bugün

g3 bizim vergilerimizle alınır,
kaleşnikov uyuşturucu parasıyla.
ak-47'nin iç mekanizmasında bir gram küf, pas, kir bulamazsınız. ak-47 hafiftir, seridir, tepmesi makuldür, mekanizması basittir. söküp takması çok hızlı ve kolaydır. arka mandalını tutup çektiğinizde şak diye dağılır. kalaşnikof g3 gibi sorun çıkarmaz pek. bakımı yapılmasa bile yıllarca çalışır vaziyette kalabilir. ama isabet oranı g3'e göre daha düşük. bir g3 bakımlı ve ayarlı olduğunda üstün tahribat ve isabet yeteneğiyle ak-47'yi üzer.
(bkz: daha yumuşak daha hesaplı)
g-3 doğru yazılmıştır.
kalaşnikov yanlış yazılmış.

doğru olanı,

(bkz: kalaşnikof)
kalaşnikov sadece deler; g3 ise hem deler, hem de yarıp ikiye ayırır.
g3 mermisi; iğne gibi girer, soba borusu gibi çıkar.
kaleşnikof tahtaya çivi çakmak gibidir,seridir.

askerde dedeler anlattı 2007 de gabarda bulunan üst bölgesine pkk baskını sonrasında yaşanan çatışmada g3 silahı ateş almayan bir asker çatışma ortasında silahını yere vurarak kırmaya teşebbüs etmiştir.
-üst bölgesinde atış yapılacaktı bende aldım g3 bir stres atayım dedim, seri atışa aldım tetiğe dokundum 7ci mermide silah tutukluk yaptı. o silahla çatışmaya girsem direkt nakavt(birde hava atardım benim karım(g3) 86 model diye)

kısacası g3 e güven olmaz,dikkat etmek gerekir.
g3 öldürür, keleş ise yaralar ve yaralayan silah daha etkilidir.bu yüzdendir ki tsk da artık hk33i kullanmaya başlamıştır.
g3 siker atar, kalaşnikov ölümle seviştirir. *
basitçi ak-47 taarruz tüfeğidir g-3 savunma tüfeğidir.

g-3 hakkında söylenen kötü sözlerin sebebi ilk başlarda almanyadan alırken sonra kendimiz üretmeye başlamış olmamızır daha eski alman malı g-3 tutukluk yapmaz öle daha istikrarlıdır.

bu arada niye taarruz tüfeğimiz yok lan bi g-36 alsak fena olmazdı ihale noldu yerli üretim hk417 gibi birşey yapmıştık o da olur.
silah ne kadar kötü bir şey desekte bazen barışın sağlanması için gerekli olan bir araçtır. her sağlıklı türk erkeği'de g3'le 25 metre, 50 metre, 200 metre ve gece atışı yapmak durumundadır.

counter strike'tan edindiğim izlenim olarak değil bu silahları kullanmış biri olarak bence;

kalaşnikofu suya sok çıkar ateş eder g3 ateş almaz, g3 7 parçadan oluşur, kalaşnikof ise 3 parçadır. kalaşnikof deri kayışıyla her zaman daha havalıdır.
keleşin tüm diğer piyade tüfeklerinden en önemli farkı skorudur. son elli yılda tüm dünyada ateşli silahla öldürülen insanların yarısından fazlası keleş ile vurularak öldürülmüştür. ayrıca keleş bir ülkenin bayrağında yer alan tek piyade tüfeğidir.
meraklısına mozambig bayrağı görsel
g3 mermisi öldürücüyken ak47 mermisi öldürücü değildir, saplanır kalır.

g3 mermisi insan vucüdunda patlar ve canlı organizmaya yayılarak öldürür.

edit: bunun yanında ak47'nin mühendisliği g3e göre çoook daha üstündür.
g3'ün nato ordularında kullanımı yasaklanmıştır. ak47 hala serbesttir.
ancak bizimkiler yasak falan dinlemeyip hala kullanmaktadır. nato bizi m16 kullanıyor bilmektedir. ne kullandığımızı aslında tabii ki bilmektedir ama bilmiyor gibi yapmaktadır.
m60 ikisinide siker atar.
g3 mermisi bacağından girer vucudunun içinde döne döne götünden çıkar. keleş mermisi kafana gelse yine hayatta kalabilirsin. iboya olduğu gibi...
g3'ü profesyoneller hakkını vererek kullanırken, bir gerizekalı bile ak47'yi kullanabilir. 45 saniyede söküp takılabilen bir silahtan bahsediyoruz. oyuncak mı lan bu? ki yap-boz oyuncakları tekrar toplamak bile dakikalar sürüyor.
(bkz: 3g)
keleşi kullandığımdan biliyorum son derece hafif bir rus tüfeğidir.
acemi birliğimde G3 usta birliğimde Ak-47 kullandım. G3 ü acemi iken sadece 3-4 kere söküp takmış. Ak-47 yi ise elli kere söküp takmış biri olarak kesinlikle söyleyebilirim ki G3 ü söküp takmak daha kolaydır.

Ak-47 beceriksiz adam silahıdır, hiç bir boktan anlamayan adamın sırf hızlı seri tutukluk yapmayan ve kotu şartlardan etkilenmediği varsayımları ile tercih edilirken.

G3 ise profesyonel işidir. Yiv set muhabbeti mekanizma ve namlu etkenleri ve merminin kalibresi ile birleşince ortalığın amına koyar. Dirençli bir asker hayati bölgelerden (Baş ve kalp vb) yemediği sürece ak-47 ile kolay kolay yıkılmazken G3 mermisinin sıyırması bile insanın koluna bacağına veda etmesi anlamına gelmektedir.
Bakım yapılmazsa ikisi de çalışmaz. Suya sokup çıkardığında ikisi de çalışmaz. Bununla beraber bakım aralıkları farklıdır o kadar. G3ün bakım periyodu daha kısa olmak zorundadır. Ayrıca G3 de çamura girse çalışmaz, Ak47 de çamura girse çalışmaz. üzerinde kir pas görünce vayyy çamurlanmış silah çalışıyor demek değildir. sok bakalım çamura çalışıyor mu? sok bakalım suya çalışıyor mu? Ha suyun ve çamurun etkileri ikisi silahta farklıdır o başka mesele lakin Alman mühendisliğinin temel taşlarından biri olan g3 alman disiplinel ordularına göre yapılmıştır, Ak47 ise çapulcular kullansın düzensiz rus ordusu kullansın diye yapılmıştır.

Bununla beraber savaş doktrinleri farklı olduğundan modern savaş (modern derken çağının moderni tabi) ile sovyet doktrinleri herkesin bildiği üzere ak47 seri ama dağlara taşlara atmaya göre üretilmiştir, g3 az ama öz atmaya göre. Zaten önemli olan az ama öz atmaktır. hatta Gerilla olsan daha da öneme biner ve az ama öz atmaktır. sonuçta taşınacak mühimmat sayısı bellidir. Ama tabi Sovyetler genelde güçsüz ülkeleri işgal ettiğinden dirençle karşılaşmamışlardır. Keza Afrika'daki iç savaşlar da benzeridir. Girersin güçsüz köyleri basarsın, mühimmat sayının azlığı veya çokluğu zaten adam gibi silahlanmamış halk karşısında önemli değildir. En basiti Che, yarı otomatik tüfek kullanmıştır mühimmat yokluğundan.

Bunlarla beraber AK 47 mermisi de düşmana geldiğinde adamın amına kor. Ne olursa olsun 7.62 mermiden bahsediyorsunuz. M16 mermisi veya m4 mermisi gibi 5.56 mermiden değil.
tutukluk yapması ile ünlenmiş g3 aslında ak47 den daha az tutukluk yapabilecek bir tüfektir. yaşanan bu sıkıntıların tek sebebi askeri boş bırakmamak için tüfeğin durmadan yağlanmasıdır. yağ tozla karıştığında çamur olacak ve en gerekli zamanda tüfeğinizi kaldırıp atmanıza sebep olacaktır. oysa tüfeğine kuru bakım yapanlar hiç tutukluk ile karşılaşmazlar.

ak47 nin çamur içinde çalışması ise tam bir şehir efsanesidir. belki iki mermi atarsınız ama üçüncü imkansızdır. elbete daha az detay içerdiği için kumlu ve çamurlu ortamda kullanılabilirliği g3 e göre daha fazladır. ama gerçek bir savaş için elbette g3 bir adım öndedir.
g3 alman yapımıdır. ve üzerine bin tane ıvır zıvır takabilirsiniz. laser pointer. gece görüş dürbünü. hatta ben termal kamera takmıştım bi kere ama ağırlığından dolayı ebem sikilince çantada taşımaya karar vermiştim. bomba atar.
bu takılan ıvır zıvırların hiç bi pratik yararı yoktur. normal şartlarda en iyi g3 seyyar dipçikli çıplak g3 tür. 20 mermi li şarjörleri vardır. normal bir asker operasyona üzerinde 120 mermi 6 şarjörle gider.

ak47 piçin tekidir ama 10 numara silahtır.

g3 tutukluk yapmıyosa ne yapıyo amk. bi insan elindeki silaha güvenmeden nasıl dolaşabilir g3 işte bunu yaşatır. hep akılda aynı soru "ya yine çalışmazsa."
ancak çalıştığında gerçekten gücünü hissettirir. g3 le on atış yapın sonra diğer silahlara geçin mantar tabancası hissi verir. özellikle browning komik kalıyor. keleşin tam da adına yakışır piç bi sesi vardır. g3 sesinin tokluğu ve alışmamış kulakta bıraktığı çınlama sesini tarif etmek güçtür.
ancak önemli nokta terörle mücadelede güçlü silaha uzun menzile falan ihtiyaç yoktur. g3 ile 100 metreden terörist öldürüldüğünü pek sanmıyorum. genelde çatışmalar neredeyse 20 30 metre mesafede yaşanır.diğerini baskı altına alıp sızdıktan sonra silahın gücü çok önemli değildir. önemli olan birliğin çatışma bilgisi ve hareket kabiliyetidir.

sağolsun bizim asker bi mermi sesi duymaya görsün nerden geldiğini görmeden saydırmaya başlar. herkesin yeri birliğin büyüklüğü konumu kabak gibi ortaya çıkar.

g3 le vurulan birinin neresinden vurulursa vurulsun uzun süre ayağa kalkamayacağı kesinken keleş hayati bölgelere denk gelmediği sürece deler geçer.

ancak arazide 30 mermi kapasiteli şarjörleri ve hafifliği ile asıl önemli vasıfları üzerinde taşır.

tsk değiştirdi g3 lerin çoğunu ama asıl ilginç olan. ak47 nin diğer kardeşleri bixi ve kanası alman mg3 lere haklı olarak tercih etmiş ordu neden g3 lere bu kadar sabretti anlamıyorum. bi mg3 taşı bi sökülüp takılmasını izle ne demek istediğimi anlarsın.

arazide asıl önemli iki silah varsa bunlar da bixi makinalı tüfek ve rpg roket atardır. bunlarla baskı altına almışsan bi unsuru çatışma senindir.
ve tsk bixi gibi bi silahı değiştirmeyi asla düşünmemelidir. (teröristler de bixi kullanıyor evet.)
SSCB yapımı olan Kalaşnikov * Barut gazının tepmesi, yerine gelen yayın itmesi ile tek tek ve seri ateş alır şarjöre dolar30-40 mermi alır.

-dakikada 600 atım
-4 yiv 4 set
-300 metre tesirli menzil 2500 metre azami menzil
-ilk çıkış hızı 715m/s

ayrıca bilindiği gibi terörist silahı değildir bazı birliklerde , bölüklerde , kısımlarda kullanılmaktadır.
g3' eskidir.
üç beş atışta bir tutukluk yapar, türk ordusu ile hemen hemen özdeşleşmiştir.

ak 47' ikinci dünya savaşından sonra ortaya çıkmış olup birkaç versiyonu vardır.
türk ordusunda da kullanılır.

bir askere beş adet bu tüfeklerden düştüğü için rusya' da üretimi durmuştur.

ve artık çok yaşlı olan ak 47' lerin yaratıcısından bu gizlenmektedir.
şöyle bir durum vardır kalaşnikov mermisi vücuda girdiğin mesela bacaktan vurulduğunuz önünde kemik varsa kırıp geçmez yada kovan içeride kalmaz kalaşnikov mermileri vücutta çıkmak için en kuytu noktayı arar kalcadan vurulursunuz kemik vardır mermi kemiğe sürünerek dizinize kadar bile inebilir bu açıdan daha kullanışlıdır fakat kötü yanı 40mm grenade-smoke-sg tarzı eklemeleri pek elverişli değildir bu acıdan g3 daha kullanışlıdır ama verdiği hasar olarak g3 çarpma etkisi ile yaralar kalaşnikovsa parçalayarak.

edit:2. satırda vurulan kişiyi anlatıp kullanışlıdır demişim kendimize sıkmıyoruz gençler mesaj atmayın.