bugün

(bkz: dacia solenzo)**
çocukluğumuzda *içlerine çamur doldurarak oyun aracı olarak kullanırdık.
yere çizilen ve yılan adı verilen kıvrımlı hat üzerinde ilerlemesi mevzusu çevresinde dönen oyunun ana materyali.mevzu 80li yıllarda geçer biz apartman çocuğu değiliz diyenler bilir.
argoda onemsiz, hic bir ise yaramayan
bir zamanların koleksiyon malzemesi
(bkz: gazoz ağacı)
gazogen adlı sohbet platformundaki sanal para birimidir.
gazogen.com
(bkz: erkek tarafı)
yurdum bebelerinin bir dönem oyuncağı olmuş zımbırtı. Hatta modifiye derek yerli malı taso haline bile getirmiştir. Yaratıcı türk zekasının örnekleri arasında yer almaktadır bu uygulama...
onbin milyon baloncuğu şişede hapseden önemli ve yararlı bi alet
ortası çiviyle delinip ortasından bi ip geçirilip hızla çevrildiğinde oyuncak olur.
ortasına çivi çakılarak raptiye görevi de görmüştür kendileri.
Gazoz içmek için bir de gazoz kapağı açacağına ihtiyaç duyduran, gazozun gazının kaçmasını önleyen, tasarımı bana hep ilginç gelmiş nesnedir.
"gazoz" adlı gazlı içeceğin zaman içinde özelliğini yitirmesini engellemek amacı ile şişe üzerine eklenen açıp-kapanabilen veya bir kez açıldıktan sonra kapatması mümkün olmayan plastik veya aliminyum alaşımlı obje
(bkz: kola kapağı)
küçükken çok sevdiğim bir gazoz kapağım vardı, içini çamurla değil macunla doldurmuştum böylece hem hafif hem de dayanıklı olmuştu. bir sürü yılan oyundan galibiyetle ayrıldım o kapak sayesinde... sonra büyüdüm, o kapak kayboldu. neyseki bu kapak var artık...
bunların cıvıl cıvıl renkli olanları bayan çantalarında tasarım amaçlı kullanılmaktadır.
küçükkene; dağ-bayır, köşe-bucak, uzak-yakın, yagmur-camur demeden heryerde arayip tepeleme 2-3 bakkal torbası [siyah ve dandik olan torba modeli] toplayıp oynamayı iyi beceremeden hepsini bi kalemde çöpe attıgım metal gereclere verilen özel ad.
elvan birlik, coca cola ikilik, efes üçlük...
çocukların oynadığı bir oyun. kaya baş aktördür.
ağızla açılmaması gerekendir.
çocukluk yıllarında toplamanın farz olduğu, farklı şehirlere gidildi mi, '' o ne lan elindekiler öyle, çöpçü müsün se bakiyim, çabuk at elinden onları'' diye kurduğu cümleleri kulağınızdan içerisine iliştiren ebeveynlerin bu tür cümlelerine maruz kalmış, çok popüler olduğu zamanlarda özellikle, yaz aylarında gidilen, her çay bahçesinden ya da, dede ya da baba yanında kahvelere gidilip de, oralet içilen yıllarda, garson amcaya zor zahmet istekleri iletip de, bir sürü gazoz kapağı sahibi olmanın hazzına sahip ettiren, çocukluk oyunlarının baş tacı. hergün ''ütmek'' için deli gibi oynanan mahalle oyunlarından bir dönem başı çekmiş, içi cam macunu ve de gözde bir adet gazoz kapağı ile doldurulmuş, bir adet kavanoz kapağının, yaklaşık 10 metre ilerideki dizili gazozo kapaklarını vurmasıyla, en fazla vuranının, diğerlerini ''köktüğü'', özellikle mahallede diğer çocuklarda bulunmayan gazoz kapakları oldu mu sağlam karizma yapılmasına neden olan, güzide oyun malzemesi...
(bkz: nostalji)
aslen kazoz kapaa dır. *

(bkz: içi mantarlı gazoz kapağı)
çocukken topladığımız ve onunla oyunlar oynadığımız değerli bir şeydir.
(bkz: gazoz kapaklarıyla oynanan oyunlar)
küçükken para yerine geçtiği zannedilen şeyler. schweppes kapağı vardı mesela çok ender bulunurdu, 10000likti. ama bakkala verince çukulata bile vermiyodu. (bkz: senin paran burda geçmez)

oysa schweppes kapağına 1000 tane coca cola 500 tane pepsi kapağı verirlerdi de değişmezdik. değerini bilmiyolar tabi bakkallar.
eskiden çocukların yaz oyunlarının önemli bir parçasıydı.