bugün

ilerleyen zamanlarda işe yarabileceği düşünülen bir konuda şimdiden uğraş vermek.
annelerin ve babalarin cocuklarina yaptigi yatirim.*
okumak ,bilmek (kitap okumak)
zaman öldürmemek
zaman öldürmek...
geleceğe yapılabilecek en güzel yatırım zengin ve güzel bir kadınla evlenmektir.

her yönden tartışmasız ve garanti olarak gelecekte güzel bir hayat yaşamak için yapılabilecek en güzel yatırımdır.
saçları bigudiye sarıp yatmak.
söz konusu eğer ki maddi bir yatırım ise paraya göre düşünülmesi gerekir bu konu, çok para çok fırsat doğurur, diyelim ki çok paranız var ise ileride ki değer artışı göstereciğini uygun bulduğunuz malum misal arsa almak, ev almak gibi yatırımlar gayet mantıklı olur. yok eğer o kadar para biz de ne gezer dediyseniz de elinizde ki paranızın ne kadarı arttırılabiliyorsa tasarruf etmek ve az da olsa birikimini sağlamakta size yarar getirebilir. unutmayalım damlaya damlaya göl olur.
hani düşünsem aklıma gelmezdi. hakikaten çok kalıcı ve 'ayakları yere sağlam basan' bir yatırım olmuş. arsa, ev, emeklilik sigortası... bunlar boş iş efenim. asıl yatırım, eşimin dün sivastan getirdiği, topu topu 8 tl. ye malolmuş, güzel işlemeli bastondur. 'ne güzel düşünmüşsün, geleceğini planlamak adına güzel bir yatırım olmuş, keşke bana da bi tane alsaydın -karşılıklı tokuştururduk bastonlarımızı' dediydim... 'yok yaa dedi ne geleceğe yatırımı, gece kampüste yürürken köpek kovalamak için aldım bastonu'... *

ama bana almadığına üzülmedim desem yalan olur be sözlük... ben de alacam... köpek kovalamasam da bir gün lazım olacak nasılsa. *
bireysel emeklilik sistemine müdahil olmaktır.
elin almanı rus'u 70 yaşına gelmiş hala dünya turu yapıyor, diyorlar ki efenim onların emekli mayışı 3 bin öuro, ne alakası var.
adamlar zamanında 2. bir yatırım planı ile yaşamış ve zamanı gelince de almış parasını 2. baharını yaşıyor.
bu entry'i okuyan sayın arkadaşlar millet olrak çamur atma işinden vazgeçelim.
hangimiz kenarda birikim yapabiliyoruz diyeceksiniz.
iktisat dersleri 1.bölüm;
sigara;
varsayalım ki sağlam bir içici günde bir paket camel soft içiyor. fiyatı 6.50 lere, yıl da;2372 lere eder.
10 senede 23 milyar 720 milyon lira(eski para ile yazılmıştır, müsebibib, daha dolu ve kafa kurcaşayıcı olsun deyü)
günlük 5 lira ne ki;
buna günlük 5 liradan azami harçlıktan artan para veyahut ö günün şartlarında eğlenceden artan parayı eklediğmizde 18.250 lere daha para oluştu.
hiç bi bok yemeyen adam dahi 10 senenin sonunda 42 milyar lira bir para ile başbaşa kalacaktır.ister harcasın isterse götüne soksun, o sizin tasarrufunuza kalmış fantazi şeklidir.

laf dahada uzar sözün özü, birikimlerinizi değerlendirin ki bi ingiliz bi alman turist neden olamayasınız diye düşünün ve tefekkür edin.
Kendine yatırım yapmakla başlar.
nasıl oluyor bu yatırım.

Bilmiyoruz ki bilsek biz de yapacağız ama işte. Sürekli herkes tutturmuş bir geleceğe yatırım geleceğe yatırım. Hangi gelecek bu ? Ne zaman gelecek ?

Acaba gelir mi ?

Ya da nasıl yatırabiliriz. Bir sürü meçhul soruyla dolu olan konudur.