bugün

belirli bir kişi ya da topluluğun üzerine vurulan damga.
mimleme.
ingilizcesi card indexing olan esnaflarin, marketlerin, bakkalin, kirtasiyenin elindeki mallara yaptigi istir. genellikle sahip olunan mallarin fiyatlarini uzerine yazilmasi anlaminda kullanilir, barkodlama ile karistirilmamalidir. Fisleme mal uzerinde bir tur bilgi iceren etiketleme islemidir. insanlarin ise fislendigine hic rastlanmamistir, cunku insanlar teorik olarak fislenmemesi gereken, birilerine ait mal olmayan canli ve ozgur oldugu varsayilan birimler degildirler, bireylerdirler.
turkiye'de en cok meslegini icradan baska her turlu mesguliyetle ugrasmis tsk'daki ust kademe komutanlarin direktifiyle yapilan nefret uyandirici eylemdir.
universite'de gorulur hatta miting alanlarinda bile.
güzel ülkemin lanet olası hastalığı verem gibi kanser gibi bir şey.

- mashadov sen şimdi cemaat evinden ayrılıyorsun ya
+ ee
- bu cemaatçiler seni fişlerse iş bulamazsın okuduğunda boşa gider
+ fişten korksam ilkokulda bırakırdım okumayı, sen kendine dikkat et yeter..
tusdata' nın tıp öğrencilerine yaptığıdır.
http://galeri.uludagsozlu...om/r/fi%C5%9Fleme-357311/

Bu tür uygulamalara karşı çıkmanın mantığı, 'herkes için geçerlilik ve doğruluk taşıyor' mu? Benim için taşımıyor mesela...

Kendi anam babam gibi biraz pimpirikli bir adamım; memleketimin güvenli bir memleket olduğuna kanaat getirene kadar, paranoyak kalmaya devam edeceğim.

Üniversite öğrencilerinin, Yurtlar'daki hareketlerinin internetten izlenebilecek olmasına, iTiRAZIM yoktur, beyler...

Mümkünse evlatlarımı her yerden 'gözetleyebilmeyi' istiyor; gerekli teknik altyapının kurulması için hükümetimizden ricacı oluyorum...

Gazeteci milleti kadar, 'milletinin hissiyatına YABANCI' bir mahlukat yok diyorum; abarttığımı da biliyorum.

Bu memlekette her yapılan işi, baştan doğru kabul ettikleri 'Avrupalı' değerlerle yargılıyorlar. Yerel hissiyatları, küçümsüyorlar.

Bu devam ettiği müddetçe, yani bu hiyerarşi, Avrupalı'nın değerler hissiyatı 'doğru', bu memleketin hissiyatı, baştan yanlış; sahici konuşamayacağız emin olun.

Bu memleket insanı bir annebabanın Türkiye koşullarında, evladını 'suça' ve 'suçluya' bulaştırmadan büyütme titizliği,bir fenomendir beyler.

Bu fenomeni 'doğru ya da yanlış' diye, başkalarının inşa ettiği değerlere göre yargılamadan önce, o hissiyatı anlamaya çalışmamız gerekir.
bizim insanımızın yapmayı çok sevdiği şeylerden biridir bu fişleme olayı.
askerler yaptı, hükümetler yaptı.
bir diğerini fişleme yaptı diye suçlayanlar bile yaptı bunu.
başkaları yaptığında insanlık suçu olarak görüyoruz kendimiz yaptığında ise savunmaya geçiyoruz.
bürokrasi seviyesinde fişler havada uçarken günlük hayatta da yapıyoruz farkında bile olmadan.
insanlarımızın kafasında üç beş fişleme kalıbı var ve seni bu kalıplardan birine sokar. sokamazsa ya deli der sana yada korku uyandırırsın.
(bkz: passolig)
Omer cop sever cop yer.

Ali tomaya bak.

Isik soguk su ic.

Elvan ekmek al ol.

-fis in di bilenks of turkey reaility edikeysin-.
Isim verebiliyomuyuz memet ali bey ?.
güncel Önemli Başlıklar