bugün

"kuzeyini nerdeyse, karış karış, taş taş bilirdik"

ben ddeğil de bir arkadaş.

kooomando komando.
komando
gabar seni tek başıma kuşatırım.
yerleyeksan eder fiyakanı bozarım.
aynanı kırar tarağını da yakarım.
seni sersem eder felce uğratırım.

benim ben o cihangir cengever arslanım.
adı sanı belli mert yiğit kaplan ramazanım.
koynunda sakladığın silah arkadaşlarımdır.
göğsünü yara yara gelip de kurtaracağım.
bir gece ansızın gelip senden ben alacağım.
bekle beni gabarım sana sefere çıkacağım.
ulan gabar aynanı kırarım tarağını çatlarım.
seni sersem eder felce inan ki uğratırım.
Mesut komiserin, özel kuvvetlerdeyken bazı sorunlarının olmasına yol açmış dağ. Bir diğeri ise nizip yoludur.
cudi nin kardeşi.

görsel

görsel
coğrafi konumu sebebiyle dicle nehri, idil'e ve güçlükonak'a; daha önemlisi siirt'e ve eruh'ta başlangıcı olması şehir merkezlerinden de teröristlerin ihtiyaçlarını karşılaması yönünde etkili. doğusunda cudi dağına ve ordan da şırnak il merkezine gitmenin kolaylığı terörin bu bölgede artmasının diğer sebeplerinden. kayaların güneş etkisiyle ayna gibi parlaması askerimizin aleyhinedir. zaten teröristlerin gabarda saklanabilmelerinin en büyük etkisi de budur. ayrıca pkk nın dağın geçilebilecek yerlerine döşediği mayınlar da dağa çıkmayı ve ilerlemeyi zorlaştırmaktadır.

gabar dağının tüm bu özellikleri teröristlerin lehine. bunun için gabar dağı pkk nın merkezi.

"Gabar dağların vadileri vahşimi vahşi
Her köşesinde bir hain pkk saklı
Mehmetçiğin analarının gözleri yaşlı
PKK YA MEZAR olasın Gabar dağları"
yavşakların gözünü korkutan dağdır. türkiyenin sınırlarında olan her yer türklerindir ve her türlü çıkarız. gerek seve seve gerek sike sike! asker değiliz başımızda komutan yok, akp li değiliz açılımımız yok kimsenin emrinde de değiliz. türk evlatları olarak hakkımızı sonuna kadar ararız. değil gabar dağı milyonlarınız bir araya gelse sizi kanınızda boğarız!
(bkz: aponun piçleri yıldıramaz bizleri)
"ferman padişahın, dağlar bizimdir"
"oyy dağlar"
tüm diğer dağlar gibi, gabar dağı ya da türkçe adıyla küpeli dağıda her dönem kurulu düzenlere isyan etmiş, çeşitli sebeblerden egemenliklerle savaşmış yiğitlere, bugünkü adıyla teröriste, eşkiyaya, gerillaya kucak açmış bir sığınma mekanıdır.
dağlar, işimize geldiğinde eşkiya, terörist, vatan haini, şaki, asi yuvası, işimize geldiğinde yiğit, efe, kahraman, direnişçi, gerilla yuvası...
ama sakalanamayan bir gerçek varsa tarihin her döneminde birilerinin sevdiği, birilerinin sevmediği insanlara kucak açmış en eski sığınma mekanlarıdır.
bugünde bazılarının sevmediği terörist diye nitelendirdiği, bazılarınında gururlanıp gerilla diye nitelendirdiği kürtlere gabar kucak açmış durumdadır.
gabar ve diğer dağlarda oluk oluk akan insan kanını durdurmak, son vermek mümkündür. gabar da ya da diğer dağlarda savaşan taraflardan birilerine methiyeler sunmak, kahramanlıklarını, yiğitliklerini anlatmak yerine, akan kanı durdurmak daha kutsal bir görevdir. O dağlarda sıkılan ve hedefine varan her kurşun bu topraklarda bir evden yükselen feryat demektir. evlat acısı, kardeş acısı demektir.
acılara doymadıkmı hala? o acıları sofralarına kimler meze yapmaktalar, farkedemedikmi hala?
"oy dağlar oyyy"
hala kahramanlara ihtiyaç duyan bir toplumuz, ne yazık, ne yazık...
nice gabarlar sulandı gençlerin kanıyla. yetmezmi gayrı?
canım ciğerim dostumun vatani görevini yapacagı yerdir. allah yardımcısı olsun. dagdaki cahil teröristten çok da onları kandıran şerefsiz beyin takımının allah belasını versin. hadi benim dostum ana kuzusudur iyi aile çocugudur da diğer şehitlerin anası ana değil midir ? yeter artık... biz batıda ottan boktan problemlerle uğraşırken yurdumun doğusunda resmen savaş var.

ayrıca bu entry de sözlük formatına uymuyo ben de farkındayım. buyrun silin ...
mehmet çetin abimizin parçasının adıdır.
-Gabar(şehitlerine)
aslında küpeli dağının kürtçe ismi olarak biliyorum bu dağın ismini. ancak bazı haber kanallarında gabar ve küpeli dağı olarak ayrı ayrı söylenmekte.
çok yüksek olmamasına karşın kayalık arazi yapısı sayesinde heryerinde mağaralar bulunur. üzerinde akçay köyü bulunmaktadır. bu köyde yapılan düğünler 8gun-gece sürer. aynı zamanda her düğünde mutlaka türk bayrakları asılır. çünkü hemen dibinde askeri tugay bulunmaktadır. bu dağın karşısında cudi dağı vardır ve dikkatli bakıldığında dağda atatürk'ün silüeti görülebilir.
(bkz: 6 motorlu piyade tugayı)
(bkz: gabar aynasi)
ağzı var dili yok gabarın.onbeş yiğit yuttu ama çiğnemedi.nede olsa vatan evladı değil mi?..
bir askerin günlüğünden:
belkide türkiye nin en pis coğrafyasıdır. Yüksekliği 2500 m yi geçmez ama içine girince yanındakini göremezsin. ''Bir korucu PKK Türkiye'nin her tarafından çekilse buradan çekilmez'' demişti.
teröristler için en ideal gizlenme ve pusu kurmaya müsait olan küpeli dağları * nın bazı kesimlerinde görüş mesafesinin 10 metreye düştüğü bilinir. * son olarak operasyonun nasıl zor olduğunu osman pamukoğlu nun
hakkari ve çevresindeki dağları ütüleseniz 10 tane türkiye çıkar sözlerinden anlamak mümkündür.
edit: eksileyen arkadaş için kürtçe ismi gabar dağı dır. anlamını bize açıklarsa seviniriz.
son olarak 13 askerimizin şehit olduğu terörist yuvası dağ kütlesi.
dağ kütlesi diyorum çünkü tek bir zirvesi olan bir dağ değildir gabar, siirt'ten başlayıp, şırnak üzerinden kuzey ırak'a kadar uzanan bir şehir genişliğinde, içerisinde binlerce mağara, onlarca vadi, tepesinde fındık, yagizoymak gibi komando ve piyade taburları bulunan, her taşın ardında bir terörist barındıran dağ.

güvenlik birimleri gabar dağı'nı çember altına aldı derler ama öyle kolay değildir gabarı kuşatmak, değil 5.000 50.000 askerle bile kuşatamazsınız o dağı.

askerlik dolayısıyla yolu gabara düşen binlerce askere allah yardım etsin.
bölgede kullanılan yerel ismidir. Gerçek ismi Küpeli dağıdır.
şırnak ili sınırlarında bulunan bir dağ.ayrıca pkklı yuvası.
güncel Önemli Başlıklar