bugün

bazı kimsenin ilgi alanları arasında futbolun olmayışı durumudur.
(bkz: kadın olmak)
belki de futbolu sevmemektir.
bazen insana futboldan gına gelmesi durumudur.
çocukluğunda arkadaşları tarafından hiçbir zaman takıma alınmayan insanın olası tutumudur.
birde futbolu sevmeyen erkeğe gay olarak bakılır.
(bkz: ben var futbol sevmemek)
futbolun da çok umurundaydı.
ne biçim erkeksin? sen nasıl adamsın be? sorularının hedefi olmaktır.
Bundan 4 yıl evvel evimizden taşınırken nakliyat firması elemanları adresimize gelip eşyaları toparlamaya koyulmuşlardı ki içlerinden bir işçi giysileri kalıplarken, açık olan bilgisayar ekranımda duran tuncay şanlı adlı futbolcuya ait haberi gördü (ekranda sozcu.com.tr açıktı) ben odaya girer girmez "yaa şanlıymış, nesi şanlı, gitti üçüncü küme takıma transfer oldu"

bende hiçbir ses seda olmadığını görünce üsteledi o kaçınılmaz, o olmazsa olmaz, kader kadar kaçınılmaz, hepimizin hayatı boyunca yüzlerce kez muhattap olduğu o soruyu sordu "hangi takımı tutuyorsun"

ülkemizde muhabbet açma cümlelerinden biri olan "hangi takımı tutuyorsun" sorusu kadar kulak tırmalayıcı bir soru daha bilmiyorum.

"futbol sevmiyorum" cevabını alınca ise gelen tepki efsaneydi "haaaa tabiii canım olabilir !?!?!?!? basketbol falan mı seviyosun, o da güzel tabi"

şeklinde işçi arkadaş aklınca enteresan tepkiler verdi.

şu "ha tabiii canım olabilir" tepkisi gerçekten çok enteresandır. yani bir yandan garip karşıladığını kendisi belli ettiğini biliyor fakat üzülme, ölenle ölünmez gibide bir çaba var. yani milyonda bir rastlanan hastalığım var desen anca buna cevaben verilecek bir tepki.

- eee deluğanlı hangi takımı tutuyosun

- yok futbolu sevmiyorum ben

- haaaaaaa hadi ya, eee tabiii canım olabilir yani allah başka keder vermesin, allah yardımcın olsun

- eff. efendim abi ?

nasıl bir afyon arkadaş bu. din kadar güçlü bir afyon kesinlikle.

bak bak şimdi;

- eee usta hangi takımlısın

- yok abi ben pek sevmiyorum

- hadi yaaa ?!?!?! harbi mi hiç sevmiyosun yani tutmuyosun takım falan ?!?!?

lan arkadaş nasıl bir dumura uğramışsa adam ben eşcinselim demek kadar garibine gidiyor avam kitlenin.

- kanki hangi takımı tutuyosun

- yok bro ben sevmiyorum futbol

- hmmmm

yani o "hmmmm" da neler gizli, o anda iç sesi adama neler diyor kimbilir.

- mehmet abi bizim işyerindeki koray varya bizim

- evet

- abi bu pek futbol sevmiyor muşşşşşş. (parmaklarıyla halka işareti yaparak) tsssszza... ahauauhahuauuaauah

- hauahahahahahahah

inanın böyle manzaraları görmek çok mümkün ülkemizde.

yani nasıl olurda bir spor dalını sevmemek bu kadar enteresan karşılanır veya şöyle soralım nasıl bir spor dalı bütün spor dallarından korkunç derecede ezici şekilde el üstünde tutulur.

birinci sebebi medya ve devletlerin desteği. kesinlikle buna inanıyorum %50'sinden fazlasını avam kitlenin oluşturduğu bir seyirci kitlesi olduğu tüm dünyada ortada.

şimdi mesela okul hayatımda lisede orta okulda vs hep apartman görevlisi ailelerin çocukları bu spor dalıyla ilgilenir ve biryerlerde sürekli bunların antrenmanları olurdu biryerlerin altyapısına girmek için deli gibi çalışırlardı hepsinin ortak paydası ise ailelerinin apartman görevlisi olmalarıydı.

yani aşağılamak olarak alıyorsanız alın a.k. çok da sikimde değil fakat aşağılamıyorum hitap ettiği kitle çoğunlukla bu kesim.

hatırlayın okuldan önce veya sonra kulübe gidip antrenman yapan futbolcu olmaya kastıran okul takımında yer edinen o çocukları, haklı olduğumu göreceksiniz. hepsi değil ama yarısından çoğu bu kitledendi.