bugün

(bkz: fütuhat i mekkiyye)
hikmetlerin aslı.
ibn arabi'nin ehli sünni itikadınca tehlikeli görülen kitabı.
fususul hikem okumaları var atatürk kitaplığında .Ekrem Demirli açıklıyor.ayrıca seminerler ücretsizdir.
içerisinde bir çok küfür lafızlarını bulabilceğiniz islami felsefe çığırtkanlığının kelam adı altında toplanmış şeytan fısıltıları.
(bkz: cemalnur sargut)
Fusus'ül Hikem, ünlü sufi Muhyiddin Arabi'nin başyapıtı. Geleneksel tasavvufi eserlerden farklı metafizik ve teosofik içerikte bir eserdir. Eserde Kur'an-ı Kerim'de adı geçen 27 peygamber, hikmetin çeşitli yönlerinin tecessümü olarak ele alınır ve incelenir. Küçük boyutlu olan Fusus'un pek çok şerhi (izah, açıklama) yapılmıştır. ilk Türkçe şerh Abdullah Bosnevi'ye ( öl.Konya 1644), sonuncusu ise Ahmed Avni Konuk'a (ö.1938) aittir.
algılama mekaniklerini dağıtabilen eserdir. dikkatlice okumak ve okuduğunu anlamak gerekir.
ibn-i arabi eserleri için "bizi bilmeyen bizi okumasın" demiştir. ayrıca hakkında ileri geri konuşanlara sözüm; eşek hoşaftan ne anlar.
Düşününce bile tüylerimi kaldıran bir türlü bitiremediğim algılarımı değiştiren dehşete düşüren kitap.
Bu kitabı okuyup anlayan varsa bana da anlatsın. Ben hiç bir şey anlayamadım.
Abuk subuk şeyler var, yarıda bıraktım.şamda kasiyun dağında mezarı var ziyarete gitmiştim.