bugün

içerik bulunamadı.
lanet bir çalışma biçimi olsa da, makina ve techizatın verimli kullanılması için vazgeçilmezdir.

neyse ki bu konuda çalışma yasalarına uyulmaktadır.
1,5 yıldır çektiğim eziyetin iş yaşantısındaki adı.
iş yerine göre değişen fakat bulunduğum yerde 12 saat olan vardiya çeşitidir. bünye ne kadar kaldırır bilinmez ama bugün bende kafein kullanımının tavan yapacağı kesindir. nescafeye kuvvet.
vardiyada 1 kişi esnediğinde herkesin senkronik bir şekilde esnemesine neden olan vardiya çeşitidir. uyuz bir tip bulunur özellikle millete bu şekilde eziyet eden.
Genelde 3 vardiya çalışan işletmelerde 00:00-08:00 arası çalışılan çekilmez illet.Serseri vardiyası da denir. (bkz: paşa vardiyası)
her ne şekilde olursa olsun endüstri devriminin işçiye karşı çıkardığı en acımasız işkencedir. üretimin durmaması için kullanılan yöntemde verim vasattır.
Hem allah geceyi insanlar yatsın uyusun dinlensin hanımı ile münasebet etsin diye yaratmış. it gibi çalışmak için değil.
polyanna nın "herkes işe giderken ben eve dönüyorum, ne güzel" dediği vardiyadır.

diğer taraftan yaşamak için çalışmanın, kutsallığını barındırır.
şafak saydırır. sabaha karşı daha da çöker uyku yorgunlukla. gözler kısılır, minicik kalır ama iş için dikkatli olunmak zorundadır. kahvaltı zamanını gösterince saat biliriz ki artık 2,5 saatimiz kalmıştır. çaylar alınır, bahçede yudumlanır sabahın serin esintisi eşliğinde. uykusuz kalmanın haricinde kötü değildir mesela herkes evine giderken işe gitmek koyar adama ama şimdi gece vardiyasında çalışmayan bünyenin de özleyeceği bir çok şey barındırır.***
şu an içinde olduğum oluşum. sabah olsada siktir olup gitsem evime diye hayıflanırım her zaman. ama genede karışanı girişeni yok.
eve gelip uyumak istediğinizde üst katınızdaki tadilatın sizi uyutmamasıyla bir sonraki gecenin zor geçtiği vardiyadır.
Sabah erken kalkıp okula gitmişssindir.Akşama kadar analizdir, fiziktir saçma sapan bir dünya ders dinlemişssindir.Ders biter saatte akşam üstünü göstermektedir.Arkadaşlarından bazıları hadi taksime gidelim der ,bazıları çok yorulduğunu eve gidip uyuyacağını söyler.Ama siz daha güne yeni başlamışsınızdır ve uzun bir gece nöbet tutmanız gerekmektedir.Arkadaşlarınızla taksime kadar gidersiniz onlar bira içmeye gider siz işe gidersiniz.Saat 18:00 göstermektedir.Başlarsınız saçma sapan bir dünya datadır, işlemdir, sorunların hepsi ile tek başınıza mücadele edersiniz.Saat akşam olmuştur ve yemek vaktidir bir dünya düşünürsün yok nerden sipariş versem yok ne yesem falan filan..Bir taraftanda işlere devam edersin çünkü teksindir yerini terk edemezsin.Gece yarısı olmuştur ve günün yorgunluğu yavaş yavaş kendini göstermeye başlamıştır.Bir gün önce yapılan bütün işlemlerin raporlarına başlarsınız bir dünya uğraşırsınız bu arada sürekli kontrol etmeniz gereken bir data vardır ve onu bir dakika bile boşlayamıyosundur çünkü işlemler hala çok yoğun gelmektedir.Saat sabaha karşı 3 ü gösterdiğinde data azalmış, raporlar bitmiştir.Artık sınava çalışma vakti gelmiştir.Çünkü ertesi gün saat 13:00 da sınav vardır.Aralıklarla bir yandan işi kontrol altında tutarken bir yandan da ders çalışıyosundur.Zaten gün ağarmaya başlamıştır.Ders üstün körü çalışılmıştır, eğer hoca sınavı basit yaparsa ve şansın yaver gider birde çalıştığın yerden gelmişşse sorular yaşayacağını düşünürsün.insanlar uykudan uyanmış esneye esneye geliyordur işlerine, sende esnersin ama uyandığın için değil uykusuzluktan.Artık saat 08:30 olmuş ve sen 25 saattir hiç uyumamışsındır.Kahve içmekten artık miden ağrımaktadır.Mesai bitmiştir çıkar 3 vasıta ile okula gidersin,bir poaça bir çay alır gidersin kütüphaneye ders çalışmaya başlarsın saat 12 ye yaklaştığında kafan kazan gibi olmuştur.Braz dinleneyim beynimdekiler otursun dersin kafanı kütüphanede masanın üstüne koyarsın gözlerini kapatırsın ve uyandığında sınav bitmiş arkadaşların sınavdan çıkmıştır.Yapacak birşey bulunmuyordur.Hem işi hem okulu beraber götürmek zorundasındır.Okul uzar gider bu şekilde...

Gece vardiyası böyel bir olaydır.

Tüm mesai arkadaşların hikayeleride buna yakındır....
sabah işten gelip hemen uykuya dalmaya neden olan, akşam yine işe gidildiği için bizi bugünden* uzak tutan mübarek vardiya. bu kadar seveceğimi tahmin etmezdim.
Bu vardiyanın iyi yanları işletmenin idari kadrosundan çalışan olmadığı için işçiler tarafından "amir yok memur yok" şeklinde tanımlanır.büyük arızalardan kaynaklı duruşlar yaşandığında üretim müdürleri başınıza toplanmaz.iş güvenliği kuralları açısından takmak zorunda olduğunuz gözlüğü takmama, uzun kollu giyimin mecburi olduğu yerlerde kollarınızı sıvayabilme, müzik dinlemek için kulaklık takabilme, hatta çalan şarkıya bet sesinizle bağıra bağıra eşlik edebilme, işinizi garantiye aldığınız zamanlarda kuytu köşeler bulup kıvrılıp uyuyabilme şansına sahip olmanızdır.* *
genellikle gece kulüpleri, bar ve fabrikalarda bu sistem vardır * *.
öylece tavana bakmak
hatırlamak
seni
artık bir vazife gibi
sigarayı yakmak ve unutmak
bittiğini farketmek aniden
küllüğe bırakmak
her gece yaptığım
gündüzüm gecem
karanlık
uyumak istersin
sabah olmaz ya
gece vardiyası artık
hayatım
16 yaşında havalimanında staj * yaparken tanıştığım vardiya biçimidir. her işte zordur bu vardiya ancak işin birde insanlar * olunca ayrı bir zordur. insanlara kuralları anlatmak, uçağını kaçıranların dır dırını çekmek, ordan oraya koşturmak, boardingde biletlere dikkat etmek daha bir zor gelir insana. çokda güzel bir yanı vardır bu vardiyanın oda vardiyanın bitimine doğru o kocaman aprona bakıp, saçlarını okşayan serin bir esinti eşliğinde, karşıdaki dağın ardından güneşin doğumu izlemektir.
Kis aylarinda sikici olup yaz aylarinda ise ferah olan vardiyadir. sözlükle dahada cekilebilir hale getirilen vardiyedir.
gece çalışmak demektir.

ayrıca sol frame patır patır işlediğine göre sözlükte de var olan şeydir sanırsam.
kalkarsın akşamın bir vakti, giyinip işe gidersin.
herkes evinde uyurken sen çalışırsın.
nasıl bir dua etmişim ben yıllarca.
"allahım bana öyle bir iş ver ki sabahları hep erken kalkmak zorunda kalmamayım, geceleri de erken yatmayayım."
dua ederken veya dilek dilerken dikkat edin. *
3 vardiyayı sıralarsak, 2. sırayı alacak vardiyadır. 8-4 vardiyasından kötü, 4-12 vardiyasından iyidir. eğer mevsimlerden yaz, bir de izmir de oturuluyorsa gidilmemesi gereken vardiyadır. gündüz ben uyuyabiliyorum diyorsanız hiçbir sorun çıkarmaz.
sabaha karşı güneşin denizin ardından doğmasıyla birlikte insanın içinde bir takım duyguların anlık olarak oluşmasını sağlayan bir vardiya türüdür. uzun süreler gece vardiyasında kalmak vücutta tahribat yapabilir. insanın vardiya süresince zihnini açık tutması gereklidir. en yaygın destekleyicisi kahvedir.
uyku sorunu yüzünden pek çekici gelmese de birçok yönden iyi ve dahaaz yoran çalışma saatleridir.

mesela gündüz vardiyasında çalışanlar tüm çalışma saatlerini patron, patron çocuğu, müdür, müdür yardımcısı, bilmem ne şefi, bilmem oranın kısım sorumlusu vs. kişilerin istekleriyle, dertleriyle geçirirken, gece hayalarınızı yayarak, yapacağınız belli başlı işleri yapıp bitirdikten sonra, pc başında müzik dinleyerek, oturarak geçirebilirsiniz. hem de sizden üst kimsenin olmamasının rahatlığını hissedersiniz. şu an sözlüğe bu kadar rahat bir şekilde entry girebiliyor ve de vakit geçirebiliyorsam daha ne isterim. arada gelen giden oluyor onlar da olsun artıkın. kimse gelmese de bir işlem yapmasak burda ne diye tutsun adamlar bizi. bunu izaha gerek yok, gördünüz çalıştım, çıktım. *

sonuç olarak işinizi sevin, övün, yüceltin, öyle çok yüceltin ki..
suan icinde bulundugum vardiya.
Gece calisilip gunduz uyunulan ve Su an icra ettigim vardiya hele yazin gunduz uyumak cok koyuyor ulan