği, dahası devlet bahçeli, Abdullah gül gibi isimlerin de kekleme ihtimali olduğu günler yakın. bunun da oy olarak karşılığı varsa, daha boşuna kimse birbirine bela okumasın çünkü allah belamızı vermiş demektir.
16 nisan'da yapılmış saçmalıktır.
http://m.haberturk.com/cu...-flas-aciklamalar-1813785

Yunanistan, ülkemize ait adalara çöküyor. CHP bunu işaret ediyor, muhtemelen tepedeki soruyor ne diyor bu adamlar diye. Danışmanları da "efendim bu adalar Lozan da yapılan anlaşmayla italya ya verilmiş, onlar da Yunanistan a hibe etmiş" diyor. Sonra da bu çıkıyor açıklama yapıyor belge hazırlatıyorum diye. Merkez medya borazanı tabi, artık uşi anlaşması ile Lozan Barış antlaşmasının ayrı anlaşmalar olduğu, uşi bin Lozan da bir kasaba olduğunu söylemeden kekliyorlar.

Ya da afrin operasyonuna kaydırılan güçler nedeniyle savunması aksayan adaların savunulamadığı yeni söylendi, askerî danışmanları kekledi. CHP açıklamalarına tabandan tepki var ondan çıkışı yaptı, sonra artık kim kandırdı söylerler.

En çok da şuna yanıyorum. Şurada yarım yamalak takip edebildiğim gündem ve az sorgulama becerisi ile şu sayfalara yazdığım entryleri tespitleri tüm yandaşlar bir araya gelip yapamadı. Adam diyeceğin trilyonluk iş adamlarının karaktersizlikleri yazsan ansiklopedi, diksen utanç duvarı olur; politik doğru takılan yalaklarının cukkaladıkları paraları toplasan milyonlarca vatandaş açlık sınırından insani koşullara sıçrar, kafası basan insanları ya yurtdışına kaçırıyor ya da keçileri kaçırtıp delirtmeye, dışlayıp yok etmeye çalışıyorlar. Bir işi kıvıramasam, gerekçe olarak kandırıldım allah affetsin desem aynı tipler kovmakla kalmaz, kendi etki alanlarında başka işe girmene de engel olurlar. Ama şu lafı muhatap olduğu herkes için söyleyen adama oy atıp ülke teslim ediyorlar. Oof of sözlük of!
https://odatv.com/bir-deg...ldatildik-18021821_m.html

1 değil 2 değil defalarca aldatıldığını parti konuşmasında söyleyen, muhtemelen sonrasında alkış alan parti başkanı ve ülkeye hükümet eden kişiye yapılabilecek tanımdır. Bu kadar rahat ve aleni dile getirebildiğine göre aldatıldığını söylemenin oyunu arttırdığını düşündüğüm kişidir. Kendine yakıştıranları tebrik ederim, ben işyerinde söylesem tazminatsız siktir ederler, ki kendime yediremem.
Ülke yönetimi teslim edilen kişinin de halkı keklemesi ile sonuçlanacak olaydır (bkz: millet kıraathaneleri) (bkz: bedava kek)
Yanlış anlama olmasın desem de ifadenin çift yönlü anlamı olduğu doğrudur.