bugün

sözlükte bulunan genç üniversiteli öğrenci kardeşlerimizle dayanışmaktır. rahmetli din adamı dedem "öğrenciye yapılan herşey en hayırlısıdır. bilimin peşinde çünkü onlar. " derdi. günümüz ülkesinde okumanın zorluğu harçlara yapılan kazık zamlarla daha da ağırlaştırıldı. bizler de buradaki öğrencilerimize destek çıkarak bir nebze merhem olalım diyorum.
bir üniversite öğrencisi olarak kesinlikle katıldığım öneri, özellikle bu harç zamlarından sonra.

ki maaşının yarısını deniz feneri'ne bağışlayan yazar arkadaşlar var sözlükte, onun birazını öğrenciye bağışlasalar, deniz feneri'nden çok daha fazla dua alırlar.
cok guzel fikir. evet evet tam burası. buraya bırakın. allah razı olsun.

edit: ama baslık böyle degildi ki. arada degistiriyorsunuz, sonra biz de sik gibi ortada kalıyoruz.

yeni baslıga yeni tanım;

-cok guzel fikir. evet evet tam bu sözlük. buraya bırakın. allah razı olsun.

eski baslık: fitre zekatın buradaki öğrencilere verilmesi
açık öğretime kayıt yaptırma sebebidir. hem tam akbil de çok kazıktı ondan da kurtulmuş olunur. benim payımı bira olarak gönderebilirsiniz.
(bkz: bir para birimi olarak bira)
(bkz: sizin en hayırlınız öğrenciye vereninizdir) *
zekat: belirli bir malın bir kısmının Allâh rızası için muayyen kişilere verilmesi demektir.

muayyen kişiler: fakirler, düşkünler, esaretten kurtulacaklar, borçlu düşenler, Allâh yolunda cihada koyulanlar, yolda kalmış olanlar, zekat toplamakla görevlendirilen memurlar ve müellefe-i kulûb adı verilen, kalpleri islam'a ısındırılmak istenen yeni Müslüman olmuş kimselerdir.

eğer çevrenizde bu şartlara uyan birileri yoksa muhakkak bir öğrenci vardır.
ee malumunuz türkiye şartlarında öğrencilik pek bir lüks oldu son zamanlarda ama okumak da gerek.
hem kendi geleceğimiz için hem 50 yıldır gelişmekte olan ülke sıfatını üstünden atamamış ülkemiz için.

bu yüzden bari ramazandan ramazan a aklınıza gelsin öğrenciler, malum okumak zor bu ülkede!
gizlilik içinde yapıldığı sürece gayet yerinde bir uygulama olur. zaten hedef kitle içinde en çok ihtiyacı olan grup öğrenci kesimidir. özellikle zor şartlar altında okumaya çalışan kardeşlerimizin sadece fitre zekata değil ciddi anlamda bursa da ihtiyaçları vardır. din yardıma en yakınından başlamayı tavsiye eder. bu tavsiye bile başlığın ne kadar yerinde bir öneri olduğunu göstermeye yeter.
saf ve en temiz niyetlerle ortaya atılmış bir öneri. ne kadar uygulanabilir bilmiyorum ama çok da güzel bir düşünce ile desteklenmiş. elimizden geleni ardımıza koymayız.
iyilik uğruna yapılabilecek en güzel eylemlerdendir. ayrıca sevaptır da. öğrenciye yardım etmenin, okutmanın hacca gitmek kadar sevap olduğuna dair hikayeler vardır;
iki arkadaş paralarını ayarlamış önlerindeki yıl hacca gitmeye karar vermişler. birinin oğlunun arkadaşı okuyormuş ve maddi zorluklardan dolayı okulu bırakmak zorunda kalmış. baba, bunu duyunca hac için ayırdığı parayı bu gencin okuması için kullanmış ve arkadaşına özel sebeplerle onunla gelemeyeceğini söylemiş fakat sebebi söylememiş.
arkadaşı hacdan dönünce diğerinin yanına uğrayarak, sitem etmiş ve onu kabe de ön saflarda namaz kılarken gördüğünü neden ona haber vermediğini sormuş.
bu bir hikaye tabi ama gerçek ama uydurulmuş olsun iyi niyet ve iyiliğin gizlice yapılmış olmasının, eğitim ve ilim için yapılan uğraşın önemini vurgulayan bir hikaye...
sözlüğün peşpeşe gelen anlamlı atılımlarıyla birlikte bir insani yardımın da sağlayabilineceğini gösterecek bir fikirdir. kim akıl ettiyse helal olsundur.

(bkz: hep destek tam destek)
mevcut düzendeki harç zamlarına bakarsak yerinde olan durumdur.zor durumda olanlar vardır mutlaka, ya da bunların tanıdıkları olabilir daha kötü durumdaki.önemli olan bir birliğe varmak ve doğru tespitlerle doğru yere yönlenmektir.
her ne kadar açık üniversite öğrencisi olsamda, katıldığım önerme. öğrenci insanlara bakıyorum, bir evde 5 kişi kalıp bütün sezon makarnadan falan bahsediyorlar. ütü makinasıyla tost yapanı gördüm ben. okuyan insanlara yardım edilmeli. madem 11 bin tane yazarımız var diye övünüyoruz, herkes gönlünden ne koparsa atsın o zaman. pamuk eller cebe. *
gönülden bir dayanışmanın kutsallığında bir durum, bir insanın yapabileceğı en faydalı eylemlerden biri.
birlikten güç doğar.
mubarek ayların arifesinde yapılmış en doğru tespittir.

efendim malum öğrencilik zor;kira,elektirik,su okul masrafları,bir de sevgili felan eklenince cüzdan can çekişir duruma geliyor...ne kadar yardımsever bir halk olduğumuzu söylememize gerek yok;hele hele dinin farzlarını yerine getirme sorumluluğu ,vijdanı dör dörtlüktür.buradan yola çıkarak,cennetin kapısını bir adım daha aralamak elimizde,tabi allah rızası hepsinden önemli.etrafa fazla bakmaya,düşünmeye gerek yok,tabiki öğrenciye yapılacak her türlü yardım vijdanları rahatlatır,caiz kapsamındadır,işte buna binayen fukaralığı gün gibi açık olan öğrenciye verilecek filtre ve zekat muazzam desteklerdendir,sevaptır,verin efendim verin hayır duasını alın genç insanın imanı ve nefesi kuvvetli olur...

(bkz: allah kabul etsin)
sözlukteki öğrencilerin dini kullanarak burs arayışıdır. kutsaldır öğrencının yaptıgı her eylem
o öğrenciler bir şekilde tesbit edilirse ve gururları ile oynanmazsa süper bir fikirdir...
memnunıyetle katılacağım öneridir. 3 öğrenciye yardım edebilirim. tabi ki, sağ elin verdiğini sol el bilmeyecek.

edit: tabi bu arkadaşların bir şekilde bana ulaşması gerek.

edit 2: bir şekil ne lan ? sanki özel mesajdan başka seçenek var.
yapılması en güzel olan harekettir.**
ıkı kişilik kontenjanımın kaldıgını belırtmek ısterım. tabi ki sağ elin verdiğini sol el bilmeyecek.
güncel Önemli Başlıklar